Günde 4.5 Saat Uyku Yeterli

Uyku hijyenini sağlamak gerek en başta, hiç temiz uyku çekecek durumum olmadı şahsen

1 Beğeni

Bence de harika. Benim aslında böyle bir programım vardı. “Her sabah horozları uyandırma programı”. :grin: Belki benim yaşımda biri için yeterli olmayabilir, ama ben bazen sadece 2 3 saat uykuyla yetinirdim. Okul döneminde çok yardımcı oldu aslında, sabahın 4’ünde akşamdan kalan derslerimi bitirir, hemen kitap okumaya başlardım. :smiley: Derslerimi yetişdirmek gibi bir sıkıntım olmazdı. Sonra vazgeçtim, çünki kötü bir hal almaya başlamıştı, kendimde olmuyordum sanki, uykudan uyandığımda hafıza kaybı ve onun tam tersinin karışımını yaşıyordum. Hatta bir keresinde uyandığımda akşamüstü saat 5 ve ben sabahın saat 5’i sanmışım ve uyandığım gibi kitaplarımı sıraya dizip çalışmaya başlamışım bile. Çok geç kendime geldim. :woman_facepalming:
Benim için 3 olmasa da 5 saatlik uyku yeterlidir, ama bölünmüş bir uyku. Benim böyle programları tamamlayamama sebebim akşam geç uyuyamamdır. Bakalım, dün saate son baktığımda 00:30’du, 15 dakikaya tam uyumuşumdur. 04:15’te kalktım, şimdi saat 06:18. 10-15 dakikaya, olmadı saat 7 gibi tekrar uyurum, saat 8’te kalkabilirsem, bu iş olur gibi :sweat_smile:

O kitabı hiç okumadım ama uyku konusunda aklıma gelen ilk kitaptır. :grin:

Bu aralar normal bir programım olmadığı için kaçta uyuyup kaçta kalktığıma hiç önem vermiyordum, ama şimdiye kadar her zaman uyumak yerine ne kadar şey yapardım diyordum.
Ben eğer bir süre fazla uyuyorsam demek ki, yapacak bir şey bulamıyorum, artık buldum, ya da o beni buldu, bilemem ama gelecek yıl sınavım var, tabii bu sınav için gelecek yıla başka planlarım var ama şimdilik hazırlanabilirim. Eğer yapacak bir şeyler varsa, gereğinden fazla uyku zaman kaybıdır.

Bana oldunuz, teşekkür ederim. :slightly_smiling_face:
Bunu da öylesine bırakayım dedim. Evde denemeyin tarzı bir şey. :smile:

3 Beğeni

Verdiğin haber linki iyiymiş. Birkaç yıl önce kendimi zorunlu hissedip uykusuz kalmıştım. Hani rekor olsun diye uğraşmamıştım ama 40 saat benim kişisel rekorum olmuştu. Gerek yok böyle şeylere. Ayrıca gece saatleri uyumanın sağlıklı olması, öğle uykusunun yararlı olmasının yanında uyumanın sakıncalı ve zararlı olduğu saatler de var.

Güneş batarken uyuduğu zaman insanın kafa gerçekten şaşırıyor. Neredeyim ben, kimim ben sorularını sormak bile mümkün. Pek çok kaynak da bunu doğruluyor.

3 Beğeni

Benim asla uygulayamayacağım bir şey. Yatmaya karar vermem ve uyumam arasında zaten bir saat oluyor uykuya dalamıyorum. Uyanınca da bir daha uyuyamıyorum zaten, 3.5 saat uyusam kolay uyanırım da sonra bir daha uyuyayamam :frowning:

3 Beğeni

Ben geç uyuduğumda 4-5 saat sonrasına alarm kurarım günüm ölmesin diye, bazen de kendiliğimden uyanırım. Öğleden sonra uyanmayı hiç sevmiyorum çünkü hem fazladan uykuyu vakit kaybı olarak görüyorum hem de uyuşmuş gibi hissediyorum. Bir yerlerde okuduğum için değil kendime iyi geldiğini gördüğüm için birkaç yıldır böyleyim ama kendimi bildim bileli çok uyumam. Gün içerisinde yorulduğumda bazen yarım saat bazen bir saat kadar tekrar uyuyorum ve çok iyi geliyor. Ama o 4-5 saati alamadan kendime gelemiyorum ben de.

Anneannem hep şey der: “Ölünce uyursunuz kalkın!“ :smiley:

8 Beğeni

Ben uzun zamandır bu şekilde yapıyorum. Evden çalışma sisteminden dolayı günlük uyku saatim olan 4.5 saat ve bu pandemiden dolayı 12 saatlere bile çıktı. Bu durum aşırı rahatsız etmeye başladı. 1 Haziran itibariyle tekrardan şirkete döndükten sonra yavaş yavaş toparlıyorum.
Normal rutinim benimde şöyle. 01:00 civarı yatma zamanı sabah 06:45’te kalkıyorum. Öğlen 15 dakika akşam eve gidip 15 dakika şeklinde günlük uyuma saatim 6.5 saat uyumuş oluyorum (Not: Yemekten sonra bir kahve içip uyuyabilirsiniz. Böyle uyku çeşitleri olduğunu bimiyordum. Barış Özcan kanalında paylaştığı bir video sonrasında öğrendim.).

4 Beğeni

günde kaç saat uyku yeterli bilmiyorum ama kendi deneyimim ile tek fazlı uykudan cok çift fazlı uykunun faydasını gördüm. Yukarıda da @Expelliarmus’un belirttiği gibi birçok kültürde biphasic uyku deneyimi var.

Karantina sürecinden itibaren ben de mono yani günde tek bir kez uyumak yerine bizim kültürde şekerleme denen uykuyla birleştirerek çift fazlı uyku tipini uyguladım. Yani günde iki kez uyuyorum biri öğlen ya da aksamüstü 1 saat diğeri ise gece uykusu. Toplam 6 saat civarı uyuyorum ama gündüz uykumdan sonra dinçleştiğim ve gece uykumun da verimi ilginç bir şekilde arttıgı için memnunum. Ama uyudugum saati kısaltmaya çalışmadım.

Polifazik uyku da ikiden fazla uyuma şeklindeki uyku türü. Hatta bunlardan en ekstrem olanı Da Vinci’nin de uyguladıgı Uberman denen uyku türü. 20 dk lık uykularla günü bölerek uyuyormuş Da Vinci Non-rem yalan oluyor tabi muhtemelen bu tip uykuda:)

Uykunun tek fazlı oluşu kültürel dönüşümlerle de ilişkilidir diye tahmin ediyorum ilkçağlarda muhtemelen tek fazlı uyumuyordu atalarımız. ben ilginç buluyorum Çok fazlı uyku daha iyidir diye bir şey okumadım zaten cok araştırma da yok bu alanda diye biliyorum ama belki tek fazlı uyumak zorunda da degilizdir :slight_smile:

5 Beğeni

19.5 saat dünyaya dayanabilir miyim bilmiyorum? Ve Pessoa’nın da dediği gibi “İyi bir düşçü asla uyanmaz.”

3 Beğeni

Daydreaming yap sen de o zaman :slight_smile: :thought_balloon:

3 Beğeni

Babaannemin dediği gibi, özel bir sebep yoksa (sağlık, ilaçların yan etkisi, yorgunluk, vs.), “[Uykunun tatlılığına kapılıp] Günü verip geceyi alma.” yeterli.

Günü verimli kullanmak güzel de uyku da biyolojimizden kaynaklı bir ihtiyaç. Kişisel uyku ihtiyacına göre sağlıklı bir uyku düzeni kurmak en iyisi.

5 Beğeni

Canım dedem… Kendisi müfettiş olduğundan alıştırdı bizi de her sabah 5 te kalkmaya. Artik ne olursa olsun isterse gece 3 de yatiym sabah 5 gözümü mutlaka bir açarım. Sonrası gündelik ihtiyaçlara göre gelir. Eskiden ders çalışırdım. Şimdi koşuya filan çıkıyorum… Bir iş yoksa da yan gel yat ama en fazla 7 ye 8be kadar uyuyabilirim.

4 Beğeni

5 ve 6 saat bana ideal akşam 11 ve en geç12 gibi yattıp sabah erkenden saat kalkmayı seviyorum.Geç kalkınca üzerimde bi tatsızlık oluşuyor.Günüm güzel geçmiyor.

3 Beğeni

Son zamanlarda böyle makaleler, internetteki sözde guruların etkisiyle de çoğalmaya başladı. İşte az uyuyun, çok çalışın, zamanınız yetmez vs. gibi bir “hustle” kültüründen doğan şeyler bunlar. Beyin ve uyku hala bilimin çocuk sayılabilecek alanlarından olsa da, yeterli uykunun her bir birey için vazgeçilemez, zaruri bir durum olduğunu biliyoruz. “Mezarda yeteri kadar uyku olacak” sözü aslında “Yeterli uyumayan mezara erken girecek” şeklinde olmalı. Tabi, arada sırada her biyolojik koşulda olduğu gibi bu duruma aykırı davranabilen, dahası bu durumdan insanlığın geri kalanı gibi zarar görmeyecek, yada az görecek insanlar çıkabilir. Ancak bizler için, bu insanlar örnek değildir, olmamalıdır.

7-9 saat uyku şart arkadaşlar. Bu konuya altından da baksanız, üstünden de baksanız bunu değiştiremeyiz. Yaşlandıkça uykuya olan ihtiyacımız azalıyor, 6 saatlere bile düşebiliyor ama bu 4.5 saate düşmüyor. 90 dakikalık derin uyku hesaplaması çok sığ, çok yavan bir hesaplama. Bunları söyleyenler, o 90 dakikalık uykularımızın arasındaki hafif uykunun sağladığı yararları, gördüğü görevleri atlıyor. Uyku konusunda dünyanın en ileri gelen bilim adamlarından biri olan Matthew Walker’ın Niçin Uyuruz kitabını öneririm. Kendisi bu konuda tarafsız olarak pek çok şeyi, maksimum bilimsellikle tartışıyor.

Ama şunu da unutmamak gerek. Bizler hala avcı-toplayıcı olan atalarımızın iç güdüleri ve evrimsel fizyolojileri ile yaşıyoruz. Onlar da güneş battığında yatar, doğduğunda kalkardı. Bu da mevsime ve dünyada nerede bulunduğunuza göre değişse de, ortalama 7-8 saat yapıyor. Vücutlarımız buna evrilmiş durumda. Leonardo da Vinci’nin delice bir uyku düzenine sahip olması bunu değiştirmiyor. Bunu ancak zaman ve az uykunun verdiği zararı karşılayabilecek şekilde evrimleşmemiz değiştirebilir.

Ayrıca eklemek isterim ki, 7-8 saat uykunuzu bölmeniz, günde iki kere 4 er saat uyumanız beyninizi kandıramıyor. Uyku yerine koyabileceğiniz, sonradan tamamlayabileceğiniz bir olgu değil. Az uyuduğunuzda vücudunuza ve beyninize verdiğiniz zararı, daha sonra çok uyuyarak kapatamıyorsunuz. Bir öğünde hamburger yiyip, diğerinde salata yemek gibi olmuyor. Kısa süreli kestirmeler, şekerlemeler sizi yeniden başlatmış gibi olur, ancak gece kaybettiğiniz uykunun yerini asla alamaz.

5 Beğeni