Filmlere ve Dizilere Ait Basmakalıplar (Klişeler)

3 Beğeni

Kişilerin bir yerden bir yere atlarken veya bir yerden düşerken ayaklarının ve kollarının koşuyormuş gibi hareket ettirilmesi. :smiley:

3 Beğeni

İki kişi arasında konuşma olur. Konuşma biter ve içlerinden birisi arkasını döner ve gitmeye yeltenir. Tam giderken diğeri seslenir ve son bir şeyler söyler. :smiley:

2 Beğeni

Bir karakterin öldüğü söylenmiş ama izleyiciye gösterilmemişse çok büyük olasılıkla ölmemiştir. İlerleyen dönemlerde yeniden ortaya çıkacaktır.

6 Beğeni

Aklıma Deliyürek dizisinde Ali Sürmeli’nin canlandırdığı Turgay Atacan karakteri geldi. Adamı kafasından vurdular ama ölmedi. :slight_smile:

3 Beğeni

Öldüğü zannedilen yaratığın veya kötü kişinin son kez ve aniden canlanması. :smiley:
Silah doğrultan kişinin silahı ille de karşıdakinin burnunun dibine kadar sokması ya da en azından çok yakınında tutması. Sonra karşıdakinin hızlıca silahı alması vesaire :smiley:

3 Beğeni

Özellikle süper kahramanlı filmlerde her şeyden uzak kahramanın herkesin bildiği şeylerden uzak olması ve uzun bir cümle ile her şeyin ona açıklanması sonrada bunu herkes bilir denilmesi
Beni en çok sıkan :confused:

2 Beğeni

Bir de şu var
Durumu düzeltmek için tüm seçenekler denenmiştir ve başarılı olunamamıştır herkes çaresizlik içindeyken birinin “bir yolu daha var ama…” diye tehlikeli bir yol göstermesi

3 Beğeni

Dövüşlü bir filmde dövüşgenlerden bir tanesinin tişörtü veya gömleği yırtıldı mı illa ki tamamen parçalayıp üstünden atar ve kaslarını gösterir. :smiley: :smiley:

5 Beğeni

Ölen birisine dakikalar sonra yapılan kalp masajı sonrasında hiç de ölmemiş gibi uyanması benim en çok sinirimi bozan şeydir. Yahu adamın beyni kaç dakika oksijensiz kalıyor. Resmen o şekilde dirilmesi bir mucize!

3 Beğeni

‘‘Beni bırakın, ben size ayak bağı olurum / sizi yavaşlatırım. - Hayır hiç kimseyi geride bırakmayacağız’’ :smiley:

7 Beğeni

“Annihilation” filmi sizi şaşırtabilir. Spoiler vermiş gibi oldum ama aslında vermedim. İzlemediyseniz bir bakın derim.

O tartışmayı yapacaklarına ilerleseler kurtulacaktırlar ama her seferinde yapılır ve bu yüzden başlarına bir şey gelir.

3 Beğeni

Benim listem de şöyle;

• Şirinler çizgifilminde 1 metre aralıkları olan kafesten kaçamayan şirinler.
  • Uçuruma doğru koşarken aşağı bakana kadar boşlukta ilerleyebilen kahramanlar.
  • Bir felaket sonucu bir araya gelmiş olan birbiriyle uyumsuz karakterlerin her birinin aslında çok yetenekli olduğu alanların olması. O yetenekleni sergiledikten sonra mutlu bir grup çalışmasıyla başarıya ulaşmaları.
6 Beğeni

Yada gücünü son ana kadar keşfedemeyen karakterin final sahnesinde güçlenip herkesi kurtarması

7 Beğeni

Annihilation’ı izledim. Sonu evet şaşırtıcıydı ama sonuna kadar zar zor gözlerimi açık tutabildim. Filmi izlerken keyif aldığım tek an olmamıştı açıkçası. :face_vomiting:

Başka önerileriniz varsa hayır demem :sweat_smile:

Dogville’e bak istersen. Yazdığından farklı bir film ama :smiling_imp: gülüşünden tatmin edebilecek bir film olduğunu düşünüyorum, sıkılmazsan.

Bir camın iki tarafında bulunan kişilerin, cama avuç içleri denk gelecek şekilde ellerini dayamaları. :slight_smile:

4 Beğeni

Canavarlı, uzaylı filmlerde bütün Amerikan ordusu seferber edilir; toplar, tüfekler, taşlar, sopalar havada uçuşur fakat canavarımız çizik bile almaz. Şöyle bir silkelenir,“Vööeeev” narasını atıp askerlerin üzerine yürür, herbirini bir pençe darbesiyle öldürür tâ kî ne zamana kadar? Ana karakter öpözel güçleri ve öpözel silahlarını kullanana kadar.

Yahu gerçek hayatta elin manyağı gider babasının kıytırık tabancasıyla toplu katliam yapar bizim askerler on saat " Sık sık sık Jeykıp gafasına gafasına sıg!" diye kendini harcar.

6 Beğeni

Amerikan dizi/filmlerinde kötü adamların genelde Meksikalı olması ve iyi derecede kimya bilmesi…

4 Beğeni