Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Turuncu serinin 27. kitabı olarak yayınlanan Jonathan Swift’in İrlanda’da Yoksul İnsanların Çocuklarının Ailelerine veya Ülkelerine Yük Olmasını Önlemek ve Onları Topluma Kazandırmak İçin Makul Bir Öneri kitabını okudum…

Son aldığınız ve alışveriş listenizde olan kitaplar başlığında;

Güliver’in Gezileri kitabıyla tanıdığımız Jonathan Swift’in Turuncu Serinin 27 kitabı olan Makul Bir Öneri kitabının arka kapak tanıtımında " Dişleriniz kamaşacak" diyor, çocukları limonla veya yeşil erikle yemeyi mi önerdi ne yaptı Jonathan Swift

Derken şaka yapmıştım ancak;

Ancak Jonathan Swift’in önerileri çok daha detaylıymış…

Bu yiyeceğin özellikle toprak sahiplerinin damak zevkine uygun olduğu kanaatindeyim; hem zaten bu çocukların ana babalarının çoğunu bir çırpıda yiyip bitirenler onlar olduğuna göre çocuklar da herkesten önce onların hakkıdır…

“ … şunu açıkça belirtmek isterim ki, hayati öneme sahip bu tasarımın uygulanmasını önerirken, bu işten şahsi menfaatim yoktur; tek arzum, ülkemizin refaha kavuşması ve zenginlerin yaşamdan biraz daha zevk almasıdır. “

Yergi ustası Jonathan Swift bu kitabında toplumun bir açmazına getirdiği bu öneriler elbette ki konuya dikkat çekme amaçlı yapılmakta ve hem mevcut durumu hem de zenginlerin, kraliyetin ölüme ve sefalete mahkum ettiği bu kitlelerin durumuna dikkat çekilmekte.

17 Beğeni