Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Ben de Ben, Robot’u okuyorum. Aynı duygulara sahibim ve elimdeki tek Asimov kitabı. Bundan sonra muhtemelen Vakıf serisine başlarım diye düşünüyorum.:slight_smile:

1 Beğeni

Bzrk ve BZRK Yeniden kitaplarını okuyanınız var mı aranızda? Tavsiye eder misiniz,çok zamandır alışveriş listemde duruyor fakat öncelikli almak istediğim kitaplar yüzünden bekletiyordum.

Kitabı okumaya kıyamıyorum resmen bitecek diye :star_struck: İlknokta’dan Vakıf serisinin takımını gözüme kestirmiştim, tükenmiş. Gerçekten şu sıralar çok şanssızım :unamused:

1 Beğeni

Haydaa. Ben de ayın başında almak için pusudaydım. Kidega’da %40 indirim vardı İthaki Yayınları’nda. Umarım o devam eder. :frowning:

1 Beğeni

Yılmaz Özdil’in yazdığı kitabı okuyan var mı? 2 milyon satmış hayret doğrusu. Acaba bu kitabı okuyanlar birinci elden yazılan kitapları(kaynaklar) da okudular mı veya haberleri var mı?

Evet okudum…

Birinci elden yazılan kitaplar (ne demekse artık ) herhalde anılar olsa gerek. Evet onlardan da okudum ve evet haberlerim var…

Sizi rahatsız eden neydi? 2 milyon satması mı? Yılmaz Özdil’in böyle bir kitap yazması mı?

Ekleme: Anlayamıyorum; Neden “2 milyon satmış” diye takıntı yaptı forumda bazı arkadaşlar. Kitap kaynakça gibi önemli bir eksiğe sahip, bu kitabı okuyup da ileri okuma yapmak isteyecekler için hiç bir kaynakça, dipnot yok. Neden bu eleştirilmiyor da ne kadar sattığı konuşuluyor.
İlginç.

5 Beğeni

Ekleme yaptığınız kısımdan bahsediyorum ben de zaten. Bu kadar boş bir kitabın neden 2 milyon satıldığını konuşuyoruz.

Forumda kim takıntı yapmış anlayamadım? Daha önce bahsedildiğini ve özellikle “2 milyondan” bahsedildiğine şahit olmadım.

Zaten asıl önemli konu, kaynakçası olmayan bir kitabın nasıl tarih kategorisinde değerlendirildiği.

Boş kitap :slight_smile:

Neden çok satıyor oluşunun cevabı çok basit aslında…

• Toplumun bir kesiminin Özdil’e olan güveni
  • Yine toplumun bir kesiminin Atatürk’e olan bitmez büyük bağlığı ve sevgisi
  • Yine toplumun bu aynı kesiminin kendi sözcüsü olarak gördüğü Özdil’den Atatürk’ü okumak istemesi
  • Toplumun aynı kesiminin Kırmızı Kedi’ye olan güveni ( Ergenekon - Balyoz kumpaslarında tertip ve kumpaslarla esir edilen asker, aydın ve siyasetçilerin kitaplarını yayınlaması nedeniyle)
  • ve tabi ki yayın evinin çok iyi bir tanıtım yapması.

Bu tarz bir kitap satış rakamı ilk kez olmuyor Yıllar önce büyük tanıtımla 2004-2005’de Alkım yayınları Ahmet Altan’ın kitabını 1 milyon satmıştı. Altan’ın 1 milyon satışı kadar olmasa da Gendaş yayınları güçlü olduğu 99-2000 yılıydı galiba Vedat Türkali’nin Güven kitabı için yaratılan beklentiyle iyi satış rakamları yakalamıştı.

Kırmızı Kedi güçlü ve paralı bir yayın evi, bastığı kitaplar nedeniyle toplumun kitap okuyan önemli bir kesiminin saygı ve sevgisine sahip.
Ergenekon ve Balyoz gibi kumpas davalarında kumpasın karşısında yayın evi olarak duran 2 yayın evinden birisiydi. Yılmaz Özdil Atatürk’ü yazmış, Kırmızı Kedi basmış… 2 milyon da satar 4 milyon da…

Neyse bence bu forumda kitap okuyan, eğitimli bir kitle var bu kitle 2 milyon satış gibi rakamlar yerine esas konuşması gereken böyle bir kitabın nasıl olur da kaynakçası, dipnotu olmaz. Bazı hiç duyulmamış en azından benim duymadığım 3-5 anlatı var ve kaynağı nedir belli değil.

@AugusteDupin Haklısınız Tarih kitabı denmesi galiba kitap satış sitelerinin kategorilendirmesi, kitap biyografi kitabı.

2 Beğeni

Atatürk’ü Özdil’den öğreneceksek yazık zaten bize. Farklı şeylerden bahsediyoruz sanki. İki milyon satmasını tartışıyormuşuz. Bu sonucun yaratan sebepleri konuşuyoruz zaten, diyoruz kaynakça yok tarihçe yok niye bu kadar satıldı bu? Bu kitabı okuyanlar farkında değil mi bunun diyoruz?

Kırmızı Kedi’nin diğer yayınevlerinden farklı bir duruşu olduğunu biliyoruz ama bu konuda taviz verilmemeliydi diye düşünüyorum. Yılmaz Özdil Atatürk’ü vasatın üstünde bilgiye sahip olan bir Türk vatandaşından ne kadar farklı yazabilir ki? Onunla silah arkadaşlığı olmadı, onun döneminde yaşamadı, onun hakkında yıllarca multidisipliner bir çalışmada mı bulundu? Ne yaptı yani, bizim bildiklerimizden daha fazla ne biliyor? Okuduklarından özet ve alıntı yaparak kitap oluşturmaktan zor ne var? Halil İnalcık, İlber Ortaylı’nın kitapları bu kadar okunmadı. Fethi Okyar’ın anıları da dahil. Ortak nokta şu ki: biz okumadan bir şeye inanmaya çoktan alışmışız. Okuduğumuzu da anlamıyoruz.

3 Beğeni

Tepedeki Ev - Shirley Jackson

Netflix’in uyarladığı diziyi izledikten sonra okumayı düşünmüyordum ama kitap ve dizinin birbirinden apayrı olduğunu öğrenince okumak istedim. Geri dönmek istedim eve. Ve gerçekten çok güzel, sürükleyici, ürpertici ve edebiliğinden bir şey kaybetmemiş bir kitapmış. Diziyle tek benzerliği şu an okuduğum yere kadar karakterleri aynı olmayan ama aynı ismi taşıyan insanlar ve ürkütücü bir ev olması. :d

3 Beğeni

Biyografi olarak değerlendirilmesi için de, yine kaynakça gerekir. Sonuçta 100 yıl önce yaşamış bir kişiden söz ediyoruz, yazarın asker arkadaşından değil.

Kısacası nereden tutsak elimizde kalıyor.

Atatürk’ü bilenler için değil de yeni yetişen gençler için yazıldığını düşünüyorum. Evet hafif bir kitap ve rahat okunuyor. Ama bu kitap bu forum da üye arkadaşlar gibi okumayı sevenler için hafif gelebilir. Boş Kitap demek de hoş durmuyor. Ve ben ce en güzel tarafı gelirinin Darüşşafaka gibi köklü bir eğitim kurumuna bağışlanmış olması. Sırf bu yüzden bile satın alınabilir…
Bu arada yeri geldiği için söyleyeyim neden ülkemizde basılan ve satılan kitapların sinemalardaki box ofis benzeri bir envanteri tutulmuyor. Hala afaki rakamlarla uğraşıyoruz.

Ayşe Erbulak - Anne Bak Kim Geldi

Katili baştan belli olan, sonunu 60. Sayfadan sonra tahmin ettiğim ama yinede kendini okutan akıcı bir polisiyeydi. Sonunda yine de şaşırtmayı başardı.

Daha önce okumadım ama çok sayıda güzel kitabı varmış yazarın. Arada kafa dağıtmalık seviyorum bu tür kitapları.

1 Beğeni

İlyada’ya başlamadan önce düz yazıya dökülmüş halini okudum. Hikayeyi bilmeme rağmen Akhilleus ve Patroklos’un öldükleri bölümlerde yine epey üzüldüm. Akhilleus pek ideal bir karakter olmasa bile anlamsızca sempati duyuyorum.

Arkadaşlar hep kitap okumayın biraz da böyle şeyleri izleyin:

1 Beğeni

Sırf destek olayım diye -o da ne kadar etki etmişse artık- Youtube’ta takip ettiğim kanallar için yeterince reklamına maruz kaldım. Kendi adıma, ben almayıvereyim; yeni kurbanlar, önden buyurun :sweat_smile:

4 Beğeni

Bu insanlarin amacı bilinçli saçmalıkmı, yoksa güzel seyler yapalım derken ortaya böyle garip seylermi çıkıyor?

1 Beğeni

Kitap_20181121185500_61849_11

En son logicomix adlı çizgi romanı okudum okumadan önce ismi bana çok garip gelmişti ama kitabı bitirince anladım ki Bertrand Russell oluşturduğu bir araştırma sonucu onun yanında eğitim alan öğrencisi Ludwig Wittgenstein herkesin anlamasını sağladığı Tractatus Logico-Philosophicus kitabını açıklayıcı bir şekilde yazmasını konu alıyor. Logicomix ismine gelirsek 4-5 tane yazar ve çizerin bir araya gelerek Russell’in başından geçenleri çizgiroman olarak anlatmadan geliyor. Konusu çok iyi, içinde bir çok bilim insanın bulunduğu, savaşın mı barışın mı gerekli olduğunu bu kitapta çok muhteşem anlatmışlar. Herkesin okuması gerek bir çizgi roman ama baskısı maalesef olmadığı için denk gelirseniz düşünmeden almanız gerektiğini düşüyorum.

1 Beğeni

Elimdeki kitap bitince Ben, Robot kitabına başlamayı düşünüyorum. Sonra ise Sonsuzluğun Sonuna mı başlasam yoksa Vakıf serisine mi karar veremedim listelerin hepsinde önce Sonsuzluğun Sonu deniyor ama sevgili @Firtinakiran videoda önce herhangi bir Vakıf kitabının okunmasının Sonsuzluğun Sonunu okurken daha iyi olacağını söylüyor, bilemedim. Göndermelere, atıflara filan bayılırım. Özgür’e selam olsun ben de onun gibi göndermeee vaaarrrr, selam çakmışlaaaarrr diyenlerdenim.

2 Beğeni