Hazerfen Uyuşturucusu

Öykü Seçkisi'nde okumak için: https://oykuseckisi.com/hazerfen-uyusturucusu/

image

Kollarım sanki yanlışlıkla müebbet yemiş ama sonra yine yanlışlıkla hapishaneden çıkmış bir mahkum kadar deli olmaktan bıkmışlardı ve gerçekten çok yorulmuşlardı. Tıpkı lunaparktaki gondollar gibi hiç durmaksızın bir yukarı bir aşağı inip kalkıyorlardı. Onlara engel olamıyordum. Hem de tam beş yıldır. Vücudumun geri kalanı ise dedemin (sadece klasik şeyleri sevdiğinden dolayı yanında bulundurduğu ve hiç… (DEVAMI…)

Sevgili Zilan,

Öykünü okurken;

Böylesi bir deliliği yapmak için kahramanın ruh durumunun buna müsait olduğunu gördüm. Karakterin ruh durumuna derinlik katmak (Hayalleri daha büyük olsada masa başında sıkışıp kalmak, beyaz yakaların pazar günleri hissettiği yalnızlık, Türkiye gerçekleri ile sınrılandırılmış bir kahramanın özgürlük arayışı…) dramatik dönüşümleri, okuyucunun yadırgamadan kabul etmesini kolaylaştırdığını tecrübe etmişimdir.

Açıkçası, hikaye geliştirilebilir (hapı yuttuktan sonra hissettikleri ile yukarıda geçen dramlarından bir anlık bile kurtulması ve yaşadıklarının aktarımı ile yatağa bağlı olmasının “buna değdi havası katılabilmesi gibi”), betimlemeler düzeltilebilir ve akıcı hale getirirlebilir ama okuyucuyu nırmal hayatlarında asla yapmayacakları bir deliliği bukadar kısa kelime ile kabul ettirmek işin zor kısmıdır.

Eline ve düş gücüne sağlık
Sevgiler
Dipsiz