Hayallerimizdeki Dünyadan: "Türk Sihir Bakanlığı" Nasıl Bir Yer Olurdu?

Fantastik Canavarlar sitesinde tamamını okumak için: https://fantastikcanavarlar.com/hayran-yapimi/hayallerimizdeki-dunyadan-turk-sihir-bakanligi-nasil-bir-yer-olurdu/

image

Geçtiğimiz aylarda bu tarz bir yazı yazarak sizlere hayalimdeki Türk Büyücülük Okulu‘nu anlatmıştım. Sizlerden gelen yorumlarla birlikte bu hayal dünyamı biraz daha büyüterek kendime acaba Türk Sihir Bakanlığı nasıl kurulmuştu ve günümüzde durumu ne olabilirdi gibi sorular sordum. Ben yazarken eğleniyorum, umarım okurken sizlere de keyif veriyordur! Eğer siz de benim gibi bu tarz soruları… (DEVAMI…)

3 Beğeni

Harika olmuş! Ben departmanla ilgili olarak değilde tarihte diğer topluluklarla yaşadıkları sorunlara birşeyler eklemek isterim.

“Yakın tarihe kadar Uluslararası Büyücüler Konfederasyonu ve Avrupa büyücü toplumu ile çok büyük sıkıntılar yaşadılar.
Tarih boyunca muggle’lar ile birlikte yaşayıp aralarında otorite sahibi oldukları, muggle’ların onları kendilerinden ayırmayıp milliyetlerinden kabul ettikleri ve büyük bir zaman aralığı içinde kendilerine büyük saygı gösterdikleri için muggle’ların Milliyetçi duygularından etkilenen büyük toplulukları vardı. Dolayısıyla, büyüsüzlerin çoğunluğu zamanla büyü karşıtı hale gelmesine rağmen büyü bakanlığı muggle Türk hükümdarlara yardımcı olmaktan 18.ci yüzyıla kadar vazgeçmedi. Bu yardım Büyü Bakanlığının muggle hükümdarlara bazı büyücüler yollamasıydı. Bu kahinler büyüsüzlerin devlet kademesi içinde her zaman resmi bir görev aldılar. Türk büyücüler genellikle astronomi ve kehanet ilminde başarılı oldukları için ve kademe olarak düşük bir rütbe olduğu için muggle’lar arasında dikkat çekmemek amacıyla çoğunlukla resmi ünvanları Müneccimbaşı olmuştur (Muggle’lar kehanetin numeroloji ve kendi astronimik izlenimleriyle öğrenilebileceğini düşünürlerdi. Ama bu büyü karşıtı büyüsüzleri gerçek büyücülerden uzak tutmak için Türk Sihir bakanlığının büyük bir çalışma ile muggle biliminde büyük başarılara ulaştırdığı bazı kofti’ler sayesinde başardığı büyük bir başarıdır. Bu sayede uzun yıllar boyunca büyüye tanık olmuş olan muggle’lar bu sayede aralarında gerçek büyücüler olduğunu unutmuştur. Ayrıcı aynı teknikle Muggle’lara tılsım da yapabileceklerini telkin etmişlerdir.). Ancak veba benzeri salgın zamanlarında ve bazı zor savaş zamanlarında şifacı ve kam büyücülerde bakanlık tarafından görevlendirildiği olmuştur. Uluslararası büyücülük konfederasyonu bunu gizlilik nizamnamesinin büyük bir ihlali olarak görmüş ve bu konu yüzünden çoğu zaman Türk Bakanlığı ile sürekli bir gerilim olmuş ve bu gerilim, özellikle savaş zamanları veya Türk zaferlerinden sonra ülkeler arası gerginliğe ve çatışmalara kadar ulaşmıştır.
Ne var ki Türk Büyü Bakanlığı bunlardan yılmamış olmasına rağmen bu yardıma kısmen son vermiştir. Bunun nedeni ise bazı kahinlerin yaptığı kehanetlerden dolayı aşırı ünlü olması, muggle siyasetine karışması, muggle’ları büyüyle kontrol altına alarak rütbesini yükselttirip servetini arttırmaya çalışması gibi nedenlerden dolayıdır.
Yardımın kısmen kesilmesi her ne kadar tartışmaları bir miktar azaltmış olsa da asla tamamen son vermemiş, asırlar süren gerilimli tartışma ve çatışmalar sonunda 1.dünya savaşı sırasında hem büyücüler hem muggler arasında gelmiş geçmiş en kanlı savaşa sebep olmuştur.”

1 Beğeni

Asalara %18 kdv %18 ötv %10 Trt vergisi koyarlardı.

6 Beğeni

Türk sihir bakanlığı olsaydı kanımca büyü günahtır ile başlayan bir yazı ile büyü yapanları avlamaya çalışırlardı. Böylece büyü yapılamayan az sayıdaki topraklardan olurduk.

2 Beğeni

Çok güzel bir çalışma olmuş keyifle okudum.

Kesinlikle çok güzel :heart_eyes:.