Hayvan Mezarlığı - Stephen King

Merhabalar. Benim için 2. Stephen King romanı olan Hayvan Mezarlığını okudum. Yorum ve analizlerimi paylaşacağım.

Kitabın orjinal adı: Pet Cemetary
İlk yayınlanma tarihi: 1983

Kütüphaneden aldığım baskı Altın Kitaplar yayınevine ait fakat oldukça eski. 1997 yılında basılmış olan kitabın sayfaları o kadar çok sararmış ki sanki parşömene dönüşmüş.

Bir iki yerde çevirmenin “shit!” tabirini olduğu gibi “bok” olarak çevirmesi dışında çeviri için fena değildi diyebiliriz.

Cujo’dan sonra okuduğum 2. King kitabıydı bu ve hatta 21. sayfada Cujo’ya ithafen geçen bir diyaloğa bile rastlıyorsunuz. (Alakalı sayfayı şurda yayınlamıştım → Kujo - Stephen King - Beluar tarafından #9)

Korku türünde şüphesiz çok başarılı. Yalnız benim kendi şahsi fikrime göre tür yönünden sadece korku demesek daha doğru olur. Çünkü içerisindeki gerilim ve gizem temposunu düşürmeden sona kadar devam ediyor.

Yer yer Yuhanna İncili’nden alıntılar görmek ve King’in, kitabı yazarken Hz.İsa’nın Lazarus’u tekrar diriltmesi olayından da etkilenmiş olabileceğini söylemek mümkün.

Ben en çok kitabın başkarakteri olan Dr. Louise Creed’in özgünlüğünü beğendim. Okurken, sonlara doğru, içinde bulunduğu çaresizlik durumunu anlıyorsunuz. Çok sevdiği bir yakınının kaybından sonra onu geri getirme mücadelesine giren insanın yaşamının nasıl çöktüğünü görüyorsunuz.

Güzel bir romandı. Tavsiye ederim.

İyi okumalar herkese.

2 Beğeni