Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Neresi hocam bura Bayburt mu?

Kızıl Sefer :joy::joy: Centilmen Piç’teki hakaretler kadar olmasa da iyi küfürler var.

3 Beğeni

Kara Kule VII ---- Stephen King

Sonunda bir seriye daha elveda diyebildim. Kara Kule serisi benim için çok uzun bir okuma maratonu oldu. Yıllara yaydım. Yedisi de kütüphanemde duruyordu ama hiç bir zaman bende içe içe okuma isteği yaratamadılar.
7. Kitapla nihayet Kara Kule’ye varıyoruz. Seriyi genel itibariyle beğenmiyor olmama rağmen bu kitap özellikle sonu itibariye beni tatmin etti diyebilirim. Yarıdan sonra hatta iyice vitesi yükseltti.

Şunu söylemek gerekir; Kara Kule serisi Stephen King’e başlamak için çok yanlış bir nokta. Yazarın birkaç kitabını okuduktan sonra bu seriye geçmek daha doğru olacaktır yoksa benim gibi her sene 1 kitap ilerleyebilirsiniz anca.

Yazar bu kadar ünlü olmasaydı , şu seriyi Stephen King değilde Cenap Şahabettin yazsaydı bu kadar ilgi görür müydü, hiç sanmıyorum.

3.000 – 3.500 sayfa Kara Kule göreceğiz diye kitap okurken sürekli konudan bağımsız maceralar yaşayıp okumak… Bilemedim. Calla’da 7 samuray filmi çevirmek, Roland’ın 800 sayfalık aşk hikayesi, Bilmece soran tren falan gerekli miydi acaba?

860 sayfa olan 7. kitabı okumak beni tatmin etti. Çünkü konudan bağımsız yüzlerce sayfa ile uğraşmadık bu kitapta ( son kitabın yüzü suyu hürmetine herhalde) ama bu 7. kitabı okumak için 6 kitap yol gitmek gerekiyor o yolu da gider misiniz, başlamak isteyen arkadaşlar otursun düşünsünler.

Akşamleyin filmine de göz ucuyla bakayım, nasıl olmuş dedim ama alakasız bir saçmalıkla karşılaştım. Yarım saatin sonunda kapattım gitti.

Serinin en beğendiğimden en beğenmediğime sıralaması şu şekilde oldu.

-2. Üçün Çekilişi
-7. Kule
-5. Calla’nın Kurtları
-1. Silahşör
-3.Çorak Topraklar
-6.Susannah’ın Şarkısı
-4. Büyücü ve Cam Küre

Son olarak seri hakkındaki düşüncelerim

1. Silahşör

1. Üçün Çekilişi

image

1. Çorak Topraklar

image

1. Büyücü ve Cam Küre

1. Calla’nın Kurtları

image

1. Susannah’ın Şarkısı

1. Kule

image

24 Beğeni

Ben seriyi hiç okumadım aklımda olmasına rağmen ilk kitabı almak bir türlü kısmet olmadı. Yine de anlatım tarzınız çok eğlenceli geldi. :joy: Bunun sonucunda seriyi kafamdaki plana göre bu yaza yerleştirdim kütüphaneden falan edinirim almamış olursam umarım. Bir de okuma modu konusu var tabii.

1 Beğeni

Böyle bir şey olabilir mi yaa? Gerçi oluyor, daha önce de örneklerini gördük (selam Küçük Prens) ama her karşılaştığımda hem şaşırıyorum hem de üzülüyorum. Tamam, bizde karşılığı olan karakterlerden bazılarının adının değiştirilmesi isabetli bir karar ama “Tolkien’in 1453 tarihini vererek gulyabanileri İstanbul’un fethiyle birleştirmeye çalışması düşüncesizce tekrarlanan bir önyargı olduğu için Türkçe metine almadık” demek tam bir işgüzarlık. Bırakın da buna biz karar verelim, Tolkien burada hata yapmış ya da ön yargılı davranmış demek bize düşsün. Hadi, çocuklar okuyacak, yanlış etkilenmesinler diye böyle yaptılar belki diyeceğim geliyor fakat sonra da “ama Nazileri öyle göstererek haklı” demiş bir de. Ben doğru bulmadım.

7 Beğeni

Okumuş kadar olduk. :joy::joy::joy:

2 Beğeni

Tam da elimde 2. ve 3. kitaplar vardı, hatta bugün başlayacaktım. Şimdi zaman kaybı olur mu diye düşünmedim değil bir an :smile: ilk kitaba pek ısınamadım ama Stephen King sevdiğimden devam edelim bakalım demiştim.

1 Beğeni

Adam seriyi ve yılları yok etti resmen :joy:

1 Beğeni

Stephen King’in tarzını çok sevmeme, onlarca kitabını bir gram sıkılmadan okumama rağmen, Kara Kule serisi beni korkunç derecede itiyor. Öyleki iki yıl önce denemeyi bıraktım, o yüzden isyanınızı çok haklı buluyorum :smile:

Serinin sonunda tatmin olmanıza sevindim. Kim bilir, belki ben de bir gün sonu için bu uzun yolculuğa katlanabilirim.

2 Beğeni

Açıkçası ben o tren mevzusu dışında (çok uzun değil zaten) hiç sıkılmadan severek okudum. Büyücü ve cam küre deki olaylar da gayet hoşuma gitti.

Seri çok uzun bir zamanda tamamlandı, dolayısı ile anlatım farklılıkları var. “Genç King kitaba başladı ve yetişkin King bitirdi” diye söylemişti kendisi de.

2 Beğeni

Vallahi iki gündür “dinsel önyargı” ne olabilir diye düşünüyorum. Müslümanlar aynı gulyabaniler gibi barbar mı dedi yoksa tam tersini mi dedi? Kalkıp bari şu mektuplara bir bakayım dedim meğer mektupları olduğu gibi koymamışlar. Gülsem mi, ağlasam mı bilemedim. Sonra Nazilerle alakalı kısımlara baktım. Savaştan, çocukların öldüğünden, artık ona mektup yazan çocukların azaldığından, evsiz kalmalarından bahsetmiş. Nazi adı bile geçmiyor. Son zamanlarda en hayret ettiğim durum bu oldu. İnternette de mektubu bulamadım. Belki bir ara orijinal kitabın pdf dosyasını filan bulursam bakarım.

2 Beğeni

Tam bir saçmalık. Yayınevinden soğuma sebebi.

3 Beğeni

Kara Kule 6 kitap 848 sayfa boyunca süründüğün, fakat en bitmemesi gerektiğini düşündüğün ama en doğru olan şekilde biten son 2 sayfası için onlarca kere okunabilecek bir seridir bence.
Bu arada Susan Delgado gibi bir şaheser barındırırken, 4. kitap nasıl sevilmez bilmiyorum ama ben okuduğuma hiç pişman olmamıştım. Flagg, Susan Delgado, Jack, Oy ve Ted Brautigan efsanevi karakterlerdi bence, yinede zevkler ve renkler tartışılmayacaktır.

Ve götürdüm boruyu dudaklarıma korkusuzca,
Söylesinler Childe Roland Kara Kuleye geldi.

4 Beğeni

Serinin 4 kitabını okudum şimdiye kadar. Ve en sevdiğim de 4. kitap oldu. Evet seri içinde serinin genel konusuyla en alakasız kitap. Neticede Roland’ın gençliğini anlatıyor. Ama okuduğum en iyi kitaplardan birisi de aynı zamanda. Müthiş bir aşk, müthiş bir anlatım… Tabi zevkler ve renkler meselesi…

1 Beğeni

Bende ardı ardına okumuş ve serinin sonunda beynimden vurulmuşa dönmüştüm. Hiç beklemediğim bir sürprizle bitmişti. Kitapların genelinde çeviri kaynaklı sorunlar bulunsa da severek okumuştum. 2. kez tekrar okumayı düşünüyorum :slight_smile:

2 Beğeni

Omega sana laflar hazırladım. 4. Baskıda İ’nin üzerindeki şapka G’nin üzerine kaymış, HOLOĞRAFIK olmuş. :rofl: :joy:

Bazı kısımlar fazla uç, ütopik ve akıldışı olsa da genel itibarı ile anlatılanlar hayli mantıksal ve kolayca kavranabiliyor. Büyük ilgi ile okuyorum.

4 Beğeni

En son haçlı seferleri adlı üç ciltlik bir çizgi roman serisini okudum. Hikaye Hristiyan ve Müslümanların deccal’e karşı mücadelesini anlatıyor. Kutsal nesneler, cinler, büyüler, hz. İsa falan filan. Bol fantastik ögenin bulunduğu bir kitaptı. Çizimler enfesti diyebilirim.

7 Beğeni

Yıldız Gemisi Askerleri - Robert A. Heinlein

İki gün önce başladım ve kitap tek kelimeyle akıyor. Askerlikle ilgili bir romanda bu kadar keyif alacağımı hiç tahmin etmemiştim ve bunun yanısıra Heinlein’ın düşüncelerinde katılmadığım nokta bulmakta zorlanıyorum. Hipnoz oldum ve bir hafta kadar Heinlein Heinlein diye ağzımın suyu akarak dolaşabilirim beklenmedik şekilde kötü bitmediği sürece.

10 Beğeni

H.P Lovecraft - Deliliğin Dağlarında’ yı okuyorum şu an. Ortamı zihninizde canlandırdığınızda o soğuk ıssızlık içinize işliyor. Altı bölümdür okuyorum ve tek sıkıldığım nokta ORAYI çok fazla betimlemiş ve biraz daha betimlerse uçağa binip döneceğim. :slight_smile: Belki de bana öyle geliyor. Neyse bir fısıltı duydum sanki. :smiley:

8 Beğeni

Kitab-ı Mukaddes’e başladım… Uzun süredir başlayıp okumak istiyordum ve ileride yazmayı planladığım bir hikaye için tüm kutsal kitapları bitirmek istiyorum. Tevrat-Zebur-İncil den oluşan Eski ve Yeni Ahit toplam 1200 sayfa. Eski Ahit farklı farklı kitapların bir araya gelmesinden oluşuyor. Bunların içerisinde yaklaşık 200 sayfalık olan Yasa kitapları; Yaratılış, Mısırdan Çıkış, Leviler, Çölde Sayım,Yasanın Tekrarı bitti. Genel olarak özetlersek Yaradıştan, Musa’nın hayatının sonuna kadar geldik. Şunu anladım, bugün kitaplarda yaşadığımız metin- ekrana yansıma uyuşmazlığı bire bir kutsal kitap için de geçerliymiş. Yani ekrandan izlediklerimiz + anlatılar hiç tutmuyor. Spoiler gibi olmasın ama Mısır firavunu hiçte öyle ben tanrıyım diye ortalarda kasılan biri değil ya da bütün büyük mucizeleri Musa kardeşi Harun ile birlikte gerçekleştiriyor, öyle ki bırakın uyarlamalarda Musa’yı tek göstermeyi neredeyse Harun ondan daha çok ön planda. Bu ara Musevi adetleri ile müslüman adetleri arasında da benzerlik olduğunu biliyordum ama çok çok daha ötesi var.

Sonuç; Aslında her bir kitabı ayrı bir başlık açıp, güzel çizimlerle birlikte değerlendirmek isterdim. Ama konu burası için bile tehlikeli diye düşünüyorum, zira kimse yazının altında “höbeleee höbele” savaşına tutuşsun istemem. Editörlerin canı sıkılsın da istemem. Başlayacaktım, düşünüyordum diyen arkadaşlar varsa ilginç bir tecrübe oldu başlamalarını öneririm. Ayrıca tarihi kurgu ve fantastik kurgu için beyinde pek çok ışık yakıyor.
Bir süre kafa dağıtmak için farklı bir kitaba döneceğim. Sonrasında Eski Ahi Tarihsel kitaplarla devam etmek istiyorum.

6 Beğeni