George Lucas, Star Wars IX'un Senaryosuna Danışmanlık Etmiş

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/sinema/george-lucas-star-wars-ix-senaryo/J.J. Abrams, Star Wars IX: The Rise of Skywalker’ın senaryosunu yazarken George Lucas’tan yardım aldıklarını açıkladı. (DEVAMI…)

2 Beğeni

Siz adamın yıllarca emek verip geliştirdiği Starwars evrenini kafanıza göre değiştirin sonra danışmanlık yaptı diye günü kurtarmaya çalışın.

3 Beğeni

Yalnız başlık şöyle bir his vermiyor mu:

4 Beğeni

Lan saçmalamayın Lucas asla palpatinin filme eklenmesini önermez. Öyle bir karakteri böyle bir filimde harcatmaz.

Yönetmen oluşabilecek tepkilere karşı önceden önlem olsun diye böyle demiş.

1 Beğeni

Bu tam olarak Lucas’ı pek dinlemedik ama klişe ve seyirci çekeceğini düşündüğümüz yerleri ekledik demek değil mi?

Hatta Lucas fikir adamı başından beri bu adamı ikna etselerdi ve efekt kullanımını biraz dizginleyip doğru düzgün bir diyalog yazarı tutsalardı biz bağrımıza basacaktık zaten ama beyaz köle tacirleri ne anlar.

En kötü milyon tane kitabı var evrenin ve bir çoğumuz neredeyse hiç birini okumadık. Onları filme çek millet yine çıldırsın ama yok ısrarla sıvayacaklar.

2 Beğeni

Beyaz köle tacirleri ne demek? İkidir duyuyorum, merak ettim. Kulağa pek hoş bir şeymiş gibi gelmiyor ama inşallah sorduğuma pişman olmam :sweat_smile: (Forum kapatılmadan evvel, sondan bir önceki mesajı yazdı…)

Haberi okuyunca aklıma Lucas’ın “beyaz köle tacirleriyle anlaştım” demeci geldi. Alt başlık olarak:

“Evladını Beyaz Köle Tacirlerine Satan Baba, Çocuğunun Üstü Başını Kontrol Etmek İçin Ziyarete Gitti.”

Eklemesi yapılsa tuhaf kaçmaz :sweat_smile:

J. J. Abrams’a gelirsem. Seyirciyi nasıl coşturacağını biliyor. Seyircinin önüne konan işi tükettiği süre zarfınca etkilenmesine çok önem veriyor. Lakin Lucas gibi hikâyenin arkasını doldurmaya, film bittikten sonra da seyircinin kafasını meşgul etmeye yönelik seyler koymada zayıf. Kastım, cevaplanmamış sorular ya da seyircinin çözmesi beklenen bulmacalar gibi gizemler değil. Hani ilk üçlemedeki gibi koca bir dünyaya adım atıp doğru yolda ilerlemeye çalışma, hikâyesi gibi. Ya da ikinci üçlemedeki gibi doğru yolda yürümeye çalışırken nasıl yanlış yola sapılır, hikâyesi gibi.

Tamam, Lucas bunu yaparken bazı fanları küstürecek tercihlerde bulunmuştu. Fakat bazılarını küstürmek adına anlatmaya değer bulduğu hikâye için risk almıştı.

Abrams’ın temel sorunu, seyirci kaybetmemek için o tür riskleri alamamasında gizliymiş gibime geliyor. Seyirciyi, belli süreliğine büyülemek ile tanınan süre bittikten sonra da büyülemeye devam etmek arasındaki dengede, ilkinden vazgeçemediği için ikincinin ister istemez elinden kayıp gitmesine izin veriyor sanki.

Abrams kötü yönetmen değil. Sinema diline hakim. Fakat unutulmaz filmler yapmak isterken, işin sadece zanaati üzerinden gitmeye çalışması yeterli değil.

@mit,

Eskiden köleciler şartlar uygun olursa, beyazları da köle yapıp satabiliyorlarmış. Yani ben öyle biliyorum. Artık Disney’i sömürücü bulduğundan mı, öyle bir ifade kullandı yoksa daha başka fena şeylere mi işaret etti, kestirilemiyor :man_shrugging:

Lucas Disney’e seriyi sattıktan sonra, gazeteci Charlie Rose’un programına konuk olmuştu. Görüşme sırasında ne hissettiği sorulduğunda o tabiri kullanarak, kendisi için durumu özetlemişti.

Star Wars’tan da bıkmış ama yaptığına da içten içe pişman… Öyle tuhaf bir durum.

Tabii Disney satışı ve sonrasında kullandığı tabiri, fanlardan aldığı bir intikam olarak yorumlayan da var :sweat_smile:

Öyle veya böyle Star Wars bir şekilde devam ettiriliyor işte :man_shrugging:

1 Beğeni

Hmmmmmmmmmmmm. Aydınlandım, teşekkürler :slight_smile:

Bu röportaja tekrar bakınca danışmanlık etmiş olsa da sadece ‘‘He Lucas danışmanlık etti’’ demek için danışmanlık ettiğini düşünüyorum. Bu arada ne de güzel konuşmuş röportajda ya :smiley: https://www.youtube.com/watch?v=OMXOg-APbGc

Lucas bir röportajında diyor. Star Wars’ı beyaz köle tacirlerine (White salvers) sattım diyor. Tam olarak dile getirmese de hayranlardan intikam aldığını ima ediyor bence. Prequellerden sonra adama demediklerini bırakmadılar. Edilebilecek en ağır hakaretlere maruz kaldı ve demek öyle deyip sattı.

Röportajın ilgili kısmı:

Röportajın tamamı:

Edit: @Bay_Karamsar çok güzel açıklamış, yazdıktan sonra gördüm.

Aslında burada sorun Abrams değil bence Disney. Tamamen Abrams’da bitse iş bundan çok daha iyi iyi filmler izlerdik bence. The Force Awakens çok fazla değişmezdi belki ama The Last Jedi’de daha Luke’u ruhuna sadık bir film izlerdik ve filmde saçma sapan üstsüz sahneler falan görmezdik gibi geliyor. Ama disney çatısı altında bunu yapamazsınız. Disney bu kadar para yatırdığı bir iş için bir analiz hazırlar herkesin izleyeceği bir film yapmaya uğraşır.
Dün A Space Odyssey izledim mesela, ayn filmi disney çekse ne olur? Film çok uzun deyip kırpılır. Kesinlikle o müzikler kullanılmaz ve onaylı bestelenen müzikler kullanılır. Başta 20 dk maymun izliyoruz, evrim karşıtları rahatsız olmasın diye onlar mağara adamına çevrilir, filmin sonu çok anlaşılmaz deyip daha basşte indirgenir ve sonunda adam normal hayatına geri döner, ve en önemlisi adamlar aralarında devamlı konuşur her şeyi açıklarlar. Bu şekilde iyi film yapamazsınız. İyi filmi de genelde çok az kişi izler.

3 Beğeni

Denkleme yapımcının arzularını da katınca işler daha da tuhaflaşıyor. Zaten bu filmi de başka yönetmen çekecekti. Fakat olmadı. Sebep mi? Her zamanki resmi cevap, yaratıcı süreçte uyuşmazlıklar yaşandığından tarafların yollarını dostça ayırması. Kulağa çalınan dedikodulardan biriyse şöyleydi: Proje aşamasındayken yönetmenin Bölüm 8 ile Bölüm 9 arasında bazı devamlılık sorunları yaşanmaması için Bölüm 8’e kendi filmi için eklemeler yapılmasını talep etmesi sonu yaşanan anlaşmazlık. Evet, resmi cevaba ters düşmeyen bir dedikodu. Yine de biri öncül diğeri devam iki filmin arasında daha planlama aşamasında devamlılık sorunları olması ve getirilen çözümün yönetmen koltuğunda değişikliğe giderek yapımcıyı başa getirtmek… Bilemiyorum… Gerçek buna benzer bir şeyse gerçekten bilemiyorum :expressionless:

Eh, Rogue One için film tamamlandıktan sonra yeni çekimler yapılıp tekrar kurgu masasına gittiğini biliniyor. Solo filmi, çekimlerinin belli bir yüzdesi tamamlandıktan sonra yönetmen değiştirip yeniden çekildi.

Abrams sadece yönetmen değil, yapımcılık kısmında da ayağı olan biri. Disney’in bu projeyi 7’den itibaren onun ellerine teslim etmesinin en önemli sebeb bu. Söz konusu Star Wars gibi bir seri olunca yönetmenlik işin bir kısmı. Sürecin pazarlama kısmında bile ne yapılması gerektiğine karar vermeli.

Yapımcının halinden anlayan biri. Çünkü kendisi de yapımcılıkla uğraşıveren biri. Disney’deki üst yönetimin buyruklarını göğsünde yumuşatıp filme bir şekilde katabilecek yegane kişi. İşte sıkıntı burada, tepedeki yönetim Star Wars markasının nasıl yol almasını, neye dönüşmesini istiyor? Lucas’ın seçtiği Kathleen Kennedy projenin başında, başında olmasına da parayı bastıran asıl yatırımcılar neye göre karar veriyorlar?

Yani… Nasıl yorumlayayım? Disney Star Wars konusunda çok plansız programsız gidiyor. Oyuncak piyasasındaki önemi, tema park potansiyeli, cartı curtuyla kolay kolay bırakılabilecek marka da değil. O yüzden ismi canlı tutmalılar. Bu ürkeklikte nasıl canlı tutacaklar ya da canlı tuttukları ne olacak… :man_shrugging:

Ha, Marvel Sinematik Evreni de Disney’in, evet. Kendinden emin adımlarla ilerliyor, evet. Fakat o proje Marvel Disney’e satılmadan önce başlamıştı. Süreç kendi halinde sorunsuz işliyordu da. Belki de büyük müdahalelerde bulunmaya gerek duymadılar. Ufak tefek sorunlara rağmen (Hulk’ın solo filmi, Ant-Man’in yönetmen değişikliği) Marvel ayağında büyük sorunlar yaşanmadı.

1 Beğeni

Rogue One filmi içinde jedi olmamasına rağmen izlediğim en iyi Star Wars filmiydi. İlle Skywalker olsun diye tutturmasalar daha güzel olabilirdi yeni seri.

Star Wars’taki plansızlık o kadar komik ki. Episode 7 çekilirken üçlemenin nereye gideceği belli değilmiş diye okumuştum bir yerlerde. Koskoca Star Wars için üçleme çekeceğim demişsin ama ortada ana hatların belli olduğu bir senaryo yok. Episode 7 de tamamen fan service zaten ve aldığı en önemli eleştri de çok fazla a new hope olmuş oldu. Episode 8 de çok fazla buna benzemiş demesinler diye tam tersini yaptılar ve ortaya bu filmimsi şey çıktı zaten. MCU için de konuşacak olursam bu kadar iyi gitmesinin tek sebebi plan ve programın belli olması ancak orada da çok çok iyi diyebileceğimiz kaç film var ki. Görüntü kaliteleri hepsinin muhteşem ama senaryo hep klişe. Sjw yapalım zenci koyalım ama çok da yapmayalım çünkü diğer taraftaki insanlar kızar filme gelmez kafası hep olacak. En aptala anlatmak için herşeyi açıklayacaklar ve tüm filmler mutlu sonla bitecek (infinity war ve end game aslında tek film. O yüzden onu saymıyorum.)
En yakın örnek James Gun işte adamı 40 yaşındayken pedofili twitleri attı diye kovdun sonra para kaybetme korkusuyla geri aldın hemen. (Burada atmaktaki haklılığı önemli değil ama verilen karardan cayması önemli. Atatken adam pedofiliydi, demek ki arada geçen sürede sen pedofiliyi onaylıyorsun demek.) O kadar para kazanmak şirketi omurgasızlaştırıyor ve kalite için değil para için iş yapıyorlar.

Biz seyirciler olarak unutmaya meyilliyiz aslında ard arda çok fazla kötü iş çıktığı için insanlar kızgın 2-3 sene sessiz kalıp şimdi de size jediların en parlak döneminde geçen bir hikaye anlatacağız dese herkes ağızı açık bekler.

1 Beğeni