Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

SUMERKI - ALACAKARANLIK / DIMITRY GLUKHOVSKY

5-6 aydır okumamı bekleyen Sumerki – Alacakaranlık kitabını birkaç kez okumaya niyetlensem de araya hep başka kitaplar girdi ama bugün itibariyle kitabı okudum.

Metro serisiyle tanıdığımız Dmitry Glukhovsky’in son yayınlanan kitabı Sumerki – Alacakaranlık kitabında her şey acil para ihtiyacı nedeniyle hayatını çevirmenlik yaparak kazanan kitabın başkarakteri Dimitri Alekseyeviç çeviri bürosuna yeni bir iş almak için gittiğin de çok da iyi bilmediği İspanyolca metinleri çevirme işi alır. Çevireceği metinler asker olan bir İspanyol’un artık sadece birtakım izleri kalmış olan Maya uygarlığını bulunduğu yerlere doğru yapılan bir görevlendirmenin anlatıldığı günlükler. Dimitri Alekseyeviç kendisine bölüm bölüm verilen çevirileri yaptıkça aynı zamanda dünyanın çeşitli yerlerinde büyük doğal felaketler yaşanmakta ve yüzbinlerce insan ölmekte.

Sonra olaylar, olaylar …. :grinning:

PKD bilim kurguyu tanımlarken “yaşadığımız dünyanın, gerçekliğinin içinden çıkar” diyor. Bunu tüm kurgu türleri için söyleyebiliriz. Yazar kurgu kitapları olduğu kadar aynı zamanda sosyo -politik araştırmacı olması ve gazeteci olmasıyla da tanınıyor. Yazarın biyografilerini okuduysanız bu yönünün kurgunun içinde öne çıktığını da fark edeceksiniz.

Kitabın hemen daha ilk bölümlerde Rusya iç siyasetine ilişkin yaptığı tanımlar bir kurgu kitabı değil de günümüz Rus iç siyasetine ilişkin siyasal izlenimlerin aktarıldığı bir metni okuyormuş gibi bir his veriyor. Felsefe okumaları yapanlar bilecektir. Ya her şey, gerçeklik sandığımız tüm şeyler sadece birinin kafasının içindeki düşüncelerden ibaretse. Ya Tanrı ölüyorsa ve onunla yarattığı her şey de ölüyorsa.

Bu tarz kitabın içinde kurguyu besleyen şeylerden bahsetmek henüz okumamış olanlar için kurguyu da açık edeceği için son olarak kitabı okumaktan dolayı memnunum, günümüz ile kadim Maya uygarlığı arasında gidip gelen gerilim dozu yüksek, okudukça sonraki sayfalarda ne olduğunu merak ettiren bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız okumanızı öneririm.

16 Beğeni