Hayvan Çiftliği Çevirileri

Dostlar, hayvan çiftliğini farklı çevirilerden okuyanlar bilgilendirebilir mi telif hakları olmadığı için birçok yayınevi bu kitabı basmış en doğru çeviri ve “tam metin” için hangi yayınevini önerirsiniz?

• Can Yayınları (152 sayfa)
  • İş Bankası (104 sayfa)
  • İthaki (136 sayfa)

56085_RXIua_1525561545
568685_314c5_1610365251
316900_a7c76_1609835531

Can yayınlarına ait baskıyı tavsiye ederim.

1 Beğeni

Arastirmanizi eksik yapmissiniz.

1 Beğeni

Bu baskıyı da gördüm de en çok satılan ve en çok duyduklarımı listeledim. Bakacağım sağ olun.

Doğruluk bakımından pek yanlış çeviri çıkmaz zaten Hayvan Çiftliği’nde. Çevirmen tercihleri, cümle kurulumları vs. akıcılığı ve algıyı etkileyecek konulara göre herkes kendi tercihini yapmalı bence. Ben bulabildiğim versiyonları ekleyeyim;

Orijinal İngilizce ilk 2 sayfa

CAN YAYINLARI ilk 2 sayfa

İŞ KÜLTÜR ilk 2 sayfa

İLETİŞİM ilk 2 sayfa

YKY ilk 2 sayfa

KAPRA/KARBON ilk 2 sayfa

kapra karbon

REMZİ ilk 2 sayfa

LİBERTE ilk 2 sayfa

HayyKitap ilk 2 sayfa

POTİNK ilk 2 sayfa

DESTEK ilk 2 sayfa

TUTİ ilk 2 sayfa

İlk 2 paragrafı karşılaştırdığımda mesela benim tercihim İletişim. Yazarın cümlelerini bozmadan yorum katmadan en berrak şekilde o çeviri aktarmış benim algıma göre. En bilinen Can yayınları çevirisini ben ele aldığımda anlam aynı olsa da çevirmen kendi üslubunu katmış olarak hissediyorum. Misal ikinci paragraf son cümlesine orijinal metinde olan “bir saatlik uyku” kısmını çok rahatça yerleştirebileceği halde tercih etmemiş. Anlam olarak bir şey eksilmiş mi, hayır. Ama yazarın değil çevirmenin tercihi olmuş.

Örneğin ilk cümleleri karşılaştırdığımda İş Kültür çevirisinin anlamı bozduğunu düşündüm veya Destek Yayınları çevirisinin cümleyi ikiye bölmesinden rahatsız oldum.

Demek istediğim o ki size hitap eden hangisiyse onunla devam edin.

7 Beğeni

Hayvan Çiftliği’nin FOM Kitap’taki baskısının çevirisini Halide Edip Adıvar yapmış arkadaşlar. Ben okumadım ama okuyanlar varsa çeviriyi nasıl değerlendirir merak ediyorum.

1 Beğeni

Halide Edip Adıvar çevirisi 1954 Maarif Vekaleti baskısı

4 Beğeni

Ellerinize sağlık. Karşılaştırma için güzel bir fırsat oldu tüm paylaşımlarınız.

3 Beğeni