Grotesk Melodram

Öykü Seçkisi'nde okumak için: https://oykuseckisi.com/grotesk-melodram/

image

“Zahmet olmazsa ben bir şekersiz kahve alayım.” Baktı yüzüme; dudağının bir kenarı orantıyı bozarak yükseldi sanki. Göz çevresi kazayaklarını fütursuzca sergiledi; kısılan gözleri yuvalarında çikolata kırığı gibi kaldı. Ürperdim bir an. Ama tekinsiz bakışından değil, o an için değil; tam sırtıma vuran soğuk rüzgârdan. Kollarımı birbirine kenetleyip vücut sıcaklığımı dengede tutmaya çalışırken kalktı yerinden. Pencereyi… (DEVAMI…)

4 Beğeni

Merhabalar.

Tekrardan buralarda olmanız ne güzel. Şu ana dek bu seçkideki -okuduklarımdan tabii- öykülerden genel olarak farklı yanı bizden bir öykü olması ve samimiyetiydi sanırım. Falcıyla olan diyaloglar çok güzeldi, eğlenceliydi.

Fırladım yataktan. Elindeki tarağı aldım ve paspas bezine dönen saçlarını yolarcasına taradım, açılmıyordu lanet saçı. Tarağı kafasına vura vura, ellerimle yola yola açmaya çalıştım. Bana engel olmadı, bundan zevk aldığını bile söyleyebilirim.

:slight_smile:

Oysa şurada, şu günlerdir süpürge görmeyen halının üzerine serilmiş, tavandan sarkan sarı ampule bakarken, ölmek değildi arzum.

Buradaki detaylar harikaydı.

Öykü daha karanlık seyredebilirdi ama bunu yapmak istemediğinizi düşünüyorum. Finali dramatikti, güzeldi.

Arayı soğutmamanız dileğiyle ellerinize sağlık. Bu güzel öykü için teşekkürler.

1 Beğeni

merhaba,
teşekkür ederim. karakterleri yerel seçmeyi daha çok seviyorum. sanırım karakterlerin yabancı olduğu bir öykü yazdım bugüne dek. o da bir fanzin içindi.

öykünün adı gibi bir atmosferi var. bilinçli bir tercih.

aslında bu temada sizin de öykü yazacağınızı düşünmüştüm ben. görmeyince açıkçası çok şaşırdım ki sizin kaleminize de çok uygun bir temaydı. editörler okuyorsa ve ciddiye alırlarsa yorumumu, bu özel sayılarda olması gereken birkaç isim daha var. biri Osman Eliuz.

öykümü beğenmenize sevindim :slight_smile:

Devrik cümlelerinizin kendine özgü bir tadı var. Bu, öyküye samimi bir hava katmış sanırım. Bunun yanında oldukça özenli bir metin olmuş. “Yalnızlık” bağlamında melankolik atmosferi vermede başarılı olmuşsunuz. Elinize sağlık.

merhaba,
diyalog yazma ve zihinden geçenleri aktarmada devrik cümle kullanımı elzem oluyor zira kurallı konuşmuyor ve düşünmüyoruz, bir de o tınıyı seviyorum galiba. her öyküm için azami gayret sarf ediyorum; özen varsa buradan.
teşekkür ederim güzel sözleriniz için.

Sizi yeniden görmek güzeldi. Öykülerinizi özlemişim. Kendine has anlatımınızı seviyorum. Hikayede verilen güzel detaylar gerçekçiliği artırmış. Karakterin ruh hali, sona doğru bütünleşen parçalar, etkileyici tasvirler keyif içinde okumamı sağladı. Diğer seçkilerde görüşmek üzere. :slight_smile:

1 Beğeni

merhaba,
teşekkür ederim yorumunuza ve öykümü beğenmenize sevindim :slight_smile:
“kendine has”… üç aşağı beş yukarı nasıl yazacağım artık anlaşılıyor sanırım. bir tarz tutturmuş gidiyorum. galiba lirik anlatımı kendime yakın buluyorum.
sevgiler.

Merhaba;

Ben de senin gibi Kayıp Rıhtım’ın bu yorum kısmına alışamadım bir türlü:( Umarım doğru yere yazıyorumdur. Sevgili Öznur senin kalemini ne kadar beğendiğimi biliyorsun yine çok güzel bir öykü çıkarmışsın. Kelime bilgin, yazı da kullanmadaki yeteneğin, kurgun çok güzeldi. Tadı damağımda kaldı. Sen yaz, hep yaz:)

1 Beğeni

merhaba,
teşekkür ederim güzel sözlerine. karşılıklı beğeni :slight_smile:
kelime bilgim; çocukluğumdan beri kelimelere özel bir ilgim var. oturup sözlük ezberleyen bir çocuktum. ilgim katlanarak devam etti, ediyor. bak, yeni bir kelime öğrendim dün. “küşayiş” ferahlık, açıklık demekmiş. çook sevdiğim, bir gün kendisiyle sohbet etmek istediğim -uzak hayaller- Sezen Aksu’nun röportajında söylediği bir kelime. onun röportajlarının çoğunu dinledim sanıyorum ve çok kelime kattı bana, öyle güzel yerlerde kullanıyor ki kelimeleri bayılıyorum onun bu yeteneğine. "ufunet"i de ondan öğrenmiştim; hazine değerinde bir kadın.
bu da böyle bir yorum olsun :slight_smile:

Merhabalar,

Oncle’ı işleme şeklinizi gerçekten çok beğendim. Kafamda dönüp duran alternatif kurguların muhteşem bir birleşimiydi diyebilirim. Temayı ele alışınızdaki orijinalliğin yanı sıra detaylar gerçekten güzel verilmişti. Noktaları birleştirerek beklenmedik bir tabloyla baş başa bıraktınız bizi. Kaleminiz okuru ana sürükleyen tasvirlerle doluydu: Bunlar sadece karakterlere ait mimikler vesaire değildi bildik tanıdık hissiyat ve eylemler aracılığıyla çizilmişti. Geçmişten bugüne uzanan bu kurgu bence temaya dair nokta atışlarından biri olmuş. Birçok motifi mozaik haline getirip; keyifli bir okuma sağlayan kaleminize ve zihninize sağlık.

1 Beğeni

merhaba,
teşekkür ederim sıcak yorumunuza ve öykümü beğenmenize sevindim.
gündelik hayatı öykünün içine yerleştirmeyi seviyorum ve bunu çokça yapıyorum. mutfağa ait detayları -belki kadın olduğumdan; reçel, turşu, bamya, kavanoz gibi- bu öykümde de kullandım, çoğu öykümde kullandığım gibi. “anne, baba, ev, ölüm, müzik…” bunlar da neredeyse her öykümde yer alıyor. sanırım tüm bunlar öykülerimde çokça aldığım o yoruma çıkıyor: tanıdık hissiyat. :slight_smile:

1 Beğeni

Merhabalar,

Öykünüzü okuyalı birkaç gün oluyor ama ancak yorum yapabiliyorum :slight_smile: Öncelikle öykünüzün anlatım biçimi ve konunun tanıdık mekanlara indirgenmesi pek hoşuma gitti. Sadece, genel olarak metinde ayrıntılara önem verildiği için, falcının evden kovma faslı biraz hızlı geçilmiş geldi bana. Sanki biraz daha ayrıntılı anlatılabilirdi. Kaleminize sağlık.

Sevgiler