Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Binboğalar Efsanesi, benim gözümde İnce Mehmed’ten bile öndedir. Okurken boğazınıza bir yumru yapışır, kırsaldaki değerlerin, kentlerde nasıl yok oduğunu gösteren harika bir kitaptır. Köyde yaşayan rahmetli dedem ve onun anlattıklarıyla hep dedemlerle özdeşleştirmiştim yörükleri.
Okumamış olduğunuzdan çok detaya girmiyorum 1-2 karakter vardı hikayesi geçen ama eksik kalan onun dışında çok etkileyici bir kitaptır. İyi okumalar dilerim.

2 Beğeni

Ben çocukken Hızır İlyas kültü bizim köyümüzde vardı, şimdi kalmamış. O gün için hazırlıklar yapılır, yiyecekler hazırlanırdı.

Ben de kitabı ilk okuduğumda çok gençtim ve kitapta olan bazı şeylerden çok etkilenmiştim

Yazarın Ağrıdağı Efanesi ve Üç Anadolu Efsanesi kitaplarını görünce seri zannetmiş olabilir. Üç Anadolu Efsanesi’ni okumuştum bir seriye ait olduğuna dair herhangi bir emare yoktu.

@Muhammed_Deger Tekrar bir kontrol etsen iyi olur.

1 Beğeni

Olabilir, o şekilde düşünülmüştür muhtemelen, 3 kitap da efsanelerden beslenen anlatılar…

1 Beğeni

Kitaptan kontrol ettim yanlış hatırlamışim. Ağrıdağı Efanesi ve Üç Anadolu efsanesi ve Binboğalar kitabını bir üçlemenin parçası sanıyordum. Ama birbirlerinden bağımsız olarak.

2 Beğeni

@alper kardeş aslında konu açılmış. :hugs::hugs::hugs::hugs:

Yaşar Kemal Kitaplığı ( Yapı Kredi Yayınları)

Arama kısmında arama yapınca çıkmadı. Ancak benim elimde bulunan kayıtlara baktığımda konunu açılmış olduğunu gördüm. Hemde konuyu bizzat ben açmışım :pray::pray::pray:

Arada böyle karışıklıklar olabilir. Affınıza sığınıyorum. :hugs::hugs::hugs:

3 Beğeni

Ben de diyorum sanki konu vardı :slight_smile: Hatta ben karşılaştırma için kullanmıştım diye hatırladım.

1 Beğeni

Ben de söylemeden önce arama yapardım ama, herhalde kendi listem olunca forumda yok o zaman demişim :slight_smile:

1 Beğeni

2001-ve-otesi20130601092953

Takasla kütüphaneme kazandırdığım yeni bir seçki daha. 2001 ve Ötesi, içinde Asimov, Arthur C. Clarke, Ray Bradbury, Robert Sheckley ve Richard Matheson gibi yazarların öykülerini bir arada topluyor. Kitaptaki Ray Bradbury’nin öykülerini daha önce okumuştum fakat tekrar okumak iyi oldu. Hafızamı tazelemiş oldum. Diğer yandan derlemedeki Eğlenceli Bir Gün adlı öykü de bir yerlerden tanıdık geliyordu fakat kitapta öykünün yazarı Robert Sheckley olarak gösterilmiş. Birazcık araştırmam sonrası öykünün Asimov’a ait olduğunu da öğrenmiş oldum.

Çevirisi -kitabın basım yılı göz önünde bulundurduğumda- iyi diyebilirim. Fakat kitabın baskısında inanılmaz bir baskı hatası mevcut. Bazı öyküler farklı öykü başlığı altında olayın yarısından başlayarak basılmış. Kitaptaki görseller de olması gereken yerlerde değildi. Belki benim aldığım kitapta sıkıntı olabilir. @DenaroForbin Bahri sende bu kitabın baskısı mevcut diye düşünüyorum. Aynı hatalar da sendeki baskıda da var mı acaba?

Öykülere puanım ise şöyle;

Otuz Saniye Otuz Gün – Arthur C. Clarke---->3/5
Casus Öyküsü – Robert Sheckley----> 4/5
Tilki Ormanda – Ray Bradbury-----> 4/5
Uykudan Uyanış – Arthur C. Clarke-----> 4/5
Çiçek Dürbünü – Ray Bradbury-----> 4/5
Düğme, Düğme – Richard Matheson-----> 4/5
Bilardo Topu – Isaac Asimov-----> 5/5
Gözcü – Arthur C. Clarke-----> 4/5
Eğlenceli Bir Gün – Isaac Asimov-----> 3/5

9 Beğeni

Ahmet muhtemelen senin baskıda sıkıntı var. Bendeki normaldi resim ve yazı kısımları.

Robert Sheckley’e ait olduğu söylenen öykü de Asimov’a ait senin de dediğin gibi. Ben de ilk okuduğumda bu öykü bir yerlerden tanıdık geliyor demiştim, meğer daha önce bir Asimov derlemesinde okumuşum. :smile:

2 Beğeni

Hmmm hatalı baskıya toslamışız desene. :smiley: :smiley: Neyse sorun yok.

Karakarga yayınları tarafından yayımlanan Kayıp Kitaplar Kütüphanesinden okuduğum ilk eser oldu. 1918 yılında, 101 yıl önce yayımlanmış Osmanlıca ilk bilimkurgu (Fenni Roman) eser ayrıca. Yazar başka alemler var mı? Başka dünyalarda yaşayan canlılar var mı? sorularına kendince cevaplarını veriyor. O zaman şartlarında pek çok bilgiyi kendi tahminleriyle kurgulayarak anlatıyor. Anlatımı, tahminleri çok ilginç Venüs gezegeninde yaşadığını düşündüğü ejderhadan (dragon) bahsediyor mesela.
Sonrasında gezegenleri tek tek tanıtıp, gezegenler nasıl oluşmuş, yaşam şartları, canlıların evrimi vs. 50 sayfaya pek çok şey sığdırmış. Kitap 100 sayfa yarısı sadeleştirilmiş, yarısı osmanlıcadan çevrilmiş baskısı. Ben severek okudum. Bu seriyi de takip etmeyi düşünüyorum.

10 Beğeni

Elf gözlerim Zaman Çarkı görüyor.

4 Beğeni

Araya kaynamış kendileri :smirk: bu hafta ilk kitaptan okumaya başlayacağım inşallah gözümün önünden ayırmıyorum :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Başlayın başlayın, eğer elinizde Yeni Bahar varsa, Göğün Ateşleri kitabından hemen sonra okumanızı tavsiye ederim.

1 Beğeni

Yeni Bahar sırada ki siparişimde olacak inşallah. Ama göz önünde bulunduracağım. Teşekkürler.

Bende yenibahar var. Şimdi 4.cilte başlayacağım inşallah bu haftaiçi gelirse kargo. Yenibahar hangi arada okuyayim. Neyi anlatıyor yeni bahar mevzusu nedir?

Moiraine’in çaylaklık döneminden, Lan ile nasıl tanıştığından falan bahsediyor. Ciddi görünümlü Moiraine’in içindeki muzur kızı görmek için birebir. Epey keyiflidir aslında :smiley:

3 Beğeni

Yeni bahar’ın hikayesi Moiraine ile al’Lan Mandragoran’ın tanışma hikayesi temelinde geçiyor. Kronolojik olarak 1.kitap Dünyanın Gözü’nden önce geçiyor.

Ama başlangıç kitabı olarak ya da belli bir kitaba gelmeden okumamak gerekiyor.

Ben tüm seriyi okuduktan sonra okumuştum. Bazı arkadaşlar araya sıkıştırılması için farklı okuma sıraları verebiliyor ama ana hikayeyi etkileyen bir olay içermediğinden ben tüm seriyi bitirdikten sonra içine düşülen boşluktan biraz çıkmak için daha ideal olduğunu düşünüyorum.

Arada okumak istiyorsanız da bence yazarın yazma sırası da dikkate alınabilir.

Not: Tabi benim okuduğum zaman Yeni Bahar ulaşılamaz bir kitap olduğu için de sona kalmıştı. Belirtmek istedim :smile:

2 Beğeni

Zifiri Karanlık Yıldızsız Gece

Zifiri Karanlık Yıldızsız Gece kitabını bu ikinci okuyuşum. Kitapta 4 öykü var, bu öykülerden 1922 Neflix tarafından film olarak çekildi ve King uyarlamalarından pek hoşlanmayan benim bile beğendiğim bir uyarlama oldu.

Öyküler sert ve rahatsız edici, özellikle ilk öykü benim ikinci defa okumuş olmama ve birkaç kez izlemiş olmama rağmen hala bazı sahneleri okurken çok rahatsız edici. King kitabın sonunda çoğunlukla yaptığı gibi bu 4 öyküyü yazarken ona nelerin bu öyküleri yazması için çağrışım yaptığını anlatıyor. Öykülerin hepsi bir şekilde bazı zorlu koşullarda insanların nasıl bir tutum alabilecekleri üzerine.

King bu öykülerinde bir insan çok zor yaşamsal bir karar almak zorunda kalsaydı, ne yapardı üzerine düşünerek yazmış. Çok uzun bir zaman hayatı paylaştığı insanın onlarca insanın katili olduğunu öğrenen birisi veya ıssız bir yerde kendin koruyamayacak bir durumda olan tuzağa düşürülen biri veya ölmek üzere olan ama çevresinde olan birisinin hatta birçoğunun ölmek için onun yerini alabilir diye bir teklife ne cevap verirdi veya yaptığı bir eylemin kötücül sonuçlarının peşini bırakmadığı bir adam bu lanetten kurtulabilir mi?

Öyküler sert ve rahatsız edici, özellikle ilk öykü olan 1922’yi okuduğunuzdan etkileniyor ve gözünüzde canlandırıyorsanız okumaktan uzak durmanız gerekebilir

13 Beğeni