Felsefeye Giriş

Müthiş olur! (20 karakter)

1 Beğeni

Ancak harika bir liste , sağolun :pray:

Öncelikle Ahmet hocanın kitabının içeriğini atmak istiyorum ben tamda bu içeriğe göre kronolojik olarak ilerledigim için . Tam olarak yüzyıl yüzyıl kişi kişi , izmler de dahil bu sıraya göre gittim . Metod olarak kitaplarimi da böyle seçtim sonra okudukça zaten farklı tür kitaplara , karmaşık kitaplara isteer istemez giriyorsunuz .

1 Beğeni

Daha sonra felsefeye giriş kitapları ve ilk dönem felsefesi başlıyor , piyasada çok demokritos , epikuros , epiktetos , anaksagoras vs kitabı bulamadiginiz için o kısımları giriş kitaplarındn okuyup Sokrates ile başlamak durumunda kalıyorsunuz . Ahmet hocanın metafiziğe giriş kitabı okumalarimin yarısından sonra eklendi . Ne zmn ko 18.yy falan geliyorsunuz metafizik olayı büyüyor o zmn çok işinize yarıyor kitap . Temeli sağlam atmak derler ya Platon ve aristo oturmayinca ilerde Kant havada kalıyor . Yada tümeller probleminde kıyasa gidemiyorsunuz . Descartes ve spinoza yi kartezyen dualizm vs konularda önemlerinden bahsetmiyorum bile

2 Beğeni

Daha sonra empirikler deneyciler geliyor . Locke , hume , Berkeleygilleer :slight_smile: bunlar İskoç ve Fransız aydınlanması diye de geçiyor . Ardından bana göre en önemli dönem başlıyor romantizm , aydınlanma , idealizm , pozitivizm, çağdaş dönem vs vs . Ben bu dönemin üzerine çok uzun seneler durdum , işledim . Canlı derslerine katıldım. Notlar aldım .

1 Beğeni

Önerileriniz için çok teşekkürler. O zaman ilk Ahmet hocanın felsefeye girişiyle mi başlıyorum?

1 Beğeni

Bunlar ise ara dönemler dil felsefesi , Marksizm, pragmatizm , analitik felsefe gibi . Kıta felsefesi kısmında işin içine fenemenoloji hermeunetik vs giriyor .

1 Beğeni

Varoluş felsefesi başlı başına bir bölüm onun kaynakları da şunlar bana misliyle yetti

1 Beğeni

Bunlar da dönem dönem elimin altindaki en iyi kaynaklardi . Hep başvurdum . Bilhassa cogitolar ve folun genel kitapları bana çok yardımcı oldu . Felsefeye gönül vermek bana üç dört alanın kapısını açtı . Yardımcı olabildi isem ne mutlu . Uzun oldu kusura bakmayın .

1 Beğeni

Kesinlikle onu alın sonra zaten hemen rotanızı belirlemeye başlıyorsunuz . Eksigi de fazlayida o hallediyor :+1:

1 Beğeni

Felsefe hiç ilgimi çekmiyor ama sistematik okumanıza hayran kaldım. Belli ki çok ciddi emek harcanmış. Rehber de ilgilenenler için nokta atış olmuş.

1 Beğeni

Teşekkürler :slight_smile: aksine bende çok ilgili idim çok uzun süre roman okudum ,şimdi okuyamaz oldum . İsyedigim gibi gitti süreç ,darısı diğer alanların başına diyelim :))

Çok büyük emek var. Ne kadar sürenizi aldı bu kadar kitabı okumak?

3 sene diyelim , 3.5 Sene duraksayarak anca oldu . Bu kadar uzama sebebide benim hatam başları hızlı geçtim sonra 17. 18.yy gelince ben ne yapmışım işin sırrı orda imiş dedim :thinking:🤷:rofl:

Kaan Ökten’in şu listesi nasıl? (sırayla değil)

Liste çok genel bir liste ve çoğunu biliyorum mesela ateşten freuda çok ağır ir kitap
Umberto ecolar var oda çok genel bir seridir . Aydınlanma devrim romantizm kitabı harika ama oda felsefede belirli yüzyıllar bitince okunacak bir kitaptır mesela sheler shelling Kant fichte gibi . İslam felsefesi siyaset felsefesi tüm felsefe okunduğunda kategorize edilmesi gereken alanlar . Mesela bizim şuan siyaset felsefesi online derslerimiz var sokratesten başladık 12 hafta geçti Aristo dayız bir alt yapı istiyor . Herbiri harika kitaplar bundan emin olun ancak herbiri bir zemin ister ama Kaan hocanın önerdiği giriş kitapları güzel onlardan başlanabilir

1 Beğeni

Giriş için Ahmet Cevizci veya Ahmet Arslan’ın Felsefe’ye girişini, daha sonra felsefe tarihi okumayı düşünüyorum. Ardından sırasıyla inceleyeceğim düşünürün hayatını okuduktan sonra eserlerini okumayı düşünüyorum.

İyi geceler, Felsefe giriş kitabı olarak satın aldığım, “Nigel Warburton Felsefeye Giriş” kitabından tatmin olamamadım aşağıdaki kitaplardan hangisini önerebilirsiniz.
Felsefeye Giriş - Hikmetin Yapıtaşları - Douglas J. Soccio
Felsefeye Giriş - Takiyettin Mengüşoğlu
Felsefeye Giriş - Ahmet Cevizci

Ahmet Arslan - felsefeye giriş

İlginiz için teşekkür ederim.