Harry Poterdaki mantık hatası kafama takılan soru

Beyler Hanımlar harry potter seisini bitirdiğimden beri kafamda bir soru var
voldemort harryi neden bu kadar öldürmek istiyor yani harrynin kanından tekrar doğan voldemort needn topladığı orduyla hogwartsa saldırıyor yani neden son savaş harry ile onu mcgongl öldüremezmiydi

Bunu ben de düşünüyorum, yani o kadar ordun var, neredeyse sihir dünyasının en güçlü adamı sensin. Ne diye gelip okula saldırıyorsun ki? Zaten amacına ulaşmışsın. Üstelik Harry Hortkuluk, yani öldürmese tekrar doğma şansı var. Saldırmak her zaman daha zor bence, bir yere saklanıp Harry’nin onu bulmasını bekleyebilirdi mesela. Fakat bence biraz da gurur yapıyor voldi, Harry ondan kaçabilen tek kişi çünkü. Bunu da bırakayım ahahaha. (Kitapları henüz okumadım sadece filmleri izledim)

1 Beğeni

bunu bende düşündüm fakat bu kadar zeki diye anlatılan voldemortun bu kadar aptalca bişey yapması beni şaşırttı bu güzel açıklaman için teşekkürler

1 Beğeni

Bence de, mesela bence Harry’nin kazanabilmesinin en büyük nedeni Hogwarts gibi zaten oldukça güvenli bir kaleyi savunuyor olmalarıydı. Yine de şu var, Voldemort Harry’nin hortkuluk olduğunu bilmiyordu yanlış hatırlamıyorsam. O yüzden de öldürmüş olabilir ama bu yine şu soruyu akıllara getiriyor yani koskoca Dumbledore Harry’nin hortkuluk olduğunu anlıyor da koskoca zeki Voldemort bunu anlayamıyor mu? (Ki kendini kaç parçaya bölmüşsün, bir sürü hortkuluk yapmışsın. Hortkuluk nedir bilen adamsın sen) Ayrıca dediğim gibi bir yere çekilip, bir kale yaparak kendini savunmak; büyücüleri teker teker öldürmek varken Hogwarts gibi güçlü bir yere saldırıyorsun ve ayrıca Harry ile tek başına dövüşüyorsun ki bunun en büyük sebebi bence kendi kibiri ve gururu. Yine de evet, bir sürü yanlış var.

Kehanet.
Voldemort başta Harry’i öldürmeyi yapılan bir kehanetten dolayı istiyordu. Bebek Harry’i öldüremedi. Herkes bebek Harry Potter’ın, Karanlık Lordu, Adı Anılmaması Gereken Kişiyi alt ettiğini konuşmaya başladı. Voldemort Hortkulukları sayesinde yeniden canlandı. Kehanet hala duruyordu, üstüne üstlük itibarına gölge düşüyordu. Harry’i, yeniden dirildiği mezarlıkta tekrar öldürmeye çalıştı ama yine beceremedi. Ama bu kez kimse Harry’e inanmadı. 5.kitaptan sonra sonunda inanmaya başladıklarında ise Harry’nin ünü tavan yaptı. Tam 3 kez onunla ve ölüm yiyenleriyle savaşmış ve 3 kez hayatta kalmıştı. Harry’nin adı Hayatta Kalan Çoçuktan Seçilmiş Kişiye döndü. Sonunda Dumbledore öldüğünde ve Voldemort İngiltere büyü dünyasını ele geçirdiğinde herkes Seçilmiş Kişiyi beklemeye başladı. Yani Voldemort için artık hem kendi canı için bir tehlike hem de kurduğu korku imparatorluğu için bir ayaklanma tehlikesiydi. İsyancılar Harry’nin yaşadığını ve onunla birlikte savaşmaları gerektiğini her yerde yayıyorlardı. En sonunda Voldemort Harry’nin hortuluk avında olduğunu ve sakladığı sonuncunun bulunduğu yere gittiğini öğrendi. Zaten başıbozuk ögrencilerin isyan edip ufak bir direniş başlattığı yer şimdi liderleri ile birlikte tam bir isyan kalesine dönüşmüştü. Yapılacak şey sizce ne olurdu?
Bence Liderlerini öldürmek ve ordularını dağıtmak olurdu.

13 Beğeni

Böyle düşününce ve açıklayınca elbette oldukça mantıklı.

Voldemort Harry’nin hortkuluk olduğunu bilmiyordu.

1 Beğeni

Gerçekten aklumda soru işareti bırakmayan bir yazı teşekkür ederim

1 Beğeni

Voldemort narsist bir karakteri simgeliyor. O kadar “mükemmel” ki, bu mükemmeliğe gölge düşürebilecek her şey onun için derin bir utanç kaynağına dönüşüyor. Tamlık arzusu bir yanılsamadır ve elde edilemez. Voldemort “tam” olmanın peşinde. Onu utanca boğacak ve tamlığına gölge düşürecek her şeyi de yok etmekten geri kalamaz. Yoksa amacıyla çelişir. Bu dürtüdür, mantıksal çerçeveyle kuşanmış bir güdü değildir. Dolayısıyla Voldemort her halükarda Harry’ye saldırırdı. :slight_smile:

1 Beğeni

Voldemort sürekli “Bir çocuk nasıl benim elimden kurtulabilir” şeklinde düşünüyordu ve defalarca buna yakın bir cümle kurmuştu. Artık olay onun için gurur mevzusuna dönmüştü ve Harry’i kurtaran tek şeyin annesinin yaptığı sevgi büyüsü olduğuna kendini o kadar kaptırmıştı ki olaylara geniş açıyla bakamıyordu. Bu kadar basit bir büyü yüzünden o kurtuldu, ben sefilliğe mahkûm oldum diye düşünüp kendini daha da intikama adıyordu. Harry ölürse o gün sadece şans eseri kurtulduğunu, kendisini altedebilecek biri olmadığını herkese ispatlamış olacaktı. Hırsı yüzünden bir kısır döngüye girmişti. Dumbledore’un olaylara tarafsız olarak bakabilmesi ve yorumlaması avantajıydı ki sonuçta zamanında Grindelwald’u yenmiş birinden bahsediyoruz.

5 Beğeni

:smiley: Aksine Gözdenur’un ki dahil hepsini okudum ve size hepsinde hak verdim, Voldi’nin yerinde olsam ben de kesinlikle öyle yapardım. Bence keşke tam şurada bitseydi kitap, adamın gülüşü ve mutluluğu yeter. Öyle mutlu ki.

1 Beğeni