Fırtınaışığı Arşivi Sohbeti

Fırtınaışığı okuyan kalmadı mı ya sohbet yok hiç şuan 3.kitabı okumaya başladım yeniden ara vermiştim akıyor valla 4. kitabı sipariş ettim indirimdeydi

1 Beğeni

Önceden ismini duymuştum sen beğendi mi okunur mu ?

1 Beğeni

Ben ilk kitabını sipariş ettim önümüzde ki hafta elime ulaşır. Mükemmel bir seri olacağına hiç şüphem yok, çok heyecanlıyım. :slight_smile:

2 Beğeni

En sevdiğim yazarlardan biridir Brandon Sanderson. Çok akıcı ve heyecanlı yazmasının yanında her kitabında farklı bir büyü sistemi kurması ile yaratıcılık konusunda da kendisine ayrı hayranım.
Fırtınaışığı serisi ise, karakterleriyle ve karakterlerin yaşadığı dramlarıyla, gezegen üzerindeki farklı halklarıyla ve o halkların kültürleriyle büyü sistemini akıcı bir dil ile harmanlayan ve bunları birde çok iyi aksiyon sahneleri ile süsleyen bir seri. Her kitapta olayların daha da büyümesi ve sonunda evrensel bir ölçeğe (Kozmer) ulaşması da heyecan verici ve merak uyandırıcı.

2 Beğeni

@Rdmz çok iyi çok kaliteli özgün bir evren inanilmaz guzel karakterleri var baya detaylı evreni ve sariyor hele kitabın son kısımları ayrı harika

1 Beğeni

@Ali_Safa cok iyi valla çok seveceksin dalinar, kaladin vs

2 Beğeni

@Kovthe valla brandon büyük yazar diğer serilerine hiç girmedim ama firtinaisigi harika diğer serilerinden hangileri daha iyi

2 Beğeni

Açıkçası yazar benim için ne yazarsa okurum kategorisinde olduğu için bence tüm eserlerini okuyabilirsiniz. Ayrıca çoğu kitabı kurduğu kozmer evreninde geçiyor. Dolayısıyla her kitabında irili ufaklı göndermeler bulunuyor. Ama tüm kitapları seri ise seri sonunda tek ise o kitabın sonunda başlayıp bitiyor. Yani öyle tüm Kozmer’e hakim olma zorunluluğu yok. Fırtınaışığı dışında sınırsız arcanum ve sissoylu ikinci çağ’da derin Kozmer göndermeleri var. Bu kitaplar hariç kendi açımdan beğenme sıralamamı da aşağıya iliştirdim.

Sissoylu : Son imparatorluk
Savaşkıran
Sissoylu : Çağların Kahramanı
Elantris
Sissoylu : Kuşatma
The Reckoners Serisi
İsimsizin Çocukları

Kütüphaneciler ve Skyward serilerini daha okuyamadım. Biraz daha gençlere özgü deniyor. En azından bir iki kitap alıp deneyeceğim.

2 Beğeni

Seri 3. kitaptan sonra diğer kitaplarla baya ilişkilenmeye başlıyor ama Hoid yani akıl ve Zahelin başka seriden olması Vivienna gibi karakterler Savaşkıran, Elantris vs. serilerden karakterler göndermeler bol

Evet ilerledikçe daha da ayrıntılı hale geliyor. Ama genel okuyucu için yazar tadı kaçıracak kadar da evrenleri bağlamıyor. Ayrı ayrı okunduğunda da keyfili ve kendi içende biten hikayeler yazıyor. Sonradan kitapları birbirine bağlıyor orandan bir karakter oradan bir olay çekiyor kitaplarına. Kozmer’i bilmeyen için de çok büyük sorun teşkil etmiyor çünkü çektiği olayı yada karakteri anlamak için diğer kitapları şart koşmuyor. Şöyle değiştireyim az önce yazdıklarımı; en azından bunu organik bir şekilde yapıyor yaptığında ve okuyucuda diğer kitapları okuma, Kozmer’i keşfetme isteği uyandırıyor. Bence bu zaten başlı başına büyük başarı.

1 Beğeni

Haklısın valla öyle başlarda okurken hiç haberim yoktu güzelce okuyordum şimdi meraklanıp redditte vs forumlarda gezdim evreni daha da araştırdım diğer serilere geçicem ileride Savaşkıran almayı düşünüyorum şimdi Kozmer harika duruyor gittikçe

1 Beğeni