Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Ragnarök Tanrıların Alacakaranlığı - A.S. Byatt

Öncelikle ben bu kitabı tanıtım bültenini okumadan doğrudan isminden ötürü aldım ve düşündüğümden çok farklı çıktı.
A.S. Byatt, şahane betimlemeleriyle İskandinav mitolojisini farklı bir hikaye içinde yorumluyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında babası cephede olan, annesiyle birlikte sığınakta yaşayan ilkokul çağındaki kızın gözünden Ragnarök’e zemin oluşturan olayları okuyoruz.
Ana karakterimiz olan kız “Asgard ve Tanrılar” kitabından okuduğu her hikayede gerçekliği, olayları ve Hıristiyanlığı kendince sorguluyor ve İskandinav mitolojisiyle karşılaştırıyor. Ragnarök yaklaştıkça tanrıların bulunduğu durumdan ötürü babasının cephede ölmüş olabileceğini kabulleniyor ve dünyanın aynı şekilde çürüyeceğini düşünüyor.

Kitapta en çok beğendiğim kısım, Loki’nin çocuğu olan Jörmungand’ın hikayeseydi. Yazar betimlemeleriyle hikayeye çok farklı bir yön katmış. Bu yüzden ötürü Ragnarök Tanrıların Alacakaranlığı’nın son dönemde okuduğum Neil Gaiman’ın İskandinav Mitolojisi adlı kitabını döveceğini düşünüyorum. İskandinav Mitolojisi’ni okurken aradığım ama bulamadığım şey tam olarak bu tarz yorumlarmış.

İskandinav mitolojisiyle ilgili bilgi sahibi olan arkadaşlara kesinlikle bu kitabı öneriyorum ama bilgisi olmayan arkadaşlar yazarın bir kaç gönderisini kaçırabilir.

7 Beğeni