Howard Phillips Lovecraft Kitapları

Anladım ben dd öyle düşünmüştüm aslında. Teşekkür ederim☺️

1 Beğeni

Arkadaşlar, Ren yayinevinin 6 kitaptan oluşan setini aldım ama burada yazılanları okuduktan sonra Lovecraft’ı Hasan Fehmi Nemli’nin çevirisiyle okumaya karar verdim. İlk mesajda Alfa’da toplam 9 kitap var. 8 ve 9 nolu kitaplar, 1den 7’ye kadar olanların birleştirilmiș hali mi? Lovecraft’ın tüm kitaplarını olması gereken sırasına göre okumak istiyorum. Yanlışlık olmaması açısından, Alfa’nin ilk 7 kitabını alsam sırasına uygun gitmiş olur muyum? Veya 8 ile 9 nolu kitapları alsam da olur mu?

İlk mesajdaki liste şu şekilde:

@freeshrugs Merhaba, 8 ve 9. kitaplar ilk 7 kitabın birleştirilmiş ciltli halleridir. Sadece bu iki kitabı almanız yeterlidir.

2 Beğeni

Peki sırayla okumak istiyorsam, arkadaşın hazırladığı listeye göre yani “Bilinmeyen Kadath’a Düş Yolculuğu” kitabından başlayıp devam mı etmeliyim? Anladığım kadarıyla hikayelerde pek bir sıralama yok aslında, ama herhalde bu verilen sıraya göre okumak daha zevkli oluyor. Yanılıyor muyum?

Bunun dışında çok da bir önemi yok hangi sırayla okuduğunuzun.

5 Beğeni

Anladım teşekkürler bu sırayı dikkate alarak okuyacağım. Ayrıca kafama ayrı bir şey takıldı. Ren ve Alfa yayınevlerinin kitaplarını karşılaştımak için aynı hikayenin ilk birkaç sayfasını okudum. Hikayeyi anlatış şekli dışında anlamdıramadığım farklar var. Örneğin Ren’de 700 basamak indi… zoogların dilinde konuştu… kulağını ısırdı… şeklinde anlatılan olaylar Alfa’da ise 70 basamak indi… zooglar gibi titreşen sesler çıkardı… kulağını çimdikledi… şeklinde anlatılıyor. Yazmadığım daha farklar da var. Resmen okuduğumda kafamda canlandırdığım olaylar farklı oluyor. Çevirmenler kitabı çevirirken kafalarına göre böyle olayları farklı anlatabiliyorlar mı? Bu derece bir fark olması normal mi? Sonuçta sadece bir iki sayfa okudum ikisinde de ve bu kadar fark gördüm.

1 Beğeni

Ben alfa dan cikan "h.p. lovecraft bütün romanlari " adli kitabi almistim ama isminden farkli olarak “bütün” kismi yoktu icinde sadece 4 tane hikaye var acaba kalan kismi bütün hikayeleri adli diger kitapta mi elinde olan biri varsa söyleyebilirmi o kitabin içeriği ne ona göre satin alicam

1 Beğeni

Lovecraft Alfa baskısı Bütün Eserleri 2 cilt.

• Bütün Romanlar
    • Bütün Hikayeleri

Bütün Romanlarında; 3 Roman ve 2 kısa roman var.

• Delilik Dağlarında
  • Charles Dexter Vakası
  • Bilinmeyen Kadath’a Düş Yolculuğu
  • İnnmouth Üzerindeki Gölge ve Zamanın Uçurumunda isimli iki kısa romanı var.

Diğer Cilt Bütün Hikayelerinde ise şu öyküler var;

Bütün Hikayeleri - İçindekiler

– Herbert West: Diriltici –
Mağaradaki Canavar 7
Simyacı 14
Mezar 24
Dagon 37
Dr. Samuel Johnson’la ilgili Bazı Anılar 44
Kutupyıldızı 51
Uyku Duvarının Ötesi 56
Hafıza 68
Old Bugs 70
Juan Romero’nun Değişimi 80
Beyaz Gemi 89
O Sokak 97
Sarnath’ın Ölüm Hükmü 104
Randolph Carter’in İfadesi 112
Korkunç İhtiyar 120
Ağaç 124
Ulthar’ın Kedileri 130
Tapınak 135
Müteveffa Arthur Jermyn ve Ailesiyle ilgili Gerçekler 151
Celephais 163
Öte Taraftan 171
Nyarlathotep 180
Evdeki Resim 184
Ex Oblivione 195
Tatlı Ermengarde ya da Bir Köylü Kızın Gönlü 198
Adsız Kent 208
İranon’un Arayışı 224
Ay Bataklığı 233
Yabancı 244
Başka Tanrılar 253
Erich Zann’ın Müziği 260
Herbert West: Diriltici 271
Hypnos S.L. ‘ye 308
Ayın Getirdiği 317
Azathoth 329
Av Köpeği 322
– Cthulhu’nun Çağrısı –
Pusudaki Dehşet 335
Duvarların İçindeki Sıçanlar 361
Adlandırılamayan 387
Festival 397
Piramitlerin Altında 409
Lanetli Ev 442
Red Hook’da Dehşet 473
O Adam 501
Yer Altı Mezarlığında 514
Serin Hava 525
Cthulhu’nun Çağrısı 535
Pickman’in Modeli 574
Gümüş Anahtar 591
Sisler İçinde Uçurumun Kıyısında Duran Tuhaf Ev 606
Uzaydan Düşen Renk 618
Torun 655
Necronomicon’un Tarihi 660
Kadim Halk 663
Ibid 672
– Dunwich Dehşeti –
Dunwich Dehşeti 683
Karanlıkta Fısıltıyla Konuşan Adam 739
Cadı Evindeki Düşler 819
Gümüş Anahtarın Açtığı Kapıların Ötesi 862
Eşikteki Şey 905
Kötü Rahip 938
Kitap 944
Karanlığın Hayaleti 948
Açılan Mezar 978
Eryx’in Duvarları İçinde 991
13 Beğeni

Anladim çok tesekkür ederim burda yeniyim sirf su konuyu sormak icin üye oldum yanit yerini bulmam biraz sürdü :smiley: ilk olarak iki novella yi ben normal hikaye saniyodum o ayrimi belirttiginiz icin tesekkürler ikinci olarak ta bu iki kitavi alsam eksik kalan önemli hikaye roman falan kalmiyo degil mi yani en azindan alfa nin cikardigi tüm kitaplarin icerigi vardir heralde bu ikisinde

Hoşgeldiniz diyeyim öncelikle. Bildiğim kadarıyla bütün eserleri bu iki ciltte yayınlananlar.

Evet Alfa’nın daha önce bastığı 7 kitap bu 2 cilte toplanıp yayınlandı.

3 Beğeni

Peki bi eksiğim olur mu bunlarin haricinde bu 2 kitapta olmayan hikaye falan varmidir

İkisinde de bütün dediğine göre olduğunu sanmıyorum ben, yine de içiniz rahat etmiyorsa internetten kontrol edebilirsiniz.

2 Beğeni

Görmemisim o kismini haklisiniz yorumlarda karsilastirma görmüstüm yayin evleri arasinda bazi eksiklikler vardi onun icin sormustum :sweat_smile:

1 Beğeni

@Ozgur dediğiniz bu olabilir mi?

@SJack liste bu.

1 Beğeni

Evet buydu. @alper sen ne kral adamsın ya =)

Bu arada listenin hemen ardına mesaj atmış ve listeyi beğenmiş olmam da …

@Strenergy bununla ilgili gelişme var mı ?

2 Beğeni

Benim aldığımdan çıkarsa bu başlıkta paylaşırım

Ekleme: Önce hikaye sonra roman mı okumak lazım? Fark ediyor mu?

Ben şuan hikayelerini okuyorum. Ilk olarak romanları ile başlamıştım ama ilk romanda çok fazla gönderme vardı o yüzden hikayeleri ile devam ettim. Hikayelerin başında kısaca bilgi de veriyor.

2 Beğeni

Teşekkür ederim. Önce hikayeleri okuyayım o zaman :slight_smile:

2 Beğeni

@Ozgur örnek bu sanırsam. Ama kitap ayracı gibi değil bu.