Hekimoğlu İsmail Kitapları

Hekimoğlu İsmail

BİYOGRAFİSİ

Asıl adı Ömer Okçu’dur. 1932 yılında Erzincan’da doğan Hekimoğlu İsmail, müstear adını Hekimoğlu lakabıyla tanınan dedesi İsmail Efendi’den aldı. Babası Fahri Efendi, Kazım Karabekir Paşa’nın ordusunda uzun yıllar askerlik yapmış ve İstiklâl Madalyası kazanmıştı. Annesi, Kemahlı Mahbube Hanım, bir Osmanlı hanımefendisiydi.

Ömer Okçu, ilkokul birinci sınıfa giderken, 12 Aralık 1939 gecesi yaşanan büyük Erzincan depreminde göçük altında kaldı ve yaralı olarak kurtarıldı. Ağabeyi Hakkı ile kız kardeşi Bedriye’yi bu depremde kaybeden yazarımız, o kışı ailesi ile çadırda geçirmek zorunda kaldı. Ancak bir yıl sonra okuluna dönebilen Ömer Okçu, 1946’da ilkokulu, 1950’de ortaokulu çok zor şartlar altında bitirdi.

Ortaokulu bitirdiğinde, yerde bulduğu gazete parçasında bir ilan gördü. Zırhlı Birlikler Okulu’na askeri öğrenci aranıyordu. Depremden sonra maddi sıkıntı içinde olan ailesine bir an önce destek olmak maksadıyla, astsubay olmaya karar verdi. Az bir harçlık ve bir tahta bavul dolusu peksimetle yola çıktı. Bu yolculuk, toplam 22 yıl sürecek askerlik hayatının da başlangıcıydı.

1952’de Nihal Atsız’ın teşvikiyle bir yandan milliyetçi kitap ve dergileri, bir yandan da Batı klasiklerinin büyük bir bölümünü okudu. Sefiller ve Monte Cristo Kontu en çok etkilendiği kitaplar oldu. 1953’teSerdengeçti ve Büyük Doğu dergileriyle tanıştı. O güne kadar hiçbir dinî eğitim almayan ama dergilerde okuduğu İslami hayattan etkilenen Ömer Okçu, bu konuda araştırmalar yaptı. İlk işi Ömer Nasuhi Bilmen’in ilmihalini okuyup namaza başlamak oldu. Bu dönemde sık sık camilere gitti ve tanıştığı hocalara sorular sordu.

Yine aynı dönemde Said Nursi’nin dinî kitaplar yazdığını ve bu yüzden hapiste olduğunu öğrendi. Bundan çok etkilenip Risale-i Nurları okumaya ve anlamaya çalıştı.

Necip Fazıl tarafından neşredilen Büyük Doğu dergilerini satın alıp otobüslere, vapurlara, trenlere bırakmaya başladı.

1954’te kendi kendine Kur’an okumayı, Osmanlı Türkçesini ve yardımcı kitaplarla İngilizceyi öğrendi. Sık sık Sahaflar Çarşısı’na uğramaya başladı. Zaman zaman Zeyrek Camii’nde Mehmed Zahid Kotku Efendi’nin sohbetlerine katıldı.

1956 Ağustos’unda Erzurum-Kandilli 6. Zırhlı Tugay’a tayini çıktı. Bu dönemde hafta sonları Mehmed Kırkıncı Hoca’nın, Erzurum Murat Paşa Camii’ndeki sohbetlerine katıldı.

1958’in başlarında Tarihçe-i Hayat’ın basıldığını öğrendi ve bir grup arkadaşıyla birlikte Emirdağ’da Bediüzzaman’ı ziyaret etti.

Tuzla Uçaksavar Okulu’nda katıldığı 6 aylık kursu başarıyla tamamlayan Ömer Okçu, Amerika’ya füze eğitimi almaya gitti.

Amerika’dan Necip Fazıl’a yazdığı mektup Büyük Doğu’da yayınlanınca bu dergideki yazarlığı başlamış oldu.

Türkiye’ye döndükten sonra 1959 yılında evlendi. Ümraniye’deki evinde geceleri gizli gizli Minyeli Abdullah romanını yazdı. Roman ilk defa 1965’te Babıali’de Sabah gazetesinde neşredildi.

1967’de yayın hayatına başlayan İttihad gazetesinde “His ve Fikir” başlığıyla 1971’e kadar köşe yazıları yayımlandı.

Hekimoğlu İsmail imzasıyla yayımlanan Minyeli Abdullah romanından dolayı evi arandı, pek çok defa sorgulandı. Bunca baskınlara, sorgulara rağmen yazmaktan vazgeçmedi. 1972 yılında ordudan emekli oldu.

1972’te Yeni Asya gazetesinde makaleleri neşredildi. 1974’te İstanbul’da kurduğu Türdav Basım Yayın Ticaret Limited Şirketi’nde genel müdürlük yaptı.

1976 yılının Ocak ayında Sur Dergisi’ni çıkardı. Dergide on farklı isimle yazılar yazdı. Aynı yıl Hizmet Vakfı’nın müdürlüğünü üstlendi; Risale-i Nurlar’ı bastırmaya başladı. Böylece Sözler Yayınevi kurulmuş oldu. Ardından “Tevafuklu Kur’an”ın ilk basımını gerçekleştirdi.

Yurt içinde ve yurt dışında yüzlerce konferans verdi. 1982’de arkadaşlarıyla birlikte Timaş Yayınevi’ni kurdu.

Minyeli Abdullah romanı 1989’da filme çekildi. Yücel Çakmaklı’nın yönettiği ve iki bölüm halinde gösterilen film, döneminin gişe rekorlarını kırdı.

1992 yılında yayımlanan “Demek ki Öyle” başlıklı, imam hatip lisesi öğrencilerinin askeri okullara alınmasını savunduğu yazısından dolayı ağır ceza mahkemesinde yargılandı. Aynı yıl Bayrampaşa ve Şile Cezaevlerinde beş hapis yattı.

1994’te Harran Üniversitesi Fahri Edebiyat Doktorası unvanına layık görüldü.

Hekimoğlu İsmail, 3 Şubat 2002 Pazar günü Eyüp Sultan Camii’nde sabah namazı kılarken beyin kanaması geçirdi ve yoğun bakıma alındı. Dört buçuk ay sonra hastaneden evine taburcu edildi.

Hastalık sonrası sol kolunu ve bacağını kullanmakta zorluk çeken Hekimoğlu İsmail, kitap çalışmalarına, köşe yazılarına kaldığı yerden devam etti.

Menan Cinleri ismiyle yazdığı hikâye kitabı, tiyatroya uyarlandı. Tercüman Çocuk dergisinde yazdığı yazıları daha sonra çocuk kitabı olarak yayımlandı.

*“Minyeli Abdullah, hayatımın en mühim çalışmalarımın başında gelenidir,”*diyen Hekimoğlu İsmail, 15 Ocak 2022 tarihinde vefat etti. Eserleri ve fikirleri Timaş Yayınevi çatısı altında yaşamaya devam ediyor.

Kaynak: https://timas.com.tr/katilimci/hekimoglu-ismail-fbda01c6-7d06-e411-89ca-00155d001518

NOT: Kitaplarda herhangi bir sıralama yoktur. Listeye sadece Ötüken Neşriyat’tan çıkan kitapları ekledim.

ÇIKAN KİTAPLAR:

TİMAŞ YAYINLARI

 1. Minyeli Abdullah
 2. Yokuş
 3. Güneşi Arayan Adam
 4. Yapraklar
 5. Sonsuza Yürüyüş
 6. Hayata Düşülen Dipnotlar
 7. 100 Soruda Bediüzzaman Said Nursi
 8. Tefekkür
 9. Mecnun Gezenin Leyla’sı
 10. İyi Günde Kötü Günde Evlilik
 11. Kalbin Ayağıyla Yürümek
 12. Müslüman ve Para
 13. Düşünceler
 14. Firavun’un Öldüremediği Musa’dır
 15. Menan Cinleri
 16. Ölüm Yokluk mudur?
 17. İyiliğin Kaynağı
 18. Sibel
 19. Bir Millet Uyanıyor
 20. Maznun
 21. Vecizeler
 22. Akıl ve Gerçek
 23. Bir Deliyle Evlendim
 24. Cumhuriyet Çocuğu
 25. Derdimi Seviyorum
 26. Allah Kullarıyla Nasıl Konuşur?
 27. Allah’a Yaklaştıran Ameller
 28. Zamanın Efendisi
 29. His ve Fikir
 30. Bir Işık Görüyorum
 31. Yüz Yıllık Müjde
 32. Genç Arkadaşıma Mektuplar
 33. Müslüman Darbeci Olamaz

MÜSLÜMAN DARBECİ OLAMAZ

TİMAŞ ÇOCUK

 1. Kalbim Küçük Sevgim Büyük
 2. Nurdan Tacım Güzel Ahlakım
 3. Yeryüzündeki Güzellik
 4. Yeraltına Yolculuk
 5. Vücudumuz ve Biz
 6. Tabiat ve Teknoloji
 7. Su Altına Yolculuk
 8. Mevsimler ve Dünyamız
 9. Hayvanların Renkli Dünyası
 10. Gökyüzü ve Ötesi
 11. Canlılar ve Yetenekleri
 12. Bitkilerin Renkli Dünyası
 13. Sevgim Herkese Yeter mi?
 14. Salıncakla Gökyüzüne Dokunabilir miyim?
 15. Kuşların Okulu Nerede?
 16. Kediye Havuç Versem Olmaz mı?
 17. Karıncayı İncitmemek Ne Demek?
 18. Kardeşim Ne Zaman Büyüyecek?
 19. Dualarımın Hepsi Kabul Olur mu?
 20. Dinozorlar Gerçekten Var mıydı?
 21. Büyükler Her Şeyi Bilir mi?
 22. Ağzım Kulaklarıma Varır mı?
 23. Rabbimin 99 İsmi Esma’ül Hüsna
 24. Şükürler Olsun Allah’ım
 25. Biricik Allah’ım Lailaheillallah
 26. Canım Allah’ım Sübhanallah
 27. Yücelerden Yüce Allah’ım Allahuekber

2 Beğeni