Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Kurtulan Kızlar - Riley Sager

Bu kitabı 3-4 gün gibi bir sürede okudum. Uzun süredir bu uzunluktaki bir kitabı bu kadar kısa sürede bitirdiğim ilk kitap oldu.

Gerilim türündeki roman size hızlı ve sürükleyici bir okuma vadediyor. Genelde bu tarz kitaplarda aynı gerilim filmlerinde olduğu gibi katilin kim olabileceğini tahmin etmeye çalışırsınız. Ben 2 tane tahminde bulundum.

2’si de çıkmadı.

Belki bu tarz kitapları pek okumadığım için de tahminlerim yanlış çıkmış olabilir ama bu okuma zevkini arttıran şeylerden. Sonuçta kitap size bir bakıma vermek istediği şeylerden birini veriyor. Tahmin edemeyeceğiniz bir son sunuyor.

Yine de bu durum, bu kitabın gece vakti televizyonda izleyeceğiniz bir 2. sınıf gerilim filmi tadı vermesinin önüne geçemiyor. Evet sürükleyici, evet akıcı. Ama “gerilim” demek için fazla abartı gibi geldi bana. Moderniteyi kullanan ve fakat bununla fazla içli dışlı olup bazı şeyleri gereğinden fazlaca gözümüze sokan bir roman olmuş. Kurtulan Kızlar teması bu nedenle gerçekçiliğin ötesine taşınmış.

Kitap şu sıralar hayli ön planda, gerek tanıtımları gerekse reklamlarıyla. O yüzden konusundan bahsetmek istemiyorum ama şu konuya kesinlikle değinmek istiyorum: Çeviri.

Yabancı Yayınları’ndan okuduğum ilk kitap olabilir bu eser. Aslıhan Kuzucan çevirisi gayet güzeldi ve kitap bu anlamda tahmin ettiğimden daha başarılıydı. Gerek çeviri gerek editörlük anlamında çok temiz bir iş olmuş. Kısa sürede okuyup bitirmemdeki en önemli etkenlerden biri de buydu aslında. Bu açıdan mutlu oldum.

Daha önce de bahsettiğim gibi; bana ne kadar abartı gelse de gerilim türünü sevenlere önerebileceğim bir eser bu kitap. Kendi içinde vadettiği şeyi veriyor. Kısa sürede bitmesi de cabası. Ama hayatınıza katacak bir şey var mı derseniz fazla beklentiye girmiş olursunuz.

Alakasız sonsöz: Kitabın orijinal adı Final Girl. Benim aklımda yer eden Lost Girl. Çevirisi zaten Kurtulan Kızlar. Ben de nedense Kaybolan Kızlar diyip duruyorum. Bir ara KURTulan Kızlar demeye başladım ismi aklımda tutmak için. Neyse efendim, tabii ki bunun konuyla pek alakası yok. Tamamen içsel sorunlarım…

11 Beğeni