Hak Ettiği Değeri Görmediğini Düşündüğünüz Eserler?

Ben Yaban Diyarlardaki Yabancı’yı hiç sevemedim. Hadi kitaptaki aşırı cinsiyetçiliği geçtim; içi doluymuş gibi görünen ancak bana göre Scientology’den, hatta bir Adnan Oktarcılıktan farkı olmayan dini felsefesiyle bilimkurgudan ziyade bilimkurgu parodisine benzettim. Bütün karakterlerinden nefret ettiğim bir başka kitap da hatırlamıyorum doğrusu. Öyle ki bu kitabı okuduktan sonra çok merak etmeme rağmen diğer Heinlein kitaplarına elim gitmiyor bir türlü. Aslında Yaban Diyarlardaki Yabancı’yı Abartıldığını düşündüğünüz kitaplar? başlığına yazacaktım ama içimi döktüm, rahatladım. :smiley:

Robert Silverberg ve Leibowitz İçin Bir İlahi 'ye ben de katılıyorum. Zaten böyle bir konu görünce aklıma gelen ilk kitap Leibowitz İçin Bir İlahi oluyor. Bu kadar şahane bir kitabın bu kadar az ilgi görmesi üzücü.

Benim ekleyeceğim ilk kitap Watership Tepesi. Bir dolu ödül almış, onlarca popüler kültür ögesine ilham vermiş bir romanın yıllardır Türkçe baskısının olmaması utanç verici. İleride çocuk sahibi okursam mutlaka okutacağım kitaplardan biri olacak.

Louis de Bernières’in Latin Amerika Üçlemesi de (Don Emmanuel’in Alt Tarafları, Bay Vivo ve Kokain Kralı, Kardinal Guzman’ın Belalı Çocukları) hak ettiği ilginin yüzde birini dahi görmüyor. Kitaplardan birini şans eseri bir yarışmada kazanıp okumasaydım böyle şahane bir yazardan haberim olmayacaktı.

Yerli yazarlardan da Saygın Ersin’in Yedi Kartal Üçlemesi (Zülfikar’ın Hükmü, Erbain Fırtınası, ?) ile Özgür Özol’un Ilgana’sı nedense ilgi göremedi. Oysa ki iki yazar da Türk kültürünü kullanarak harika fantastik hikayeler yazmışlardı. Neyse ki Saygın Ersin’in romanlarını bu sene APRİL tekrar yayınlayacak, muhtemelen daha geniş bir okur kitlesine ulaşacaktır. Ancak Ilgana konusunda maalesef umutlu değilim, bir devam kitabı gelse ne şahane olurdu.

12 Beğeni