Harry Potter Kitapları Filme Uyarlanırken Yapılan En Acımasız 5 Değişiklik

Fantastik Canavarlar sitesinde tamamını okumak için: https://fantastikcanavarlar.com/liste/harry-potter-kitaplari-filme-uyarlanirken-yapilan-en-acimasiz-5-degisiklik/

image

“Zekanın ruhu kısa sözde yatar.” Shakespeare, eserlerini kısa ve öz tutmanın önemini anlıyordu. Kitapları da sinemaya uyarlarken bazen film yapımcılarının eseri biraz “kırpması” gerekebilir, böylece daha fazla izleyici filmin tadına varabilir. Bunu da genelde diğerlerinden daha az önemli olan karakterleri veya olayları keserek yaparlar ancak bu, eserlerin orijinalinin sıkı hayranlarının canını bazen sıkabilir. Harry Potter… (DEVAMI…)

3 Beğeni

Sanırım filmde DO’yu Dolores Umbridge’ye ispiyonlayan Cho Chang’di. Ama kitapda onun arkadaşı Marietta’ydı.

1)7.filmin sonunda Harry, ‘Mürver Asayı’ ortadan ikiye ayırıyordu.Kitapta böyle olmuyordu.
2)Harry ve Voldemort’un asalarına özel bir durum olan 'Priori Incantatem’in,sıradan bir şey miş gibi, birkaç büyücü arasında daha meydana gelmiş olması.
3)3.filmde ‘Ateş Oku’ filmin sonunda geliyordu.Kitapta böyle değildi tabii.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar ;ama liste uzar sanırım.

1 Beğeni

Saymaya kalksak gerçekten baya uzun bir liste olur. Buna en büyük kanıt da serinin en uzun kitabı 5. Kitap iken serinin en kısa filminin yine 5. Film olması. Ama benim en çok kızdığım şey kitapta olmadığı halde filme eklenen şeyler…

2 Beğeni

Peki bu doğru mu? Eğer öyleyse çok büyük bir hata. Olayların gelişimini etkiliyor.

Evet öyle. Sadece o değil Ateş Kadehinde de galsam otunu Dobby değil Neville vermişti. Bir şey demiyorum…

1 Beğeni

Bence en acımasız değişiklik Hogwarts Savaşı’ydı. Savaşın her tarafı kitaba aykırıydı ve saçmaydı. Uzun uzun anlatmaya gerek yok. Cisimlenmenin Hogwarts’da mümkün olmaması ama bütün ölüm yiyenlerin cisimlenmesi, Harry geri döndükten sonra Hogwarts öğrencilerinin ailelerinin ve at adamların savaşa katılmasının olmaması, Harry ve Voldemort’un büyük salonda savcı avukat şeklinde olan son düellosunun birbirlerinin burnuyla oynaması seviyesine düşürülmesi vb. vb. vb.

2 Beğeni

Benim de en sevmediğim şey oydu.Bazı şeyleri filme dahil etmemelerini anlarım;çünkü kitap çok detaylı,filme her şeyi aktaramazsın.Ama olan bir şeyi değiştirmek…

2 Beğeni