Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

(Yasin) #2070

Evet , fantastiğe olan açlığınız yorumunuzda apaçık belli oluyor. Öyle iştahla anlattınızki benim de fantastik açlığım kabardı. :slight_smile: Ama elimde daha bugün başladığım Dan Simmons’un müthiş romanı Terör var. Hele bir bitsin de.:joy::joy:

İthaki Karanlık kitaplardan yayınlanan John William Polidori’nin Vampir kitabını okudum. Kitap Yankı Enki’nin sunuş yazısıyla başlıyor. Yazıda yazar hakkında, kitabın yazılma ve yayınlanma süreci hakkında detaylı bilgiler veriliyor.

Vampir öyküsü, sunuş, mektuplardan alıntı ve giriş bölümlerini hariç tutacak olursam 23 sayfa civarında. Kitap bir klasik, vampirli öykü, roman, dizi, filmlerin öncüsü.

Diğer yazdığım yorumlarımda yaptığım gibi yine olay akışından bahsetmeyeceğim, çünkü okuyacak olanlar var.

Başka da diyecek sözüm yok :slight_smile:

(Umut K.) #2072

Marco Polo (Çizgi Roman)

Bu kitap Marco Polo’nun seyahatlerini anlattığı “Milione” kitabının (Her yayınevi farklı isimle çevirdiği için kitabın orijinal ismini yazdım.) çizgi roman hali. Çizgi roman diyorum ama bildiğimiz çizgi romanlar gibi değil, aşırı minimalist bir yapıda. İlk başta buna pek alışamayıp yadırgadım, ama sonrasında bu durum yavaş yavaş geçti.

Hikayeyi kısaca özetlemek gerekirse: Marco Polo’nun babası ve amcası, Çin Hükümdarı Kubilay Han’dan aldıkları emirle Papa’nın yanına gitmek üzere Venedik’e dönerler. Venedik’te, artık 15 yaşına gelmiş Marco Polo’da bu ikiliye katılır ve Marco Polo’nun seyahatleri böylelikle başlar. Bu kitapta Marco Polo, Venedik ve Çin arasındaki seyahatlerinde gördüklerini ve yaşadıklarını anlatır. (Tabii çoğu seyahat Kubilay Han’ın isteği üzerine gerçekleşir.)

Gerek çizimlere alışamamaktan gerek de hikayeden dolayı ilk 50 sayfa bana yorucu geldi. Ama 50’den sonra, Marco Polo’nun babası ve amcasına katılarak seyahata başlaması ve çizimlere yavaş yavaş alışmam sayesinde geri kalan 150 sayfa aktı gitti.

Son olarak biraz da dış kaliteden bahsedeyim. Bu kitap ciltli(sert kapak) ve Alfa’nın diğer sert kapakları gibi oldukça kaliteli. Kapak tasarımıysa
-hem ön hem arka taraf tasarımı dahil muhteşem. Yukarıdaki resimlerde de görebilirsiniz. Rahatlıkla söyleyeblirim ki, cilt ve kapak tasarımı açısından, elimde bulunan 500-600 kitap arasında en iyisi.

Dış kalite olarak muhteşem, iç kalite(çizimler) olarak da tartışılabilir bulduğum bu kitabı önermek veya önermemek yerine aşağıya bolca fotoğrafını koyacağım. Kendiniz karar verin.

Not: Bu arada daha yüksek bir haz almak için asıl kitabı okumayı unutmayın.

(∆) #2073

Uzaktan Kumandalı Kız

Bu kitaba ba-yıl-dım!

Son zamanlarda okuduğum en şahane eser oldu Uzaktan Kumandalı Kız, Cyberpunk ve distopyanın birleştiği dahiyane bir kurgu.Kitabın karanlık distopik havası bana Blade Runner tadı verdi.Bu kitabın neden filmi çekilmemiş şaşırdım doğrusu oysa ki oldukça etkileyici bir film olabilirmiş.
Kısa bir kitap olmasına rağmen gerek alt metinde verilen bir takım mesajlar gerek ana karakterimizin draması mutluluğunun nasıl acıya dönüştüğü gerçekten muhteşemdi.

Goodreads puanım 5/5

Sessizliğin Müziği

Bu kitap oldukça farklı ancak sırf farklı olduğu için güzel olduğu anlamına gelmiyor bence.
Bana hitap ettiğini söyleyemeceğim, yazarın yapmak istediği şeyi anlıyorum ancak benim beklentim bu değildi.

Goodreads puanım 2/5

Watership Tepesi - Richard Adams

Kitap bir grup Tavşanın kolonilerinden ayrılarak yeni bir koloni kurma, Tilki, Gelincik, Avcı Kuşlar, en tehlikeli yırtıcı olan İnsanlar gibi yırtıcılardan kaçma, korunma ve elbette ki her türün en büyük düşmanı olan kendi türleriyle savaşlarını anlatıyor.

Kitapta olaylar bir grup Tavşanın bir nedenle (okuyan olacak nedeni yazmayayım) kolonilerinden ayrılıp yeni bir yuva inşası için yola çıkmalarıyla başlıyor. Yolculukları, yeni kolonilerini inşa etmeleri, koloniyi büyütme çalışmaları, Tavşanların diğer hayvanlar (insanlar dahil) kendi kolonilerinde ki tavşanlar ve diğer kolonilerde yaşayan Tavşanlarla olan iş birliği, mücadele ve savaşlarının ekseninde gelişiyor.

Tavşanlar dünyasının mitolojilerine yapılan göndermelerle kendi içinde bir mitoloji barından kitap, cesaret, korku, liderlik, yuva, otoriter baskıcı sistemler, gönüllü köleler, kendi türünden olmayanlarla bir arada yaşama ya da yardımlaşma gibi kavramların öne çıktığı epik bir hikaye.

Kitabı okumam 6 gün sürdü ve bunun tek nedeni aynı anda 4-5 kitaba başlamış olmamdı. Hikaye akıcı ve okunabilirliği yüksek. Netflix animasyonunu kitabın çıkacağını öğrenince izlememiştim, kitabı okuduğum için artık animasyonu da izleyebilirim.

Kitabın ilk sayfalarında bir harita var ve Teşekkür yazısında kitapta adı geçen yerlerin gerçek olduğunu yazmış yazar.

Jules Verne – Bütün Öyküler (Olağanüstü Yolculuklar 20)

Jules Verne’nin Bütün Öyküleri adı altında basılan kitabında birbirinden farklı 16 öykü buluyor. Kitabı öykülerdeki olaylar birbirine karışmasın diye zamana yayarak 12 günde okudum. Bazı öykülerden çok etkilendim. Özellikle “Jean Moranes’in kaderi” isimli öykü diğer 15 öyküye göre daha etkileyiciydi. Bir anlamda Öykü karakterleri Victor Hugo romanlarının karakterleri gibiydi.
Öykülerin olay akışını sürpriz bozan olmadan yazmak zor bu nedenle öykülerin isimlerini yazmakla yetineceğim.

1. Meksika’da Bir Dram veya Meksika Donanmasının İlk Gemileri ( Bu öykü için adalet ve intikam arayışı diyebilirim)
  2. Göklerde Bir Dram
  3. Gil Brater
  4. Frritt- Flakk
  5. Ablukayı Zorlayanlar
  6. Mösyö Re- Diyez ve Matmazel Mi- Bemol
  7. Bounty’nin İsyancıları
  8. İdeal Bir Kent: 2000 yılında Amiens
  9. Martin Paz
  10. Raton Ailesini’nin Maceraları – Peri Masalı ( Öykü bir anlamda çocuk masalıydı.)
  11. 2890’da Amerikalı Bir Gazetecinin Günü
  12. Avda On Saat
  13. Mont Blanc’a Kırkıncı Fransız Tırmanışı- (Bu öyküde Paul Verne imzası var, kim olduğuna İnternetten baktım, Jules Verne’nin erkek kardeşiymiş. Hakkında yazar ve dağcı olduğu dışında başka bilgi bulamadım, muhtemelen diğer birkaç Jules Verne öyküsünde (Doctor Ox, Zacharius Usta) Jules ve Paul Verne kardeşler tarafından birlikte yazıldı.)
  14. Humbug – Amerikan Adetleri
  15. Jean Morenas’ın Kaderi – (Öykü bir nevi Victor Hugo romanı okuyormuşum gibi bir his oluşturdu bende)
  16. Ebedi Âdem

(fatih çetin) #2076

Puslu Kıtalar Atlası’nı okudum.

Takas ile geçen sene aldığım kitabı yeni okumaya fırsatım oldu ve neden bu kadar geç okudum diye kendime kızdığım bir kitap. İlk başlarda biraz dil açısından sıkıldığım söylenebilir ama biraz sabredince güzel bir kitap olacağını anladım. Bir o hikayede bir bu hikayede sanki bir dizi izler diye karakter ve konular arasında gidip gelmesi hoşuma gitti. Tasvirler, betimlemeler çok güzeldi. Hele bazı betimlemeler ve tasvirler gülümseme bile oluşturdu yüzümde. Hangi olay gerçek, hangisi düş belli olmayan, insanı merakla okutan güzel bir kitap. Elinizde varsa bir an önce okunmasını önerdiğim bir kitap. Puanım 10/10.

(Yasin) #2077

Okuduğunuz Jules Verne kitaplarında yazım yanlışları, harf fazlalıkları veya eksikleri var mı çok ? Alfa için soruyorum.

Evet Jules Veme Alfa baskılarında bu tarz dizgi hataları var.

İşin gerçeği olmayan yayınevi yok gibi. Bazı yayınevlerinde 3-5 tane bazı yayınevlerinde onlarca oluyor.

Youtube’da düşük bütçeli bir kısa filmi var :slight_smile:

(Hüseyin gök) #2080

Tam bir SAHAŞER.

En son Blazing Combat’ı okudum.Kitap kısa kısa savaş hikayelerini ele almış.Amerikan iç savaşından Pers Yunan savaşına,2.Dünya Savaşından 1.Dünya Savaşına deyin her türlü savaşa ait önemli kahramanlık ve bazende ders niteliğinde bölümleri okuyucuya sunmuşlar.Kesinlikle tavsiye ederim.Alın okuyun yıllarca saklayın o derece kaliteli bir Çizgi roman.

(Yasin) #2081

Aslında sormak istediğim de oydu tam olarak. 3-5 tane mi var yoksa çok daha fazla mı?

Ben Alfa dan şu ana kadar 9 kitabı okumuşum , okuduklarım da gözüme fazla çarpmadı. Yakın zaman olduğu için anımsadıgım Bütün Öykülerde 3-5 tane vardı.

(Yasin) #2083

Tamamdır. Bu mesajla serinin rahatlıkla alınabileceği anlaşıldı. Malum Philipp K. Dick ve başka bir iki Alfa kitabında ağzım yandığı için yoğurdu üfleyerek yiyorum. :slight_smile:

Aslında PKD kitaplarında da öyle bariz bir sıkıntı yok. Biraz abartılıyor gibi geliyor dizgi hatası meselesi. İthaki kitaplarında , hatta iş modern seri, HAY’da oluyor bu durumlar.

Örneğin gömlek yerine gönlek yazılması beni rahatsız etmiyor ama bir başka okuyan bundan rahatsız olabilir. Belki de en iyisi bir kitapevinde kitapları inceleyin. Benim görmezden geldiğim, görmediğim bu tarz sıkıntılar sizin okumanızı etkileyebilir.

Aynen bencede bazı kitapları hariç PKD kitaplarında öyle çok sıkıntı yok. Biraz algı oluştu sadece :slight_smile: Alfa Ayının Kabileleri kitabını okudum geçen ay, şu an Kızıl Göğün Altında’yı (İthaki) okuyorum. Bu kitapta hatalarla karşılaştım ama PKD’de böyle bir durum yaşamadım mesela.

(Berke) #2086

bir yerden sonra eckhart tolle saçmalıklarına dönüşmese sevebilirdim. Hikayesi güzel, [details=“Özet”]
işkence gören idam mahkumu, hücresinde önceki hayatlarına yolculuk ediyor.
[/details]

Ayrıca Adrien Brody’nin oynadığı The jacket filmi, bu kitaptan uyarlanmış.

(Muhammet Topcu) #2087

Zaten şöyle oturup bir iki seferde yok edeyim diyebileceğiniz bir kitap değil. Ben onu otobüs yolculuğunda gide gele 2-3 haftada bitirmiştim :smiley: Tavsiye ederim.

Şunu Türkçe’si nedir? Türkçe yazarsanız biz de anlayabiliriz…

(Burak Mermer) #2089

Eckhart adamın ismi, Tolle ise soyadı. Bir özel ismi nasıl Türkçeye çevirebiliriz bilemiyorum. Ha ufak bir Google kullanımıyla siz de benim gibi Eckhart Tolle’un bir insan olduğunu öğrenebilirdiniz ancak galiba o başka bir başlığın konusu.