Halka Dünya Serisi (Panama Yayıncılık)

Ben seriyi 3 kitaptan oluşuyor zannediyordum :smile:

Beş kitap ama serinin Fate of Worlds isimli final kitabı, Fleet of Worlds isimli başka bir serinin de beşinci kitabı ve finali. Böyle de ilginçlikler falan. Umarım Ringworld dörtlendikten sonra Fleet of Worlds dörtlemesi de yayınlanır ve ardından beşinci kitapla buluşturuluruz.

4 Beğeni

Çeviri devam ediyor diyeli 3 ay olmuş, Çeviri bitmedi mi acaba?

2 Beğeni

Nerede bu 4. Kitap ??
Serinin tamamlanmasını bekliyorum okumak için :rage:

1 Beğeni

Az kaldı. 1-2 ay daha sabır lütfen =)

7 Beğeni

Böyle deyince kitabı siz çeviriyorsunuz diye düşündüm bir an. :thinking:

Ekleme: Şu an kesin emin oldum. :buyucu:

Ekleme2: Aksilik olmazsa Nisan ayındaki İzmir Tüyap zamanına denk geliyor gibi. :smirk:

3 Beğeni

Şubatta başlıyorum o zaman okumaya :slight_smile: Şubat - Mart 3 kitabı okuruz, Nisan’da 4. kitap gelmiş olur.

2 Beğeni
  1. Kitapta ne yapacaksın? :thinking:
1 Beğeni

5 bağımsız bir kitap gibi okunabilir gibi bir yorum mu olmuştu forumda. ilk 4’ü oku, 5’i bir ara okursun gibi hatırlıyorum.

Tam hatırlamıyorum ama 5 kitap iki ayrı serinin ortak kitabı gibi denilmişti forumda.

Ben de ilk defa senden duydum. Yine de bu sene içinde 5 de gelir bana kalırsa. Sene sonuna ya da seneye erteleyeceğim sanırım.

Bilen arkadaşlar var forumda, bu mesajlarımızı görünce olaya müdahil olur bizi de bilgilendirirler :slight_smile:

2 Beğeni

Biraz yukarı kaydırsan o bahsedilen meseleyi yazdığımı görürsün. :joy:

1 Beğeni

The series is composed of five standalone science fictionnovels, the original award-winning book and its four sequels.

İlk kitabın devamı 4 kitap daha var.

• 1970: Ringworld - Halka Dünya
  • 1980: The Ringworld Engineers - Halka Dünya Mühendisleri
  • 1996: The Ringworld Throne - Halka Dünya Tahtı
  • 2004: Ringworld’s Children
  • 2012: Fate of Worlds

Fate of Worlds is also a sequel to the four books of the Fleet of Worlds series, set in the same “Known Space” universe and all written by Niven and Edward M. Lerner:

Fate of Worlds “Fleet of Worlds” serisinin de devamı sayılıyor. Yan serinin de finali aslında yani.

• 2007: Fleet of Worlds
  • 2008: Juggler of Worlds
  • 2009: Destroyer of Worlds
  • 2010: Betrayer of Worlds
6 Beğeni

Şimdi de acaba bu yan seriler çevrilecek mi diye düşünüyorum. Goodreads’den baktım da Larry Niven durmaksızın yazmış sanırım. Bilimkurgu kütüphanesi olmuş adam tek başına. Okuma planımı yan serinin akıbetine göre belirleyeceğim.

1 Beğeni

4’ü basan yayınevi 5’i basar ama yan seri basar mı bilemedim. Ben en iyisi 4 gelince okumaya başlayayım.

1 Beğeni

Aslında yazar tek kitap olarak Halka Dünya kitabını yazıyor. Sonrasında gelen yoğun istek ve beğeniden sonra devam etmeye karar veriyor. Yani ilk kitap bağımsız olarak okunabilir. Devamı isteğe bağlı, ben yayımlanan 3 kitabı da okudum. Yazar ilk kitapta ki karakterlere bağlı kaldığı için seri denebilir ama 2-3-4 tam bağlantı içeriyor. Merak ediyorsanız ilk kitabı okumanızı önerebilirim. Sanırım Panama ilk kitap baskısının son sayfasında yazar bu durumu açıklıyor ama o sayfada spoiler var mı bilemiyorum, kitap şuanda yanımda olmadığı için bakamayacağım. :sweat_smile:

1 Beğeni

5 i basacaklar ben sormuştum. Yan seriyi sormadım yalnız.

2 Beğeni

Yan seriyi de basarlarsa harika olur. Halka Dünya’nın ilk kitabını 2005 ya da 2006 senesinde filan okumuştum. Hiç hatırlamıyorum. Aslında yazar bir cevher gibi gerçekten bilimkurgu hakkında onlarca kitap yazmış ve puanlamalar da az sayılmaz. Evet, belki en çok popüler olan eseri Halka Dünya olabilir ama bu kadar eser oluşturan birisinin de başka kitaplarını da görmek isterdim. Bkk’de onca pasif eser varken Larry Niven neden kendine yer edinmedi düşündürücü. Mesela biraz bakınca The Mote in God’s Eye, Rainbow Mars, The State serisi filan güzel duruyor. Bence bilimkurgu sevenler için kaybedilmiş bir yazar olarak görüyorum. Umarım bir gün Larry Niven külliyatı da olur.

Tam olarak emin olmasam da ilk okuduğum bilimkurgu ya Vakıf’tan birisiydi ya da Halka Dünya idi. Muhtemelen peş peşe okumuşumdur. O zamandan beri hep tamamen okumak istediğim ama bir türlü aksilikler veya birtakım şeyler yüzünden bir türlü tek nefeste okuyamadığım yazarlar ikisi de. Yaklaşık 15 senedir bir nihayete erişemeyen yazarlar bende hayal kırıklığı yaratıyor. En azından Larry Niven bu bahtsız talihten bu sene sonuna dek kurtulacakmış gibi duruyor.

11 Beğeni

Halka Dünya’yı Larry Niven değil de George R.R. Martin yazmış olsaydı, şu an Netflix’de dizisini seyrediyorduk. Niven işin teknik kısımlarında çok başarılı ama büsbütün bir evren yaratma ve içini doldurma konusunda o kadar başarılı değil. Çok başarılı bir bilimkurgu yazarı ve her türlü okunmayı hak ediyor, evet, ama romanlarının aşırı teknik yapısı hitap ettiği kitleyi de sınırlıyor.

9 Beğeni

İmzamı atarım, Larry Niven’in hak ettiğinden daha az değer gördüğünü düşünüyorum.

1 Beğeni