Gündem

Ben anlamadım. Burada ki problem nedir?

1 Beğeni
1 Beğeni

Yunus bey merhaba, olayların nasıl geliştiğini her ikimizin de bildiğini sanmıyorum. Kemer uçakta belli durumlarda takılıyor. Bu durumlar dışında bir aksi durum olsa hostes gelip zaten uyarıyor. Bence çok gereksiz bir yorum yapmışsınız.

1 Beğeni

Gereksiz yorumdan ziyade uçakta namaz kılmaya kalkmak daha gereksiz sanki. Ben de kılıyorum namaz. Vakti kaçırınca kaza ediyorum. Her şeyin yeri zamanı vardır açıkçası. Yer zaman yoksa müsait yer zamana kadar ertelenir, gereksiz yere imkan yaratmaya çalışmak saçmalık bence. Oldu olacak papaz da gelip pazar ayini yapsın uçakta iman var imkan da var deyip ne dersiniz?

1 Beğeni

Birçok defa uçakla seyahat ettim, hepsi yurtiçiydi ama her seferinde gelip kemerimi kontrol ederler. Bağlamayanlarınkini uyarılıyor, hostesler kendi bağlıyor gördüğüm. Farklı fırmalarda hep aynı durumu gördüm. Belli durumlar neymiş bilmem de son bir yıldır değişmediyse benim bildiği zorunludur kemer. Bu yılda değiştiyse bilemeyeceğim.

Durumla ilgili olarak bunların yaptığı gösteriş, hadi kıldınız niye videoya alıyorsun. İmama ihtiyaç mi var namaz için? Neden tek bir tane kadın yok ayrıca, kasıtlı davranışlar bunlar. Bilerek çekildi, gösteriş. Restoran kapatır gibi uçak kapatıp bilerek çektiler herhalde. Haç yolculuğu olsa bile adamın eşi, kızı oluyor yanında. Bunların topu erkek. Beklenecek görgüsüzlükte bir şey. Herhalde kadın yolcuları cami misali arkaya aldılar. Ya da uçağa kadın almadılar. insan tıksınıyor bunlardan. Buna benzer insanlar tanıdım. (Dolaylı olarak) kadınlara çöp gibi davranırlar.

5 Beğeni

Namaz için şurada kılınır burada kılınmaz diye bir hüküm veremezsiniz. Bu hüküm sizi bağlar. Bir müslüman olarak hem benim hem sizin temel meseleleri öğreneceğiniz ilmihali okumanızı tavsiye ediyorum. Uçakta veya araba da imkan var ise, musaitlik var ise secdeyi serersiniz kilarsiniz , imkan yoksa oturur kilarsiniz. Kaza namazlarına gelince , çok açık ve nettir; uyku ,unutma, savaş hali ve bunun gibi zoraki durumlar dışında namaz kazaya bırakılmaz. Ucaktır, arabadır odur budur bahanelerle namazi bir müslüman kazaya bırakıyorsa hatalı davranıyordu.

2 Beğeni

Araba için olan durumu biliyorum. Uçak için böyle bir şey olduğunu şu saate kadar görmedim de duymadım da. Öğrenirim, öğrenmeye açığım. Hiç uçağa binmediğim için bu konuda açığım var sanırım.

Burada sıkıntı kıbleyi nasıl ayarladılar, neden videoya çektiler, neden reklama ihtiyaç duydular, neden uçak kapattılar? Aynı imkanı papaz kullanmak istese kullanabilir dinin de yasak yok mu diyeceğiz? Bence son derece gereksiz bir hareket

5 Beğeni

Aklıma tramvay rayında namaz kılan adam geldi :rofl::rofl::rofl:

5 Beğeni

Önüne sütre olarak tramvay koymuş.

2 Beğeni

Namaz her yılda kılınmaz. yorumunuz boş olmuş. Secde ettiğiniz yere 5 dakika önce tuvalete girmiş birinin ayağı deyiyor.

Uçakta Cuma namazı da kılamazsın mesala. Cuma namazı halkın erişimine açık yerde kılınabilir imam artı uçak = Cuma namazı olmaz.

Birde sabit ortamda değilsiniz, kıbleye yönelsen bile kıble sabit değil. En nihayetinde ibadet kişinin içinde olur yani biri tutacağına inanıyor ve öyle hissediyorsa çıkıp evin terasında atletle de dua edip secde yapabilir. bu kul ile Allah arasındadır.

Yinede şova kaçmamakta bu işin bir parçası. Bunların çoğunun yaptığı şov.

3 Beğeni

Biri laf atsa da mağdur olsam. “İzmir’de namaz kılmama izin vermiyorlar”:joy::joy:

Birisi “adam tramvaya tapıyor belki ne biliyorsunuz?” Yazmış. :smiley:

2 Beğeni

Dediğim gibi her müslüman temel olarak ilmihali okumalı. Ömer Nasuhi ’ nin ilmihali , her kesim için onaylanmış bir ilmihaldir. Yani şu bu cemate ait değildir. Sorduğunuz sorulara cevap bulacaksinizdir.

Neden video çekip yayınladılar; valla ben insanların niyetlerini bilemem. Bu konuda yorum yapmak hadsizligini de yapmam. Videoyu çekip yayınlayanlara sormak lazım.

Papaz konusunda ne demek istediğinizi anlamadım. Hristiyanlık konusunda cahil olduğum için ne diyecegimi bilemedim. Atıyorum, dua etmesi gerekiyorsa duasını eder. Niye problem olsun ki.

1 Beğeni

Gayrımüslim gavurların yaptığı aracın içinde kılınan namaz kabul olmaz. Zaten videoyu da imansızların deyyusların yaptığı telefon ile çekip Allahsızların açtığı siteye yüklemişler. Helal oranı %0. Yanacaklarrrr…

8 Beğeni

Ben de doğma büyüme Ankaralıyım. Acaba Mansur Yavaş konusunda neden öyle dediğinizi öğrenebilir miyim? Ben Mansur Bey’in yaptığı icraatleri, sosyal yardımları gayet beğeniyorum ve destekliyorum.

1 Beğeni

Homines quod volunt credunt (insanlar inanmak istediklerine inanırlar) Latin Atasözü. Belki bir cemaatin ayrıcalıklı muamele görüp, sıradan insanların yapamadıklarını yapıp bunu göstermelerinedir tavrım ve yaptıkları ‘‘TEHKİKELİ,İNSAN HAYATINA ZARAR VERİCİ’’ eylemler gibi gözüktüğü için. Belki siz haklısınızdır, ben görüşlerimi belirtiyorum o grubun bizim görüşlerimize zerre saygısının da olduğunu düşünmüyorum.
güzel bence aşağıdaki
“Kim işlediği hayrı şöhret kazanmak için halka duyurursa, Allah onun gizli işlerini duyurur. Kim de işlediği hayrı halkın takdirini kazanmak için başkalarına gösterirse, Allah da onun riyakârlığını açığa vurur.” (Buhârî, Rikak 36, Ahkâm 9; Müslim, Zühd 47-48. Ayrıca bk. Tirmizî, Zühd 48; İbni Mâce, Zühd 21)

1 Beğeni

Yunus bey merhaba, bakın burada ben bu konuda kimsenin tarafinda değilim. Bazı detaylar üzücü , o yüzden konu uzadı. Bu cemaate veya başka gruba olumsuz düşünceleriniz olabilir. Benim de belli gruplara , kişilere yönelik olumsuz düşüncelerin var. Ancak bir video dan hareket edip , bariz detaylar da olmayıp, o kesime karşı olan düşünce yapinizdan hareketle bunlar böyledir demeniz , yorumlar katmaniz gerçekten üzücü. Belirttiğiniz hadis çok güzel, ama ayrıntıya dikkat edin lütfen . Şöhret kazanmak diyor. Siz burada niyet okuyorsunuz . Eğer gerçekten o kişi kötü bir niyetle bu video yu cekmemisse veya o zaman vebali sizin üzerinde olur.

Herneyse ne diyim, Allah hepimizi dosdoğru yol üzerinde kılsın.

2 Beğeni

Bu video ile kılınır kılınılmazdan daha çok aklıma takılanlar şunlar oldu:

1- Nereye gidiliyor? Uçak yere indiğinde kılacak zaman varsa amaç farklı. Eğer yok ise o zaman ayakta kılma zorunluluğu yok diye biliyorum.
2- Kılınırken yön önemli ve yön kadar önemli diğer bir nokta ise kılınılan yönde kimsenin olmaması diye biliyorum. Bu sebepten cenaze kılınırken eğilme olmaz. Burada baya yönde birisi duruyor ve ona kılınıyor gibi duruyor. Yön önemli de yönde birisinin olması önemsiz mi? :thinking:

1 Beğeni

Bu şekilde cemaatle kılınması yanlış olmuş bence. Zaman kısıtlı olduğu için otobüs koltuğunda kıble kaygısı olmadan, kimseyi de rahatsız etmeden namaz kıldığım olmuştu. Uçakta da benzer şeyler geçerli. Zaman yeterli değilse, kemeri de çıkarmadan, kimseyi rahatsız etmeden herkes kendi başına kılabilir. Videoya çekip şov yapmaya da gerek yok.

2 Beğeni

RTE’nin yerinde olsam miting falan yapmam bu adam aday olup miting yapmaya başladığında her konuşmasında oyu yarım puan düşecek zaten. 1 yıl önce rte’nin karşısında Cedric’in dedesi çıksa ona oy vereceğim diyen insanları sandığa gitmeme noktasına getirdi.

KK’nın bu kafayla Rte’yi yenme ihtimali %2 falan.

2 Beğeni

Bu tam A haberin karşı taraf ağızı.
Gayet mantıklı bir şey demiş. Saçma bir şey dememiş.
Herkes oturuyor ekran bşaına istiyor ki benim gönlüme hitap eden adam olsun, benim istediğim şekilde olsun, herkes de onu o şekliyle istesin.

Siz böyle konuştuğunuz zaman yıllarca Ak gezenler diyor ki, heeee bak bu bile böyle diyorsa. O zaman gene Reis abi…

Anlattım yine anlatıyorum. Bu henüz adı konmamış bir seçim.
2 seçimden biri olacak.
RTE ve RTE ye bu zamana kadar oy verenler.
RTE ve KK veya MY veya Eİ veya MA veya Mİ fark etmez.
İkinci tip bir kişi-kişiye karşı seçimi olursa başka birinin zaten RTE yi yenme ihtimali hergün düşecek. Medyası, iç işleri vs her gün non-stop o kişiye saldıracak.
Belki bombalar da patlayacak ve iş, abi yine Reis iyidir e gidecek.

Bu seçim RTE ve ona oy verenler seçimi olursa RTE gider. Yani partilerden bağımsız , oy oranlarından bağımsız bir seçim olarak ekonomi, adalet ve eğitim temelli gitmeli.

KK gayet normal ve doğru bir şey söylemiş.

6 Beğeni