Gelecek: Bilimkurgu Ne Zaman Gerçek Olacak?

Kayıp Rıhtım'da tamamını okumak için: Gelecek: Bilimkurgu Ne Zaman Gerçek Olacak? – Kayıp Rıhtım

image

Bilimkurgu eserlerinde gördüğümüz türlü türlü icadın hangileri gerçek oldu, hangileri gerçek olacak? Gelecekte dünyamızı ve içinde bulunduğumuz evreni ne gibi bilimsel gelişmeler bekliyor? Hepsini filmlerden ve kitaplardan örnek göstererek araştırdık, derledik, yazdık. (DEVAMI…)

9 Beğeni

İlgili oldukları tarihler geldikçe bu öngörülerin gerçekleşip gerçekleşmediğini de yazayım.

2017 - İlk Robot Polisler: Aslında bu yazı yazıldığı sırada gerçekleşmiş bir öngörüydü. Çok ilkel seviyede olsa da robot polisler şu an görev başında.

2017 - İlk Mega Şehirler: Şehirler gitgide büyümeye devam ediyor. Henüz Dreed’deki seviyenin çok uzağında olsa da 30-40 milyonluk şehirler var. Bunun dışında yapay bir mega şehir projesi gündeme geldi. Suudi Arabistan Prensi yepyeni bir mega şehir inşa edileceğini açıkladı.

2017 - Işınlanma: Bu konuda şimdilik yeni bir gelişme yok. Işınlanmanın çok ama çok ilkel bir örneği bir bu yazıya konu olmuştu. Uzay Yolu’ndaki seviyeye ulaşmasına daha çok var.

2017 - İlk Kafa Nakli: Bu öngörü gerçekleşmedi. Dr. Sergio Canavero 2017’nin son aylarında bunu başardığını iddia etti ama kanıt sunmadı.

2 Beğeni

2031 yılı için öngörülen çikolata ve kahvenin lükse dönüşmesi en azından kahve için gerçek olacakmış gibi görünüyor. Kahve pası adı verilen bir mantar türü kahveyi tehdit ediyor.

Kaynak: http://www.kahvve.com/guney-amerika-kahve-pasi-hastaligi-25396/

2 Beğeni

Şöyle bir şey de var.

1 Beğeni