Günlerin Köpüğü (İlk Cümleleriniz)

Yine aklıma bir fikir geldi. Aslında gelmedi. Twitter’da gördüm benzerini. Aldım geldim, konu ettim:

Diyelim ki içinde bulunduğumuz günlerin ahvalini anlatan bir kitap yazdınız, adı ve ilk cümlesi ne olurdu? Kendinizi romanla kısıtlamayın; araştırma olur, şiir olur, öykü kitabı olur…

Gün geçtikçe, gündem değiştikçe bu cümlelerde değişir elbet. İçinizden ne gelirse…

Adet üzre ben başlayayım:

Kırılgan
Aklına bunca güvenen insan, doğa karşısında çaresizliğini görmezden gelişiyle yarattı onca felaketi.

17 Beğeni

Ateş

İnsanoğlunun kendi vücudunu sarıncaya değin, kimse umursamıyordu doğayı ve hayvanları kasıp kavuran o yakıcı ateşi.

4 Beğeni

Söylence

Asırlardır, insanoğlunun kendi uydurduğu bir şeye -belli bir zaman geçtikten sonra ve özellikle aynı şeyi bir başkasından duyduğunda- inanıp ona bir gerçekmiş gibi sarılması, her zaman değişmez ve hayret verici bir özelliği olagelmiştir.

4 Beğeni

Robotik (tek cümle bilimkurgu)

Kendine gelir gelmez yere eğildi, başını eline aldı ve onu gövdesine oturtabilmek için bir kaç tur çevirmek zorunda kaldı.

2 Beğeni

“Kritik sistem arızası; veri kurtarma için 2019 yılına geri dönüşü onaylıyor musun?”

2 Beğeni

Hiçlik; yokluğun elle tutulur bir şekilde hissedildiği derin bir boşluktan ibarettir.

5 Beğeni

Bilinmeyen
Bilinmeyene karşı duyulan korku, bilinene karşı duyulandan çok daha yoğun ve rahatsız edicidir.

3 Beğeni

“Kimsenin Umurunda Değil”

Ağlayıp sızlanmak için beş dakikan vardır. Sonrasında şikayet etmeyi bırakıp her sorunu tek tek çözmen gerekir.

2 Beğeni

Böyle şeyler sadece romanlarda olur diye bağırırken onların düşündüğü gibi bir romana ait olmadığımı biliyordum.

4 Beğeni

Salgın

Gereksiz yere dışarı çıkmayarak başka hayatları riske atmıyordu. Belki de bu sayede tanımadığı insanların hayatını kurtarıyordu.

2 Beğeni

Kıyıda
Bu öyküye tam beşinci defa başladım; her başlangıçta mevzu akıl almaz biçimde geleceği belirsiz asi bir hâle bürünüyordu.

4 Beğeni

salgın günlüğü

2015’te yazmışım/yapmışım bu metni. Vay be geleceği görmüşüm.

5 Beğeni

Vay ki ne vay! Kesin bu salgın sizin işiniz. Ama bir şeyler yanlış gitti ve planı erken devreye sokmak zorunda kaldınız ve virüs yeterince gelişemedi. :smiling_imp:

(Şaka bir yana metin güzelmiş, kıpkısa kalmasa iyi bir öykü olurmuş)

1 Beğeni

Sonranın Tarihi

Zamansız kapanan çağın son kavşağında insansız varoluşun kapıları aralanırken bu yeni dünyanın anlatıcısı olacak tür evrimleşene kadar olanların hepsi bilinmez kalacaktı.

5 Beğeni

Zaman
Bir fotoğrafa bakmak nedir, biliyordum; fotoğrafın içinden bakmayı yeni yeni öğreniyordum.

5 Beğeni

Açlık
Cevap gelmeyince, sustum.

5 Beğeni

Mikroasker
Maske programını delerek hijyen kurallarına kontrol modülleri ekledim; terfimi bekliyorum.

4 Beğeni

Palto
Sanki içinden çığlık çığlığa kuşlar geçiyormuş gibi aniden kaskatı kesildi; alnını cama yapıştırdı.

3 Beğeni

Beklenti
Denemek eylemini gerçekleştirmiş olmanın mutluluğuyla başlıyorum bu satırlara.

2 Beğeni

Susuzluk

Kitabımdan bir gün daha eksildi.

2 Beğeni