Hangi Yayınevini Önerirsiniz?


(fatih çetin) #1

Masallar kategorisinde araştırma yaparken Kara Karga ve Maya Kitap yayınlarının çıkardığı masal kitaplarına denk geldim. Kızılderili, Japon ve Hint Masalları ortak olarak çıkmış. Kara Karga’da İran, Viking ve İbrani; Maya Kitap’ta Rus, Türk, Amerikan ve Çin Masalları adında farklı kitaplar var. Maddi yönden Kara Karga daha uygun geldi ama çeviri, farklılıklar gibi özellikleri elinde olan varsa karşılaştırıp yorum yapabilir mi?

Siz olsanız hangi yayınevini tercih edersiniz?


Maya Kitap Masallar Dizisi
(Krull'lu Tosbağanot) #2

bu sorunun cevabını bende merak ediyorum


(Ufuk) #3

Karakarga var elimde kitapları cep boy büyüklüğünde onlar bilginiz olsun. Okudum sevdim ama öyle mükemmel mutlaka al diyemem. Maya kitap %50 indirime giriyor ara ara takip etmek lazım. Bende de yok maya kitaptan olanlar fikrim yok o yüzden.Fakat bu ikisi dışında size YKY’nin Grimm Masallarını öneririm hem baskısı çok güzel. Hemde fantastik kitap okumak gibi çok zevkli :slight_smile:

GRİMM


(fatih çetin) #4

Peki 2 farklı yayındaki aynı çıkan kitaplarda, kitapların içeriğindeki masallar aynı mı? 2 seriyi de takasla edinmeyi düşünüyorum. Aynıysa boş yere toplamayayım ikisini. Maya Kitap yayınlarına yöneleceğim.


(Ufuk) #5

İkiside yok elimde bilgim yok fakat aynı olduğunu sanmıyorum. Kitapyurdu sitesinde iç sayfalara gözat özelliğiyle içindekilere bakabilirsin.


(fatih çetin) #6

Japon Masallarını inceledim ve yaklaşık 9-10 tane masal aynı sanırım. Maya Kitap biraz daha fazla masal içeriyor galiba. Ortak olan 3 tane olduğu için yapacak bir şey yok. 2 yayınevini de yavaş yavaş biriktireyim madem. İleride çocuklarıma masal okumak için lazım olur. :slight_smile: Yardımın için sağolasın.


(Gülçin Akın) #7


Burada iki seriden de bahsedilmiş ve Maya’nın daha özenli olduğu belirtilmiş.


#8

Grimm Masalları konusunda fikir verebilecek var mı 2 cilt olarak hem Pinhan Yayıncılık hemde YKY baskısı var. Gördüğüm kadarıyla YKY baskısını tercih edenler çoğunlukta ama tam olarak bir inceleme bulamadım. Bu iki farklı yayın evi baskılarında bir farklılık var mıdır.


(Ufuk) #9

Farklılık var mı bilemiyorum. YKY baskısına sahibim benim bu yayınevini tercih etmemdeki sebep puntoların oldukça büyük olması belli yaşta çocuklarımında rahatlıkla okuyabilecek olmasındandı. Pinhan’ın punto vs durumları hakkında bilgim yok siz daha çok içerik olarak sormuşsunuz sanırım ama en azından belki fikir olur diye paylaşmak istedim.