Game of Thrones Finali Nasıldı? [TARTIŞMA]

:tokyo_tower:Spoiler Alert! Spoiler Alert! Spoiler Alert!:volcano:

-Troll Mode On-

Arkadaş kimse de beğenmemiş bu şahane sezonu. Yıllarca izlerken iyiydi, gıkınız çıkmadı, şimdi iki bölüm sizin sevdiğiniz karakterler baskıya dayanamayıp su kaynatınca “tüühh bu neee?” mi oldu? Yazık, yazık. Meyve veren ağaç taşlanıyor, çok belli.

Bence tüm karakterlerin karakter gelişimleri zirvede tamamlanmış. Cadaloz ejderhalar anası, yedi sezon içinde saklamış demekki babasından gelen deliliği. Yazarların bunu ortaya koyuş biçimini çok beğendim. Çok güzel sakladılar bunu bizden. Muazzam twist oldu. Jon’a da çok güzel oldu. Nereden geldiğin belli değildi, oraya geri döndü. Şimdi özgür halk ile birlikte ateş yakıp etrafında şarkılar söyleyebilirsin.

Ejderhalar zeki yaratıklar. Jon yerine tahtı yakarak gücünü ve bilgeliğini gösterdi. Silahını çekti, “Benim annemin değilsen, kimsenin olamazsın,” dedi ve olaya noktayı koydu. Muazzamdı.

Cercei ve Jamie hak ettiklerini buldular. Çok tatmin oldum gerçekten.

Bran da Westeros’a sağlık, huzur ve mutluluk getirecektir. Demokratik bir seçim ile başa geçmesi ayrıca yazarların büyük bir ileri görüşlülüğü ve mesaj kaygısı gütmediklerinin işareti.

Son olarak bu muhteşem diziyi en üst düzeyde, tüm beklentileri karşılayarak tamamlayan yazarları kutluyorum. Eminim aynı başarıyı yeni atandıkları Star Wars evreninde de göreceğiz ve oraları da şaha kaldıracaklar.

Ben Yüzüklerin Efendisi’nin sonu ile hiç bir benzerlik göremedim. Görenler bence art niyetli.

George. R. R. Martin yazsa bundan güzel bir son yazamazdı. Zaten hiçbir şey de yazamadı.

-Troll Mode Off-

Asnhsghjshgs daha fazla dayanamayacağım. :joy: Gerçek görüşlerim yukarıda yazılanların 180 derece tersi elbette. Aksini iddia edenler gidip sekiz sezonluk koca hikayenin son dakikalarında bize genelev esprileri dinletecek kadar kafayı sıyırmış yazarlara anlatabilirler dertlerini.

Dizi o kadar kötü bitirildi ki, olaya trajikomik yaklaşmak, gerçekle yüzleşmekten daha tatmin edici. Deneyin, bana hak vereceksiniz. :rofl:

Son olarak, bunun böyle olacağı geçen sezondan belliydi. Maalesef evrenin tutarlılığından vazgeçip, diziyi x4 hıza alıp, olayları “bunu da böyle kabul edin artık” şeklinde anlatıp, seyirciyi aptal yerine koyunca sonunun tutarlı olması da mümkün olmuyor.

Görüşlerimi gelmiş geçmiş en iyi dizi finali olarak gördüğüm Battlestar Galactica’dan hafızalara kazınmış bir anekdot ile bitirmek istiyorum:

“So say we all!”

1 Beğeni

İlk bölümden beri karakter gelişiminin odak noktası olan Daenerys ve Jon’un 7. Sezonda bir araya gelmesi Buz ve Ateş kavramını tamamlıyordu. Ama bu sezon onları bu şekilde harcamak hiç yakışmadı. Özellikle bu karakter 7 sezonu bunun için mi çekti dedim.
Tyrion son 2 sezondur nasıl bu kadar şapşal oldu ona anlam vermek imkansız. Özellikle Kralların Çarpışmasında mükemmel bir karakterdi (ki dizide onun kitaptaki önemli sahneleri kısmışlardı.).
Kral olarak Bran olması pek hoşuma gitmedi. Çünkü artık insanlığı önemsediğini sanmıyorum. (Misal 7. sezon sonunda Sam yanına gelmeden sadece Ned’in anılarına baktıktan sonra Jon’u Jon Sand diye adlandırıp kabul etmesi beni sinirlendirdi. Başka biri ona bu R ve L olayını kontrol etmesini istemese hiç bakmayacaktı. Ona bu yolculukta yardım eden kimseyi anmadı.) kendisi adil bir kral olmak için gereken hikayeye sabit ama kalbe sahip mi? Bence hayır.
Arya ise tekrar mutlu olabilmesinin mümkün olduğundan beri bundan kaçıyor. Şimdi şansını bilinmeyende deneyecek.
Sansa sonunda istediği gibi bir kraliçe oldu. Sonlarının Tyrion ile beraber olmasını ummuştum ama bu da olmadı.
Bölümde gereksiz sahnelerde tabi ki az değildi. Ama şunu kabul etmem gerek bölümü akşam yani Imdb puanlarını gördükten sonra izleyince endişeliydim ama kesinlikle bir HIMYM yada Dexter finali gibi beni delirtmedi. Bunu kabul etmemiz gerek. Benioff ve Weiss maalesef ellerinde Martin’in hikayesi olmadan etkileyici bir hikaye sunmayı başaramadılar. Stark’ların başa geçtiği bir son olduğu için belki mutlu bir son denebilir ama yeterli değil maalesef.
Daha güzel olur muydu? Tabi.
Yazarlar suçlu mu? Tabi.

Şimdi tek isteğim Martin’in daha güzel bir hikaye ve sonla geleceğini düşündüğüm kitapları okumak.

1 Beğeni

Bunu da buraya koymak isterim. Ben demiştim. :smirk:

3 Beğeni

Pembe dizilerin finali daha güzeldir eminim. Bu sezon sadece 5. bölüm gerçekten iyiydi hakkını yememek lazım. Long Night bölümünden daha gerçekçi ve efektleri daha hoş geldi gözüme. Onun haricinde Arka Sokaklar sezon finali gibi çekilmişti son bölüm.

Jon Snow un Aegon Targaryen olması, ölmesi dirilmesi RL=J ler the true king ler falan filan… Hiçbir amaca hizmet etmedi…

Yine Jon Azor Ahai gibi sevdiğinin kalbine sıradan bir hançer sapladı. Lightbringer yalan oldu. Uzun geceyi falan bitirmedi. Hatta Arya uzun geceyi bitirmek üzere tinerci modunu açıp milletin bacağına falçata saplarken bu arkadaş ejderyalara bağırıyordu.

Arya şampiyon olunca ligden düştü. Night King’e tek atan bu hanım kızımız son 2 bölümde ne yapmaya çalıştı ve ne yaptı anlayan beri gelsin.

Namussuz Stark’lar Jon’u kıçıkırık solucan mıdır nedir ona iki saniyede sattılar. Sen kimsin lan ibiş uza diyemediler. Arya dahil hepsi mal mal baktılar.

Bran… Suç sende değil kardeşim senin yüzünden ölen onca insanda. Seni hodor falan bırakacaktı biyerde, iki dakikada biyerini keseceklerdi kurtulacaktık senden gerizekalı seni…

Mal lordlar Varys size söylemedi mi bu adam gerçek kralınız diye? Siz adam mısınız lan?
Kuzeyinkiler zaten sede maldı da diğerleri de öyleymiş anlamış olduk.

Tekrar Jon a dönersek, gül gibi kraliçeyi pıçakladın iyi mi oldu? You know nothing bile değil. senin delikanlılığına ben emi… Ygritte i de satmıştın zaten. Siz dededen toruna nesilsiniz heralde böyle bir şey olamaz ya…

Özetle batırdı attılar güzelim hikayeyi. Martin de böyle yazacaksa yazmasın ben lanet ettim hayatımda bu kadar güzel olup berbat edilen çok az şey biliyorum.

10 Beğeni

6 Beğeni

Duygularıma tercümanlığı nokta atışı yapmışsın. :grin:

Bütün paragrafları tek bir blur koduyla nasıl blurlayabildin? Ben paragraf bırakınca kod etkisiz kalıyor o yüzden her paragraf için ayrı kod kullanmak zorunda kalıyorum.

Örnekteki gibi.

@BiblofilYouTube aynen oldu tişikkirlir sipirmin. :slight_smile:

1 Beğeni

[spoiler]Deneme paragraf başı.

Hop aşağı oldu mu ? Bakalım

Nfjjfksldkdkdkdkfkfjdjdj[/spoiler]

Olmadı ya bende de😁

2 Beğeni

Sahi şimdi Kayıp Rıhtım’daki ölenler listesini okurken aklıma geldi de, Varys o kadar kişiye mektup yazdı, bir tanesini yollayamamış mı? Fısıltılar Üstadının yollayamaması saçmalık, yolladıysa kimsenin Jon ile alakalı yorumda bulunmaması saçmalık. Garip işler…

GOT final sezonunda ölenler:
Ejderha
Bir ejderha daha
Gariban Theon
Mormont
Çifte Clegane’ler
Lannister kardeşler
Şu
Bu
ve
Son bölümün son sahnesinde Davram Bashere

1 Beğeni

Spoiler yazan parantez içindeki şeyleri ayrı satıra yazın olur.

Spoiler

Yazı

Spoiler şeklinde…

Hadi iyisiniz :smile:

1 Beğeni

Keşke yapmasaydım ama sinirliyim. Yazık oldu. Çok yazık oldu.

Taşlar düşerken kafalarını kaldırıp 10 metre yana kaysalardı dizinin finali bir hayli değişebilirdi :slight_smile:

2 Beğeni

:grinning:Sodom ve Gomorra adeta :grinning:

12 Beğeni

Son bölümü Arka Sokaklar’ın senaristleri yazsaydı eminim daha iyi iş çıkarırlardı. Bu kadar saçma bir final hiç izlememiştim. Jon’un Dany’i öldüreceğini tahmin etmiştim ama bu kadar kötü işlenmiş şekilde değil. İzlerken şöyle dedim: tahtın varisi zaten Jon idi. Jon kral olmayı reddetse ve Stark hanesinin yaşayan tek erkek çocuğunun (Bran) tahta oturması gerektiğini söylese ve Bran bu şekilde tahta otursa daha mantıklı olurdu. ‘Bu kadar yolu neden geldim sanıyorsun’ gibi saçma bir söylemle kral olması, Bran’ın tahta oturmaya hevesli olduğu izlenimi yarattı.
Jon’un Tyrion’un verdiği gazla Dany’i öldürmesi de hiç olmamıştı.
Jon’un gece nöbetine gönderilmesi başka bir saçmalıktı. Yabanilerle olan savaş bitmiş hatta beraber savaşmışlardı, ak gezenler de yok olmuştu. Gece nöbetinin ne anlamı var bilemedim.
Gri solucan, Tyrion için sen esirsin konuşamazsın dedikten sonra, kralı onun belirlemesi de bir başka saçmalıktı. Stark çocukları da Jon’u satmış oldular. Şimdilik aklıma gelen saçmalıklar bunlar oldu :slight_smile:

1 Beğeni

-Spoiler içeren ifadeler olabilir.
Final sezonunda beni en çok rahatsız eden olay sürekli olarak karakterlerin başına sanki ilerisi için önemli olacak bir şey gelmesi ama ileride bundan bir daha bahsedilmemesi ve olayı bağlayamamaları. Bunu o kadar çok yaptılar ki…Bran ve Jaime arasındaki konuşmada sanki Jaime savaşta çok büyük bir yardımda bulunacak ve ölecek gibi gösterdiler. Ama büyük savaşta Jaime’yi doğry düzgün görmedik bile. Altın Mürettebat ile bir fil olayı döndürdüler. Hiçbir mantığı yoktu. Zaten mızrak kaldıramadan öldüler. Arya çocukluğundan beri adını saymadan uyuyamadığı kadını öldürmekten vazgeçti. Kaç defa ateş içinde kaldı ölmedi. Beyaz atla ilgili bir şey olur sandık olmadı. Jon’un Targaryen olmasının hikayeye ne katkısı oldu şimdi? Dany zaten ondan önce de delirme yolunda gösteriliyordu ki Jon’a kızgın olduğy halde hala yanında istiyordu. Bu saydıklarım Game of Thrones’un açıkta bıraktığı/tamamlayamadığı şeylerin en ufakları. Mantık hatalarına girmiyorum bile. O kadar var ki…Say say bitmiyor. Karakter gelişimi konusu zaten ayrı dava. Resmen jaime ve cersei ilişkisini ‘ensest iyidir devam’ mantığıyla kapattılar. Kitaptaki Jaime’den vazgeçmişlerdi diğer sezonlarda ama en azından onları birlikte öldürmeselerdi. Tüm sezonda güzel olan en büyük hareket Drogon’un demir tahtı yakmasıydı. Onun dışındaki hiçbir şey Game of Thrones’a yakışmadı.

2 Beğeni

Game of Thrones ile ilgili o kadar güzel bir yazıya rastladım ki! Hemen sizlerle paylaşmak istedim. Dizinin sosyolojik hikaye anlatıcılığı, psikolojik hikaye anlatıcılığı üzerinden muazzam yaklaşım. Buyurunuz.

4 Beğeni

Buradaki hangi yorum içermiyor ki :grinning:

Benim de içime sinmeyen olan olaylardan çok olayların anlatılış biçimiydi. Alel acele hazırlanıp kapatılmış bir son oldu. Altı güzel bir şekilde doldurularak işler bu noktaya gelse bir sıkıntı olmayacaktı gibi.

2 Beğeni