Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

(Emre ) #1081

Bu gerçek olamaz, kaynak?

(Umut K.) #1082

Bu şehir efsanesi değil miydi yahu? Zamanında ben de duymuştum da, pek gerçekçi bulmamıştım.

(Mustafa Erdem) #1083

Üniversite zamanları tarih okuyan bir arkadaşla tartışmıştık bu konuyu. 19 yy yazarlarını araştırıp bunun üzerine makaleler okuyan biri olduğundan inanması kolay oldu. Yoksa işte kaynak diyebileceğim bir makale yok şu an elimde.

Açıkçası Dostoyevski’nin kumar bağımlısı olup çoğu kitabını sırf borçlarını ödeyebilmek için yazması daha ilginç bir konu. Hal böyleyken kelime başına para alıp almaması çok önemli gelmiyor bana.

(m) #1084

@raispecial Çok uzun yıllar önce başka bir yayınevine ait suç ve ceza okumuştum yine ancak o bu kadar uzun değildi.
Ben,Robot okuduğum ilk bk klasiği, ben çok sevmiştim. Umarım siz de zevkle okursunuz :blush:

@narpal İlginç bir bilgiymiş daha önce duymamıştım.

(rochelle) #1085

Bunun Balzac ve bir kaç Fransız yazar için daha geçerli olduğunu biliyordum ama Fransa dışında da mı böyle bir şey varmış?

(Emre ) #1086

Bence bu yazarlar için uydurulmuş bir rivayet. Trafik polislerinin kestiği ceza başına komisyon alması hikayesi gibi.

(rochelle) #1087

Kelime başına kısmı pek inandırıcı gelmiyor tabii, cevabı yazarken düşündüğüm şey biraz farklıydı ama belirtmeyi unutmuşum. :sweat_smile:

Eskiden okuduğum bir yazı, yanılmıyorsam bu dönemlerde kitapların tefrikalar halinde çıktığını söylüyordu. Bu yüzden yazarların tasvirleri, olayları uzatıp, daha uzun süre yayınlanıyor ve yazarlar da fazladan kazanıyordu.

Okuduğumda mantıklı bulmuştum ama tabii doğruluğundan emin değilim.

(Mustafa Erdem) #1088

Her yazarın kendi dönemine göre karşılaştığı zorluklar var. Misal PDK hem yazar olarak hayatını devam ettirecek kadar para kazanmak hem de adını duyurabilmek için sürekli aklına ne gelirse kısa hikaye olarak yazmış. Şimdiki gibi reklamlarla iki günde “bestseller” olamıyorlar.
Her birini harekete geçiren içsel güdüler farklı. Kimisi Dostoyevski gibi kumar borcunu kapatmak için kimisi tanınmak için daha çok yazıyor. Ben bunu kötü bir şey olarak görmüyorum. Sonuçta yayınevi yazara yazdıkça para veriyorsa yazarda bazen uzatmaları oynamayı tercih edebilir. Yeter ki bunun için kendinden ödün vermesin.

(Hiçliğin bekçisi…) #1089

Şimdi olsa neyse de o zamanlar o kelimeleri nasil saymışlar yahu? Bu uygulamanın yapıldığı herhangi bir ülke için geçerli yani bu. Külçe gibi kitap say say bitmez.

(Mustafa Erdem) #1090

Matbaada basılırken sayılabilir mesala.

(Hiçliğin bekçisi…) #1091

Öyle bir şey var mı, bilmiyordum tabi :smiley: Ben tamamen manuel baktım. Çok değişik bir meslek türü olurdu: kelime sayıcılığı.

(Mustafa Erdem) #1092

O dönem harf harf kelime kelime hazırladığından arada biri sayıyordur diye düşünüyorum. Aklımda şöyle bir sahne canlanıyor.

(Hiçliğin bekçisi…) #1093

Gününüz güzel geçsin. Epey güldüm. Tam isabet olmuş. ^^

(Hüseyin gök) #1094

En son bu 4 hellboy kitablarını okudum eglenceli maceralarla doluydu her kitap ayrı olsada her kitapta hellboy’un dünyanın sonunu getirecegi vurgulanıyor mike mignola böyle bir şeye cesaret edermi o bir muamma :-). İşin garibi hellboy krampusnacht kitabının sonunda bir türlü çıkmayan witcher’ın 3.cü cilti olan kargaların laneti kitabına ait kapak resmi olması. Umarım 2019da artık görürüz bu kitabı.

Not alma alışkanlığım olmamasına rağmen bu kitaptan kısa notlar alıyım dedim fakat kitabı olduğu gibi tekrar yazmakta olduğumu farkettim :slight_smile: Bir asır önce yazılmış olmasına rağmen yazılanların nasıl günümüzdeki kitlesel hareketleri bir ayna gibi yansıttığını ve kendi çerçevemizden bakarsak Türkiye gerçeklerinin altında yatan malum kitle psikolojisini gün yüzüne çıkardığını okumak beni çok etkiledi. Elimden gelseydi, okullarda her genç öğrenciye okutacağım 3-5 kitaptan biri olurdu.

(Emre ) #1097

Freud’un Kitle Psikoloji’si ilkelerinden farkı var mı? Değindiği başka noktalar mı var?

Freud’un Kitle Psikolojisi’ni henüz okumadım.

(Emre ) #1099

Biraz araştırdım kendisi sosyologmuş olayları ele alış şekli biraz farklı. Freud’un yazılarını birçok kez referans almış. Okumak gerek. Zamanında Jön Türkleri ve Atatürk’ün düşünce yapısını etkileyen yazarlardan birisiymiş.

(Hüseyin gök) #1100

Brooklyn düşleri adlı çizgi romanını bugün bitirdim. yahudi ve İtalyan bir ailenin oğlunun baştan sona olan biyografisi ele alınarak anlatılmış, ayrıntılar o kadar iyiki bir film tadında hatta daha iyisini size sunuyor. Çizimler yukarıda paylaştığım gibi bir çizgi roman için yeterince iyi. Okumak isteyen tereddütsüz okuyabilir

(Demet ) #1101

Ben,Robot okuyorum. Tek kelimeyle bayıldım! Bu zamana kadar nasıl Asimov okumamışım diye kendime kızıyorum. Okurken hem çok eğleniyorum, bitmesin istiyorum hem de bir an önce hepsini okuyup üzerine düşünmek ve yapılan yorumları da gözden geçirmek istiyorum. Donovan ve Powell ikilisinin diyalogları harika gidiyor. Kafamda kocaman bir soru var “Bu kitap bitince ne yapacağım elimde başka Asimov kitabı da yok?” :sweat_smile: