Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

(Hüseyin gök) #1001

bagımsız öykülerin muazzam olması galiba baştan savma olmaması heralde. 4 kitap, harika çizimler, harika bir hayat hikayesi herkese tavsiye ederim.

Kitap benim açımdan çok hızlı ilerliyor 400 sayfa okumuşum .akıcı. Betimler çok fazla olsada beni sıkmıyor kendimi daha çok o dünyanın içinde hissetmemi sağlıyor
Şu "Selene"denen kadın kötü birisi olduğu apaçık ama daha ana karakter farkında değil

(Emre ) #1003

Oğuz Atay - Bir Bilim Adamının Romanı

Yine sanki bir şey olmuş da biri benim elime bu kitabı yollamış gibi hissediyorum. Kız kardeşimin masasında gördüm. Son iki haftadır biraz çökkün ve depresif hissediyorum, moralim motivasyonum yok. Sabahtan beri o bahsettiğim masada kodlarla ve kod hatalarını ayıklamakla, öğrenmekle meşgulüm. Bir şeyleri beceremedikçe sinirleniyorum, dikkatim dağılıyor. Gözlerim dalma moduna geçiyor, bilirsiniz bir anda gözleriniz buğulanır beyniniz düşüncelere geçer. Sonra kendimi uyandırıyorum sağa sola bakıyorum. Kitap yanımda duruyor aklımda ama incelemek istiyorum fırsat olmuyor arada bir bakıyorum. Suskunlar falan geliyor aklıma işte. Abi diyorum acaba balon(overrated) bir yazar mı okumaya değer mi? Türk yazar okumayalı aylar oldu.(Tercihen değil tesadüfen)

Neyse bir saat oldu başlayalı daha çok okudum sayılmaz, altmışlarda felanım. Uzun zaman oldu bir kitabı dikkatimi hiç kaybetmeden okuyalı. Su gibi akıp gitti derler ya. Oğuz Atay’ın diğer kitaplarını okumadım ama anlatımını ve üslübunu cidden sevdim. Mustafa İnan’ın hayat hikayesini anlatıyor, kendisinin de hocası. Hani derler ya işte hep dışarıda gözü olanın yanında ne olup bittiğinden haberi olmaz. Biz hep işte böyle adamları kaçırmışız, haberimiz olmamış. Mustafa İnan’ın hayat hikayesinde kendimden bir parçalar buldum sanırım çok etkilendim. İnsan zaten hep kendinden bir parçalar arar, bulunca da çok sever. Kaybettiğim motivasyonu geri kazanmama yardımcı da oldu diyebilirim. Şuan bunu yazmak için ara verdim bitirince tekrar yine aynı hızda devam ederim umarım. Paylaşmak istediğim bir yeri var:

Elantris
Kaç yıldır rafta duruyor, keşke daha önce okusaymışım. Son 100 sayfa nasıl geçti anlamadım bile, 100 - 150. sayfalardan sonra akıp gidiyor. Brandon Sanderson yine şaşırtmadı.

(Altar Gümüşyan) #1005

Özellikle İTÜ’lülerin kesinlikle okuması gereken bir kitap.

(Tansel Diplikaya) #1006

Elric ile ilgili hikayeler güzeldi, Kaos’la şakalaşmak hariç. Çok ısa ve keyif vermeyen bir hikaye. Klasik Moorcock anlatımı ile yine, çok fazla tasvire girilmeden hikayeler hızlı bir şekilde ilerliyor.

İlk kitabı yazarın eserleri yayınlayış sırasına göre dizmişlerdi, birbirini takip eder şekilde ilerliyordu olaylar. Bu kitapta karman çorman dizilmiş. Hikayelerin devamlılığı yok ve zaman içinde bir oraya bir buraya gidip geliyor. Olayların oluş sırasına göre dizilseymiş çok daha iyi olurmuş.

Kitabın içindeki 6 hikaye Elric ile alakalı değil yazarın Çokluevren’inde geçen diğer hikayeler. Diğer hikayeleri pek keyifli değildi. Hele içinde Taştan Şey diye bir şey (hikaye diyemiyorum) var çok fena. Bu 6 hikayeden sadece Fantastik bir Büyük İskender hikayesi olan “Muazzam Fatih” iyiydi. Bir de bu hikayelerin çoğu kitabın başına koyulmuş, ee Elric nerede demeye başlıyorsunuz. “Birinci Aşama” hikayesi yazarın ilk yazdığı “Rüya Gören Şehir” hikayesi ile aynı diyebiliriz sadece 20.yy da geçiyor ve karakterer farklı.

Bir de o kadar çok yazım hatası varki, bazıları cümlenin anlamını da değiştiyor. Neredeyse her 5 sayfada bir hata var. @irbis

(Umut K.) #1007

İthaki’deki bence en büyük sıkıntı bu, yani düzelti kısmı. En basitinden örnek vermek gerekirse; Yüce Tanrı Pan’da, bir cümlede karakterin ismi Clark diye geçerken, aynı sayfadaki başka bir cümlede o isim Clarke oluyor. Ve her kitapta bunun gibi çokça hatayla karşılaşmak mümkün.
O yüzden kapak tasarımındaki büyük gelişimlerini, düzelti kısmına da taşımaları acilen gerekiyor.

Brandon Sanderson’un okuduğum tek kitabı, nasipse ilerleyen zamanlarda diğerlerini de okurum ama Elantris çok güzel be! Ben böyle güzel, birbirinden çok farklı 3 karakter daha önce görmedim. Şimdi Zaman Çarkı okuyorum ama karakterler çok bariz şekilde bir birinin aynısı ama Elantris’teki karakterler 3’ü de bambaşka

Haha :slight_smile:
Gerçekten o kadar akıcı bir kitap ki başından kalkamadım, bitti bile.
Brandon Sanderson hep böyle, dev gibi kalın kalın kitaplara başlayınca insanın gözü korkuyor. Ama sonlara doğru insan keşke daha uzun olsa diyor, müthiş bir kitaptı.

(Emre ) #1010

Zaman Çarkı’nın devamını yazan insan o ya. Robert Jordan’ın öğrencisi. Robert Jordan mezarında ters döner valla ben okumadım daha ama :d

(Mustafa Erdem) #1011

Zaman Çarkı’nda hangi hangi karakterler benziyor birbirine? Ana olayla alakasi olmayan bir aes sedai bile detaylı betimleniyor. Birbirine benzemeyen 5 karakter sayayım ilk aklıma gelenlerden. Mat, Rand, Perrin, Lan, Moiraine.

Elantris okurken karakterlerin ne yapacağını çözebiliyorsun “bundan da bu beklenir” diyebiliyorsun. 3 karekterde farklı. Ama elantriste kötüysen kötüsündür iyiysen iyisindir ama karekterlerde bir derinlik yok bu yanlış anlaşılmasın kitaplar çok güzel ben daha 2.kitabı okumaktayım

Çok özür diliyorum ama ne anlatmak istediğinizi anlamadım?

Düşüncelerimi kağıda dökmekye zorlanan birisiyim anlatmak istediğim zaman çarkındaki kareketerler ile elantris arasındaki karakterler arasındaki farklardı
Elantristeki kareketerlerin kişilikleri belirgin şekilde farklı ama zaman çarkındaki kareketerler bir biri ile aynı kişilikleri çok yakın
Anlatabildim sanırım :slight_smile:

(Hüseyin gök) #1015

En son Batman dedektif hikayelerini okudum 9. Cilt halinde ve her kitapta 2-3 tane suçluya ait mücadele konu alınmış. Her hikaye çok güzel bir şekilde işlenmiş, çizimlerde harika.

(Hazal Çamur) #1016

Görselden sonra enter tuşuna bastığın günleri görecek miyiz :slight_smile: ? Gözlerimiz kanıyor, yapma, etme :grin:

Keyifli okumalar.

(Emre ) #1017

Onu ben benim ekrandan dolayı kaynaklanıyor felan sanıyordum, yalnız değilmişim ehe.

(Hüseyin gök) #1018

Konu ne anlamadım valla. :slight_smile: direk paylaşınca bulanık oluyor ondan mı acaba tam anlamadım.

(Alper) #1019

Şöyle oluyor masaüstünde senin mesajlar…

meali: :slight_smile:
Görseli yükle bir satır aşağı in yazacaklarını yaz, yoksa yazdıklarının bir kısmı ekledigin görselin yanında çıkıyor.

(Hüseyin gök) #1020

Anladım bilgi için saol telden yazınca hiç fark edememiştim.