Harry Potter adı orjinal mi?

Troll (1986) - IMDb imdb adresinden de görülebileceği gibi 1986 yapımı Troll isimli filmin ana karakterinin adı Harry Potter Junior
Kendisi başka dünyalara geçip büyü yapabilen birisi.

Rowling bu ismi olduğu gibi alıp kullanmayı seçmiş. İlk kitabın yayımlanma tarihi 1997

5 Beğeni

Potter soyadı Ingiltere’de var olan bir soyad. Hatta bu soyadı Morty Python’un mahkemeyi konu alan bir skecinde dahi görmüştüm. Bu skeçte 1973-74 yılllarına ait. Yani bahsettiğiniz filmden bile eski. Harry adına gelince zaten bu adla bir prens var. O da yaygı bir ad :slight_smile:

J.K Rowling okuru ya da hayranı değilim, HP’yi ne okudum ne de izledim, Rowling’in sadece Boş Koltuk kitabını okudum. Kendisini savunacak da değilim ama bence doğrudan bir film/kitap/dizi gösterip alıntılamış demek de doğru değil. Karalamak gibi bir niyetiniz yok biliyorum ama bu ad Ingilizce’nin kendi hazinesinde var :slight_smile:

3 Beğeni

1986 yılında çekilmiş Amerikan B filmlerinden birini İngiliz bir yazarın izleyip de isim/hikaye araklamış olma ihtimali bana düşük geliyor. Zira film zaten Amerika dışında salonlarda gösterime de girmemiş. (Boxoffice) Harry isminin de popülerliğini düşününce bu iddia biraz zayıf kalıyor.

3 Beğeni

ancak bu filmdeki büyü ifadesi ve büyünün yapıldığı dünya falan çok çok farklı,belki sadece ismini alıp kullanmış olabilir ki,bu filmi görmemiş olmasıı çok muhtemel,isimde zaten çok kullanılan bir isim,arkadaşlarında bahsettiği gibi