Gotik Korku Edebiyatı Hakkında

En sevdiğim korku türü ya. Edebiyatta da dizide de filmde de bayılıyorum. Gotik sanatının her türlüsü beni çok etkiliyor.

4 Beğeni

Sabahın bu saatinde buraya yazıyorum, unutmayayım.

Böcek çok güzel bir gotik maceraydı. Heyecan bir sayfa olsun durmuyor. Mistik, gizemli, polisiye… Sürükleyiciydi. Baskısı olmaması büyük talihsizlik. Mısır mitolojisiyle taçlandırılmış güzel bir kitaptı. Tavsiye ederim. Detaylı da yazacağım inşallah.

4 Beğeni

Can Yayınevinin gotik serisini set halinde yayınladıklarını bilmiyordum.

Setin listesinde olan kitaplar:

• Sheridan La Fanu - Carmilla
  • Ann Radcliffe - Sicilya’da bir aşk hikayesi
  • Grazia Deladda - Sardinya efsaneleri
  • Friedrich de la Motte Fouque - Undine
  • Friedrich Von Schiller - Hayaletgören
  • Horace Walpole - Otranto şatosu
  • Robert Louis Stevenson - Dr. Jekyll ve Mr. Hyde
  • Sir Arthur Conan Doyle - Baskerville’lerin köpeği
  • Richard Marsh - Böcek
  • E.T.A Hoffman - Gece tabloları

2012’de baskısı yapılan kitapların çoğu tükenmiş. Undine’i siyah kapaklı, Hayaletgören’i ise beyaz kapaklı olarak Can yayınevi baskılarına ulaşılabiliyor. Richard Marsh - Böcek ve E.T.A. Hoffman - Gece tabloları eserleri ne yazık ki başka yayınevleri tarafından yayınlanmamış.

3 Beğeni

Bende POE’cu ları anlamıyorum ve POE’yu bir korku gerilim yazarı olarak sevmiyorum. POE çok genel bir yazar. Tepki çekmek istemem ama şöyle görüyorum Korku yönü çok abartılıdır. Hitler’e ne kadar asker denebilirse Poe o kadar korku yazarıdır. Poe’yu bu kadar öne çıkaran unsur, pazarlanma gücü ve görsellerdir.
Bütün toplu eserlerinde bence gerçekten korku gerilime giren topu topu 4-5 (Düşüş, Kuyu ve Sarkaç, Diri Diri Gömülme, Kara Kedi) öyküsü vardır onlarda da ne kadar korku uyandırır tartışılır. Ama bilimkurgu yönüne hiç değinilmez nedense ki bence çok daha başarılıdır ( Hans Pfaall Diye Birinin Benzeri Görülmemiş Serüveni,Valdemar Yakasındaki Gerçekler, Mumya ile Konuşmalar).
Şair olarak da gotik bir tema ile aşk ve ölümü işler. Ama sağ olsun Kuzgun’un görselliği Kedi’nin görselliğinden çok daha ön plana geçti. Halbuki biri gerçekten korku öyküsüydü.

Lovecraft, 10 okursan 9 u gerilim korkudur. Ama Lovecraft okumak açıp okuyayım diye olmaz. Çok derin bir okült var. Birde buna Lovecraft’ın kendi evreni dahil oluyor. Mutlaka bir yerden başlayıp Cthulhu, Arkham’ı, Abdul alhazred gibi öğeleri bir iki kere duymuş olmak gerekir. Atıyorum ilk 2 öykü çok karmaşık ve yoğun gelir ama 3 ve 4 cü öyküde o kavramlar, o düşünce tarzı tamamlanır zihninizde. Ondan sonra her bir öyküsü rahat okunabilen ve keyif veren bir hal alır.

:point_up_2: Bence ha… Şimdi gelip yok öyle diyemezsin yok tüm dünya kabul etmiş sen böyle diyemezsin olmasın

2 Beğeni

Poe’yu zamanına göre irdelemenin daha doğru olacağını düşünüyorum. Gotik edebiyatın çıkış noktasında drama ana tema olup, korkunun dini açıdan okurlara öğüt vermek için kullanılıyordu. Poe ile birlikte gotik edebiyatta korku, daha doğrusu tekinsizlik temasının daha öne çıktığını görüyoruz, kısaca bu değişimde öncü oluyor. Yine de Poe’nun: “durun korkunç bir şeyler yazayım” diye yazma eylemini gerçekleştirdiğini düşünmüyorum, kaldı ki hayatı yeterince acılı ve kasvetli olduğu için bildiği duyguyu verebilmiştir.
Kendisinden 50 yıl sonra gelen Ambrose Bierce’ın korku konusunda daha başarılı olduğunu ama dil olarak Poe’ya çoğu zaman yetişmediğini düşünmüşümdür. Sonuç olarak konu edebiyatsa dil ve anlatım da en önemli kriter oluyor…
Poe’yu başka değerli kılan unsur ile ardından gelen yazarlara verdiği ilham. Lovecraft’ı en çok etkileyen yazarlar arasında.
Elbette Poe’nun anlattığı konular günümüzde etkisini yitirmeye başladı, artık sevdiklerimizi evimizin yanındaki mozolelerde tutmuyoruz, odaya karga girdiği zaman üzerine şiir yazmak yerine terlikle kovalıyoruz :grin:

4 Beğeni

Beni Poe’nin dili yoruyor. Anlatmak istediği vermeye çalıştığı duyguyu hep öykünün sonunda veriyor ama oraya gidene kadar bazı öyküler özellikle beni çok yoruyor. Bazen sadece son sayfayı okuyup geçsem mi diye düşündüğüm oluyor. Ren’in tüm öyküler kitabı var bende.

1 Beğeni

Ben buraya V.C Andrews’un Çatı serisini de ekleyebiliriz diye düşünüyorum. İkinci kitaptayım şu an, burada çok gotik unsur olmasa da ilk kitapta vardı bence biraz.

1 Beğeni

Bu konuda haklısınız, Çatı serisi de bazı kaynaklarda gotik korku/gerilim olarak geçiyor.

1 Beğeni

Ben gotik, karanlık edebiyat alanında Can Yayınları’nın bu setini hepsinden başarılı buluyorum. İyi ki almışım zamanında.

Bu seriden okumadığım dört kitap kaldı; Fanu, Radcliffe, Schiller ve Hoffmann. Böcek ve Undine açık ara en sevdiklerim oldu.

Bir de korku ve gotik konuları çok iyi oldu. Bir sürü kitap ve yazar radarıma girdi. Bana uzun süre alacak ve okuyacak kitap çıktı. Bu konuda hep kendimi yalnız hissetmiştim.

2 Beğeni

Can Yayınları’nın Gotik Edebiyat serisinin baskıları tekrar basılsa diye çok bekledim ama yayınlanmadı. Undine ve Carmilla’yı tek tek bulup almıştım neyse ki. Otranto Şatosu’nu da o kapakla Amazon’dan almıştım ama beyaz kapaklı olan klasikler serisinden geldi. Kutusuyla falan tekrar baskıya girse harika olurdu gerçekten.

2 Beğeni

Bu konuda biraz baskı yapmak faydalı olabilir.

2 Beğeni

trendyolda satılıyor

2 Beğeni

Bir satıcının stoğunda 2 tane gözüküyor ama fiyatını göremedim

1 Beğeni

Ben de göremedim fiyatı.

1 Beğeni

Can Yayınları Gotik Edebiyatı (10 Kitap Takım) Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL Burada 94 tl olarak görünüyor. Güzel bir seçki bence de ama maalesef bir arada bulması çok zor.

2 Beğeni

Böyle bir konu var mı bilmiyorum ama forumda gotik korku için sıralamanız ne olur peki, ilk beşe hangi kitaplari koyarsınız? Bu yonde fazla kitap okumasam da okuduklarım pek tatmin etmedi beni, özellikle Poe…

1 Beğeni

Klasik Gotik roman/öyküleri:
Dracula - Bram Stoker
Frankenstein - Mary Shelley
Vampir - John William Polidori
Camiila - Sheridan La Fanu

Ama listemde daha modern ve daha çok deliliği anlatan hikaye ve romanları seviyorum:

Sarı Duvar Kağıdı - Charlotte Perkind Gilman
Biz Hep Şatoda Yaşadık - Shirley Jackson
Cehennimlik Yürek - Clive Barker
Sarılı Kral Öyküleri - Robert W. Chambers (özellikle İtibar Tamircisi)
Keşiş ve Celladın Kızı - Ambroce Bierce

4 Beğeni

@Agape 'nin tavsiyesi üzerine sonunda Undine’i okumayı başardım. Hikaye zamanın benzer eserlerine göre çok daha akıcı ve sürükleyici olmuş (belki çeviriden de kaynaklanıyor olabilir). Korku olarak nitelendirmek pek doğru olmasa da , hikayenin kötü karakteri Kühleborn sayesinde hikayeye korku öğesi de ekleniyor. Kühleborn, Loki gibi haylazlıkları ve entrikayı seven, illüzyon dahisi bir doğaüstü varlık.
Hikaye olarak çağın diğer gotik edebiyat öyküleri gibi, asillik, adanmışlık, aşk ve insan zaafiyetlerine odaklanmış, dini temsil eden karakterler her zaman iyi ve ders verir nitelikte davranıyor.

2 Beğeni