Hasan Ali Yücel Klasikleri Dizisi

Hem kapak hem içerik tatmin etmeli. Açıkçası Ayrıntı konusunda şüphelerim var biraz. Ursula’nın kitabı felaketti. Güven sarsıcı oldu benim için. O yüzden ciddi uzak duruyorum. Ağız burun kıvırarak bakıyorum artık.

Bu kapakların çoğu desenden ibaret ve bunu yapmak çok da zor değil. Kitapla alakalı bir desen seç ve renk belirle.

2 Beğeni

Ursula’nın kitabını okumadım ama Dorian Gray’in Portresi ve Geleceğin Ülkesi çevirileri güzeldi. Yeraltı edebiyatı ya da incelemede okuduğum kitaplarda da aşırı kötü bir çeviri görmedim. Karanlığın Sol Eli de mükemmeldi. Kısacası Ayrıntı benim nezdimde gayet güzel çalışmaları olan bir yayınevi. Gerçekten şanssızlık olmuş sizin için :confused:

2 Beğeni

Şu an şüpheye düştüm. :thinking:

2 Beğeni

Bu arada Ursula’nın kitabı derken Vahşi Kızlar’dan bahsediyoruz değil mi? Le Guin’in başka kitaplarıda vardı ayrıntıda çünkü emin olamadım.

Bence klasiklerden birini alıp, Le Guin’in diğer kitapları da olabilir bir şans vermelisiniz.

2 Beğeni

Klasiklere başlamak için yayınevi arıyorum. Hay klasikleri benim de hoşuma gitmiyor açıkçası. Geçen gün Can yayınlarına bakıyordum onlar daha çok hoşuma gitti. Can yayınlarının klasikler için düzenli bir listesi var mı bir araştırayım. Iletişim’in klasikleri fena durmuyor ama çevirileri nasıldır bilemedim.

2 Beğeni

Bu liste var ama Can böldüğü için birkaç liste takip etmek gerekebilir. Modern Klasikler diye de ayrı bir dizisi var. İletişim için ben epey inceledim çevirileri kötü değildi kesinlikle. Hatta almayı düşündüklerim de var ama ısınmayı bekliyorum pskilojik olarak. :smiley: Bir de işin maddi yönü var tabi.

@Karahayalci Evet, Vahşi Kızlar’dan söz ediyorum ama yine de çok güvenemiyorum. Ursula için el mecbur alacağım ama mümkünse klasik tercihlerimi Can ve Hay çerçevesinde götürmeyi tercih edeceğim. Belki bir de bazı yazarlar için İletişim olabilir. Ayrıntı’nın editörlük, imla vs. konuları da hiç hoşuma gitmiyor. En azından Vahşi Kızlar imla olarak da göz kanatıyordu.

2 Beğeni

Can Yayınları’nın fiyat performans oranı iyi gibi. İletişim’ in fiyat politikasına bir anlam veremedim. Mesela Suç ve Ceza İletişim’de 27,37₺ , İş Kültür’de 13₺, Can Yayınları’nda ise 12,35₺.

Not: Fiyat karşılaştırması için Kitapyurdu baz alınmıştır.

2 Beğeni

Can Yayınları fiyat açısından her daim uyguna gelir. Sahaflara uğradığında çoğunu 5-10 tl bandından da bulabilirsin. İkinci el sorun olmaz dersen tabii. Çoğu da epey temiz oluyor. Ben o şekilde alıyorum genelde. Bazen de 7 lira kampanyası oluyor. Oradan da seçilebilir. :slight_smile:

3 Beğeni

Ilk fotoğraftaki kitap serisi türkiyede bulunabiliyor aslında, fiyatları biraz tuzlu ama gerçekten çok ilgi çekici.

1 Beğeni

Türkiye’de bulunmasından ziyade dil mühim biraz. :slight_smile: Bende dil yok maalesef.

2 Beğeni

Klasiklerde HAY kötü diyip Can alınca nasıl tatmin oluyorsunuz şaştım vallahi :slight_smile:

Akılçelen olsaydı HAY 400. Kitapta bir boyut-kapak değiştirirdi oh miss :smile:

Allahtan fotoğraflı klasikler çıkardılar yoksa gri gri beyaz beyaz falan ne onlar öyle amanın.

3 Beğeni

Aslında ben o gri ve beyaz olanları çok beğeniyorum. :smiley: Zevk meselesi tabii. Bir de şu Can’ın yeni çıkan ciltliler çok hoş. :smiling_face_with_three_hearts:

5 Beğeni

Kusura bakmayın pot kırmış gibi oldum :sweat_smile:

2 Beğeni

Pot kırmak değil aslında forum genelinde dil bilen herkes böyle diyor. :smiley:

3 Beğeni

Bak ya :slight_smile: Çifte standart.

2 Beğeni

Hepsini bir yayınevinden almanızı tavsiye etmem. Çoğunluğu için bir yayınevi olabilir ama daha çok çeviriye dikkat edin. Her yayınevinin çeviride sıkıntıları olan kitapları var. Onlar için alternatifleri tercih etmeniz mantıklı olacaktır.

5 Beğeni

HAY için kötü çeviri örneği verebilir misiniz dikkat edelim :slight_smile:

3 Beğeni

Ne yazık ki öyle o konuda bilgili biri değilim, sadece yaptığım araştırmalar :slight_smile:

İkisini de ben okumadım birisini birden çok arkadaşım okudu, aynı sıkıntıları söyledi. Karamazov kardeşler.

Diğeri de internette gördüklerime ve okuyan bir arkadaşıma dayanarak söylüyorum. Sefiller’i uzun süre araştırdım, çeviren kişinin çevirisine yönelik olumsuz yorumlar gördüm ve okuyan arkadaşımın bunu doğrulaması benim için yeterli oldu. Aynı kişi HAY için gördüğüm kadarıyla birden çok eseri fransızcadan türkçeye çevirmiş. Onları ayrı kontrol etmek gerekiyor, genelleme yapmayı sevmem. Bir de İletişim çevirmeninden dolayı tercihim iletişim oldu.

Tabi hiç bir çeviri için kötü çeviri diyemem kendim okumadan, okusam da çevirmen kadar bilemeyeceğim için gene kötü çeviri diyemem. Ama alternatiflerine göre sıkıntılı olduklarını söyleyebilirim. Zaten hiç bir firmanın da her işinin mükemmel olamayacağını da unutmamalıyız. Bu yüzden sadece kitapta değil hayatın her alanında tek tip yerine her işi kendi içinde değerlendirip en güzelini ya da bize en iyi, doğru geleni almalıyız diye düşünüyorum.

Bunların dışında benim çeviri konusunda bilgim var diye bir iddiam yok, sadece kendimce çevreme danışarak araştırıp alıyorum, kafama göre bu iyidir şu iyidir demek yerine :v:

2 Beğeni

Anladım. Henüz iki bahsettiğinizi de HAY dan okumadım. Kitaplığımda var ancak sıra gelmedi ben de yorum yapamayacağım.

Benim farkettiğim ise şu oldu;

Hasan Ali Yücel klasikler serisinin çevirileri ve edisyonu her zaman bir standartta oluyor. Altına hiç düşmüyor. Bazı çok iyi çevirmenler ise örneğin İletişim’de kitap çevirmiş olabiliyor. Ya da Can Yayınları da bu konuda başarılı örneğin.

Ben şahsi olarak, HAY klasiklerinden ne alacağımı kestirebiliyorum. Hem eser seçimi hem de hazırlanış biçimi çok başarılı diye düşünüyorum. Bu yüzden tercihimi o yönde kullanıyorum. Eğer ki, daha iyi bir çeviri tercih edilmek istenirse başka yayınevine pekala yönelinebilir ama şimdiye kadar dramatik bir eksiklik görmediğim için hiç ihtiyaç duymadım.

Duyana saygım sonsuz.

3 Beğeni

Bunun çok benzeri bende de var.Hakikaten hoş görünüyor kitaplıkta,Basım kaliteli,cildi uzun yıllar sağlam kalır,çevirmenleri genelde alanında uzman isimler.Bahsedildiği gibi bazı kitaplarda çeviri konusunda başka yayın evlerinden çıkanlar tercih edilebilir,daha akıcı bir anlatıma sahip oldukları için ama genelde tatmin edici bir dizidir H.A.Y Klasikleri.Bir şekilde az da olsa mutlaka bulunmalı her kitaplıkta.

3 Beğeni