Felsefeye Giriş

Yaşım 18 e dayandı. Artık kendi olgun düşüncelerimle filozofların düşüncelerini karşılaştırmak istiyorum. Felsefeye nasıl giriş yapabilirim? Sizlerin de fikirlerini almak istiyorum. Teşekkürler

2 Beğeni

Biraz Voltaire oku ufkun açılır. Nekadar monerşi yanlısı bir kişi olsada düşünce yapısı çok iyi. Din olsun, özgürlük olsun vs bir çok konuda en iyi filozof ve felsefeçilerden’dir.

Felsefeye giriş
Nigel warburton

Kitabini al oku ve kafana en cok yatan ustune daha detayli arastirma yaparsin

1 Beğeni

Ben size Ahmet Cevizci Felsefe Tarihi kitabını öneriyorum…
Bir başucu kitabıdır, okuması kolaydır… Hem bir felsefe tarihidir hem de felsefe akımlarını ve filozofları anlaşılabilir bir dil ile düşünce akımlarını ve filozofları döneminin tarihsel yapısıyla anlatır…

Ayrıca Ahmet Cevizci’nin Felsefe sözlüğünü de öneririm…

Bu kitaplarla size önerilen değil de ilginizi çeken filozof ve felsefe akımlarını okumanıza ve ek okumalar yapmanıza yardımcı olur

https://www.idefix.com/Kitap/Felsefe-Tarihi/Felsefe/Felsefe-Bilimi/urunno=0000000313100
https://www.idefix.com/Kitap/Felsefe-Sozlugu/Ahmet-Cevizci/Felsefe/Felsefe-Bilimi/urunno=0000000373361

Ahmet Cevizci tüm eserleri:

Ahmet Cevizci Ekşi Sözlük

6 Beğeni

Alain de Botton Felsefenin Tesellisi akıcı bir kitaptır. Felsefeyi sevdirebilir. Giriş için uygundur.

2 Beğeni

Ben de felsefe okumak istiyorum. Bertrand Russell’ın “Batı Felsefesi Tarihi” kitabıyla başlamaya karar verdim. Doğru bir karar mı veriyorum? Düşüncelerinizi alabilir miyim?

2 Beğeni

Bertrand Russell yakın tarihin öne çıkan düşünürlerinden. İlgilisi için kolay anlaşılır ve sıkmayan bir anlatımı var, Bence de giriş yapmak için iyi tercihlerden. Alternatif olarak Ahmet Cevizci hocanın kitapları da olabilir.

2 Beğeni

Anam benim konum! Şakası bir yana arkadaşlar çok güzel öneri vermiş. Çok doğru bir kitap başlamak için. Güncel filozofların düşünceleri tabii ki de yok. Hani 1930’lardan sonra çıkan yapısalcı düşünce, sonrasında 1960’lardan sonraki post-yapısalcılar, post-modernizm ve şimdi transhümanist çağın post-truth tarzı konuları yoktur. Onlar için toplu olarak Douglas Kellnerr’ın Postmodern Teori’si, Madan Sarup’un "post-yapısalcılık ve post modernizm"ini önerebilirim. Bunlar eleştirel teori çerçevesinde de değerlendirilebilir. Eleştirel Teori için de Raymond Geuss’un "Habermas ve Frankfurt Okulu"nu önerebilirim.

Bu önerdiklerim genel olarak siyaset felsefesi çerçevesinde. Bunlar dışında da egzistansiyalizm dediğimiz varoluşçuluk hakkında okumalar yaptığım için o konuda da Jean Paul Sartre’ın Varlık ve Hiçlik, her ne kadar faşist düşünceleri olsa da Martin Heidegger’in Varlık ve Zaman’ını öneririm ki Dasein gibi müthiş bir terimi literatüre kazandırmıştır.

Eğer benim kısalaştırdığım şekliyle POST’lardan biriyle ilgilenirsen de sana yeni öneriler verebilirim başlangıç için. Ha bu arada bunların dışında Nick Bostrom’un Süper Zeka’sını öneririm. Bu kitap çok ilginç. Genel olarak bu çağa nasıl rasyonel olarak anlarımcı bir kitap. Eleştirmez fazla ama iyi anlamdırır. Bunların dışında objektivizm, kozmopolitizm, feminizm vb gibi akımlar hakkında da önerilerim olur eğer isterseniz.

Yakında Çağdaş Siyaset Felsefesi hakkında bir başlık açıp bilgilendirici bir yazı yazayım en iyisi :slight_smile: İlgili arkadaşları görmek çok sevindirici bir akademisyen adayı olarak.

6 Beğeni

Çok saolun tavsiyeler ve bilgiler için.
Aynı zamanda forumda geniş çaplı bir felsefi kaynak konusu olsa çok iyi olur (Araştırdığım kadarıyla yoktu, kaçırdıysam affola)

1 Beğeni

1 Beğeni

Niye kimse Nietzche dememiş. Nietzche’siz bir felsefe düşünemiyorum.

Bir kere felsefeden bahsetmek için tamamen önyargılarından arınman lazım. Bunu da sana Nietzche sunacak.

1 Beğeni

Felsefeye Giriş denmiş :slight_smile: Dil felsefesi hakkında kitap önerebilecek var mı?

Wittgenstein’ın Metis’den çıkan Felsefi Soruşturmalar kitabını önerebilirim.

Türkiye’de nedense felsefeyi felsefe tarihi zannetmek gibi bir problem var. Felsefe’ye felsefe tarihiyle başlanılmaz. Felsefe tarihi özel ilgi alanı ve ileri okumadır. Alın Ahmet Arslan’ın Felsefe’ye Giriş kitabını okuyun.

Hangi alan ilginizi çektiyse o alana yönelik kitaplar alıp okursunuz.

1 Beğeni

Wittgenstein kitapları , giriş için zeki Özcan ve Ömer Naci Soykan kitapları çok güzel şeyler aktarıyor . Daha sonrasında noam chomsky’i okuyabilirsiniz ağır ama güzeldir

Felsefenin kısa tarihi
Denemeler montaigne
Felsefe 101 okuyup , sonrasında Ahmet cevizci hocamın kitaplarına ama sadece giriş kitaplarına bakabilirsiniz . Daha sonra aralara Erasmus,Boethius, Aurelius , Volteire alarak biraz genel çerçeveye bakıp direk yine Ahmet Cevizci hocanın kronolojisini takip ederek sokratesten yada Helenistik dönemden başlayıp felsefe tarihi okumaları yapabilirsiniz .
Bana göre bir Aristo okuyup ordan Kanta ordan Popper e atlamak akıl işi değil. Bu koca bir felsefe tarihi ve yüzyil yüzyıl neler olduğunu bilmeyince pek bişey anlaşılmıyor.
Uzun ve meşakkatli bir yol
Bir kaç ay önce Demokritostan başlayıp Derrida ile biten senelerdir süren yolculugumun sonuna geldim ben , darısı size .
Felsefe hakkını vererek okunduğunda psikoloji, antropoloji ve bilhassa sosyolojiye harika zeminler hazırlıyor :+1: kronolojik düşünürseniz kitapları o düzende atabilirim kaynak adına fikir sıkıntısı çekmeyin

1 Beğeni

Atakan Bey’in dil felsefesi Platon’dan Chomsky’e kadar diye bir kitabı var kesin bakın , Fol Yayınlarından çıkan kapsamlı bir dil felsefesi kitabı var orada bölüm bölüm. Bir de son dönemde okuduğum Marksizm ve Dil Felsefesi adlı yapıt harika idi . Ricour var ama o çok ileri dönem ekolü :raised_hand:

Sofi’nin Dünyası da bu minvalde bir kitap o da bayağı felsefe başlangıç kitabı gibi , çok da keyifli :))

1 Beğeni

Diamond Tema şöyle bir liste yapmıştı (sırasıyla) Nasıl sizce?
1- Homeros-İlyada
2- Homeros-Odysseia
3- Hesiodos-Theogonia İşler ve Günler
4- Bedia Akarsu-Felsefe Terimleri Sözlüğü
5- Orhan Hançerlioğlu-Felsefe Sözlüğü
6- Nigel Warburton-Felsefe Okuma Rehberi
7- Nigel Warburton-A’dan Z’ye Düşünmek
8- Önay Sözer-Felsefenin ABC’si
9- Claude Levi-Strauss-Mit ve Anlam
10- Eric H. Cline-M.Ö. 1177 Medeniyetin Çöktüğü Yıl
11- Sophokles-Kral Oidipus
12- Sophokles-Oidipus Kolonos’ta
13- Sophokles-Antigone
14- İsmail Tunalı-Felsefeye Giriş
15- Ahmet Cevizci-Felsefeye Giriş
16- Ahmet Arslan-Felsefeye Giriş
17- Nigel Warburton-Felsefeye Giriş
18- Paul Kleinman-Felsefe 101
19- Nigel Warburton-Felsefenin Kısa Tarihi
20- Orhan Hançerlioğlu-Düşünce Tarihi
21- Nigel Warburton-Klasiklerle Felsefe
22- Bertrand Russell-Batı Felsefesi Tarihi 1. Cilt
23- Bertrand Russell-Batı Felsefesi Tarihi 2. Cilt Orta Çağ
24- Bertrand Russell-Batı Felsefesi Tarihi 3. Cilt Yeni Çağ
25- Ahmet Arslan-İlkçağ Felsefe Tarihi 1 - Sokrates Öncesi Yunan Felsefesi
26- Ahmet Arslan-İlkçağ Felsefe Tarihi 2 - Sofistlerden Platon’a
27- Ahmet Arslan-İlkçağ Felsefe Tarihi 3 - Aristoteles
28- Ahmet Arslan-İlkçağ Felsefe Tarihi 4 - Helenistik Dönem Felsefesi
29- Ahmet Arslan-İlkçağ Felsefe Tarihi 5 - Plotinos Platonculuk ve Erken Dönem Hıristiyan Felsefesi
30- Ahmet Cevizci-Felsefe Tarihi Thales’ten Baudrillard’a
31- Umberto Eco-Antik Yunan
32- Roger-Pol Droit-101-Gündelik Felsefe Deneyimi
33- Martin Cohen-101 Ahlak İkilemi
34- Brian Boone-Etik 101
35- Platon-Devlet
36- Platon-Sokrates’in Savunması
37- Diogenes Laertios-Ünlü Filozofların Yaşamları ve Öğretileri
38- Augustinus-İtiraflar
39- John Bagnell Bury-Düşünme ve Konuşma Özgürlüğü
40- Edward Hallett Carr-Tarih Nedir?
41- Peter Watson-Fikirler Tarihi - Ateşten Freud’a
42- F.M. Cornford-Sokrates Öncesi ve Sonrası
43- Wilhelm Capelle-Sokratesten Önce Felsefe-1
44- Wilhelm Capelle-Sokratesten Önce Felsefe-2
45- Friedrich Nietzsche-Tragedyanın Doğuşu
46- Friedrich Nietzsche-Yunanlıların Trajik Çağında Felsefe
47- Soren Kierkegaard-Felsefe Parçaları Ya Da Bir Parça Felsefe
48- Descartes-Tabiat Işığı ile Hakikati Arama
49- Descartes-Yöntem Üzerine Konuşma
50- Descartes-Felsefenin İlkeleri
51- Descartes-Meditasyonlar
52- Descartes-Descartes Meditasyonlar Gassendi’nin Meditasyonlar’a İtirazı ve Descartes’in Bu İtirazlara Yanıtı
53- Spinoza-Etika
54- David Hume-İnsanın Anlama Yetisi Üzerine Bir Soruşturma
55- Kant-Arı Usun Eleştirisi
56- Schopenhauer-İsteme ve Tasarım Olarak Dünya
57- Schopenhauer-Dünyanın Istırabı Üzerine
58- Schopenhauer-Ölümün Anlamı
59- Schopenhauer-Hayatın Anlamı
60- Schopenhauer-Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar
61- Thomas Hobbes-Leviathan
62- Thomas More-Utopia
63- Farabi-İdeal Devlet
64- Jean Jacques Rousseau-Toplum Sözleşmesi
65- Alain De Botton-Felsefenin Tesellisi
66- Aristoteles-Retorik
67- Aristoteles-Sofistçe Çürütmeler
68- Friedrich Nietzsche-İyinin ve Kötünün Ötesinde
69- Friedrich Nietzsche-Böyle Buyurdu Zerdüşt
70- Friedrich Nietzsche-Putların Alacakaranlığı
71- Montaigne-Denemeler
72- Francis Bacon-Denemeler
73- Pascal-Düşünceler
74- Bertrand Russell-Sorgulayan Denemeler
75- Marcus Aurelius-Kendime Düşünceler
76- George Berkeley-İnsan Bilgisinin İlkeleri Üzerine Bir İnceleme
77- Leibniz-Teodise
78- Jean-Paul Sartre-Varoluşçuluk
79- Jean-Paul Sartre-Varlık ve Hiçlik: Fenomenolojik Ontoloji Denemesi
80- Aristoteles-Fizik
81- Aristoteles-Nikomakhos’a Etik
82- Fragmanlar - Thales, Anaksimandros ve Anaksimenes
83- Parmenides-Fragmanlar Kişiliği, Doktrini, Alımlanması
84- Demokritos , Leukippos-Atomcu Felsefe Fragmanları
85- Herakleitos-Fragmanlar
86- Sextus Empiricus-Kuşkuculuk
87- Sextus Empiricus-Pyrrhonculuğun Esasları
88- Platon-Gorgias
89- Platon-Parmenides
90- Pierre Hadot-Plotınos ya da Bakışın Saflığı
91- Machiavelli-Prens
92- Machiavelli-Hükümdar
93- Orhan Hançerlioğlu-Felsefe Ansiklopedisi (9 Cilt Takım)
94- Felsefe Tartışmaları
95- Randall Collins-Dünya Felsefe Tarihinin Oluşumu
96- Susan Wise Bauer-Rönesans Dünyası
97- Egon Friedell-Antik Yunan’ın Kültür Tarihi
98- Werner Jaeger-lk Yunan Filozoflarında Tanrı Düşüncesi

3 Beğeni

Durum şu ki
Filozoflar dan sonraki çok eksik ( nerede hobbes, , frege , Wittgenstein, vs vs )
Başlangıç önerileri ise çok fazla yani Ahmet hoca , alfanin serisi , arslan hoca giriş için arka arkaya okunacak kaynaklar değil .
İsterseniz ben eve gecince baştan sona bir kronolojik sıra yapayım fikir olur , toplu kaynak listesi olur resimli halde .
:+1:

2 Beğeni