Hasan Ali Yücel Klasikleri Dizisi

Sen locadansın ilk sana her zaman :smile:

3 Beğeni

Bu serinin ciltli bulunmayacak neredeyse tüm kitaplarını buldum. İstesem seriyi komple tamamlarım rahatlıkla

ama aklıma şu olay geliyor zira aynı durumdayım.

Mete Han, Çin ordusu ile karşı karşıya gelmiştir. Etrafı gözetlemek için veziriyle bir tepeye çıkar ve bakar ki Türk Ordusu, Çin Ordusu karşısında bir avuç karınca gibi duruyor. Veziri, Mete’nin geri çekileceğini düşünerek Mete Han’a sorar: Ne düşünüyorsunuz efendim? Mete Han vezirine dönerek: BU KADAR ÇİNLİYİ BEN NEREYE GÖMECEĞİM?! diye cevap verir.

Sığmıyorlar efenim.

12 Beğeni

Bunun bir çözümü yok. Benim de sığmıyor kitaplarım ki ben klasik toplamıyorum. Toplasam ne olur bilemiyorum. :joy: Eşim önceden mırın kırın etti, sonra espri yapmaya başladı, şimdi salona taşınalım diyor. Sohbet arası hangi köşe kimin olacak onun pazarlığını yapıyoruz. :joy: Şu durumlar belli olsun, bu işi çözelim diye bekliyoruz. Her halükarda taşınsam da kalsam da evde salon diye olan seçenek en ufak odaya kalacak. :sweat_smile: Misafir umduğunu değil…

3 Beğeni

Klasikler çok fena. Tabi şu görüntü her şeye değer.

Bir de boyları tutsa birbirini :roll_eyes:

14 Beğeni

Bana pek cazip görünmüyor. Muhtemelen bej rengi sevmememle alakalı. :joy:

2 Beğeni

Şömizi çıkardığında bez cilt kırmızı ferrari oluverirler :slight_smile:

2 Beğeni

Ama çıkartmıyoruz. :grimacing: Klasikler çok fazla bana hitap etmiyor. Merak ettiklerimi de ciltsiz olarak alıyorum. :slight_smile: Sanırım ben daha çok Can Yayınları seviyorum. :roll_eyes:

2 Beğeni

Can’ı kim sevmez canım. O başka ama Klasik bence İş Bankası’ndan okunur. Bazen piyasada bazı kitapların daha iyi çevirisi ya da versiyonu olabiliyor kabul ancak derlitoplu, geniş bir yelpaze burada var.

10 Beğeni

Ben Can’ı da senin kadar çok sevmiyormuşum. :joy: Klasikler konusunda çok memnuniyetsiz bir bakış açım var. Hayatım çok çalkantılı ve sürekli bir olay içerisindeyim. Kafa bunlarla dolu olduğundan üstüne bir de birisinin sıkıntılı hayatını okudukça üstüme bir öküz oturuyor. Kafa rahat olunca insan düşünerek ve geniş bir vakte yayarak okur. Aksi halde boğulan birisinin ayağına taş bağlamaktan farksız. Bu sebeple okuyabileceğime inandığım şeyleri sıkı eleme listelerinden geçirip alıyorum. :slight_smile:

Çeviri konusuna gelirsek Can beni hiç üzmedi. Kime göre iyi neye göre iyi gibi bir durum oluşur burada. Hasan Ali Yücel ben de tercih ediyorum ama Can eğer o kitabı basmamışsa Hay’a yöneliyorum. Son zamanlarda İletişim biraz dikkatimi çekiyor. Yine de çok klasik hayranı bir insan değilim. Hay’a baktığımda o sıkıcı atmosfer kapaklara da yansımış gibi geliyor. Can en azından benim biraz olsun klasiklere ısınmamı sağladı.

Ülkemizde zaten çogu insan klasik gördü mü kaçma güdüsü hissediyor. Yurtdışında klasik eserler daha albenili oluyor. Bizde daha da sıkıcılaştırıyorlar nedense. Biraz insanın dikkatini çekecek hoş bir görüntü olmalı. Şu aşağıdakileri rafta görsen hiç yoktan alıp bakarsın. Bir alma güdüsü ve okuma isteği oluşturuyor. Sana rengarenk bir dünya sunuyor. Bizimkiler bir örnek nazi kampı gibiler. :grimacing:

9 Beğeni

Klasiklerde kapak olarak bakıyorsak - bizim ülkede- Ayrıntı’nın üstüne tanımam. Ama çok az olmaları kötü. İlk fotoğrafa ben de vuruldum an itibariyle.

2 Beğeni

Hem kapak hem içerik tatmin etmeli. Açıkçası Ayrıntı konusunda şüphelerim var biraz. Ursula’nın kitabı felaketti. Güven sarsıcı oldu benim için. O yüzden ciddi uzak duruyorum. Ağız burun kıvırarak bakıyorum artık.

Bu kapakların çoğu desenden ibaret ve bunu yapmak çok da zor değil. Kitapla alakalı bir desen seç ve renk belirle.

2 Beğeni

Ursula’nın kitabını okumadım ama Dorian Gray’in Portresi ve Geleceğin Ülkesi çevirileri güzeldi. Yeraltı edebiyatı ya da incelemede okuduğum kitaplarda da aşırı kötü bir çeviri görmedim. Karanlığın Sol Eli de mükemmeldi. Kısacası Ayrıntı benim nezdimde gayet güzel çalışmaları olan bir yayınevi. Gerçekten şanssızlık olmuş sizin için :confused:

2 Beğeni

Şu an şüpheye düştüm. :thinking:

2 Beğeni

Bu arada Ursula’nın kitabı derken Vahşi Kızlar’dan bahsediyoruz değil mi? Le Guin’in başka kitaplarıda vardı ayrıntıda çünkü emin olamadım.

Bence klasiklerden birini alıp, Le Guin’in diğer kitapları da olabilir bir şans vermelisiniz.

2 Beğeni

Klasiklere başlamak için yayınevi arıyorum. Hay klasikleri benim de hoşuma gitmiyor açıkçası. Geçen gün Can yayınlarına bakıyordum onlar daha çok hoşuma gitti. Can yayınlarının klasikler için düzenli bir listesi var mı bir araştırayım. Iletişim’in klasikleri fena durmuyor ama çevirileri nasıldır bilemedim.

2 Beğeni

Bu liste var ama Can böldüğü için birkaç liste takip etmek gerekebilir. Modern Klasikler diye de ayrı bir dizisi var. İletişim için ben epey inceledim çevirileri kötü değildi kesinlikle. Hatta almayı düşündüklerim de var ama ısınmayı bekliyorum pskilojik olarak. :smiley: Bir de işin maddi yönü var tabi.

@Karahayalci Evet, Vahşi Kızlar’dan söz ediyorum ama yine de çok güvenemiyorum. Ursula için el mecbur alacağım ama mümkünse klasik tercihlerimi Can ve Hay çerçevesinde götürmeyi tercih edeceğim. Belki bir de bazı yazarlar için İletişim olabilir. Ayrıntı’nın editörlük, imla vs. konuları da hiç hoşuma gitmiyor. En azından Vahşi Kızlar imla olarak da göz kanatıyordu.

2 Beğeni

Can Yayınları’nın fiyat performans oranı iyi gibi. İletişim’ in fiyat politikasına bir anlam veremedim. Mesela Suç ve Ceza İletişim’de 27,37₺ , İş Kültür’de 13₺, Can Yayınları’nda ise 12,35₺.

Not: Fiyat karşılaştırması için Kitapyurdu baz alınmıştır.

2 Beğeni

Can Yayınları fiyat açısından her daim uyguna gelir. Sahaflara uğradığında çoğunu 5-10 tl bandından da bulabilirsin. İkinci el sorun olmaz dersen tabii. Çoğu da epey temiz oluyor. Ben o şekilde alıyorum genelde. Bazen de 7 lira kampanyası oluyor. Oradan da seçilebilir. :slight_smile:

3 Beğeni

Ilk fotoğraftaki kitap serisi türkiyede bulunabiliyor aslında, fiyatları biraz tuzlu ama gerçekten çok ilgi çekici.

1 Beğeni

Türkiye’de bulunmasından ziyade dil mühim biraz. :slight_smile: Bende dil yok maalesef.

2 Beğeni