Howard Phillips Lovecraft Kitapları

Alfa’da mevcut, ve çevirmeni daha çok övülüyor. Bütün Romanları ve Bütün Hikayeleri şeklinde iki ayrı ciltte toplanmış tüm eserleri.

1 Beğeni

Ren Kitap tan almayı düşünüyorum. Ren Kitap ile ilgili bilginiz var mı?

Lovecraft özelinde yok ama Ren kitap çevirileri genelde ucuz çeviriler diye biliyorum yalan olmasın.

1 Beğeni

Elinde Ren Kitap’a ait kitaplar olan var mı? Varsa sorduğum soruya net olarak cevap verir misiniz?

En başta en fazla hikayeyi Ren Kitap çevirdiği için oradan almıştım ve bazı noktalarda beğendiğim çeviriler yapmış olsalarda genel olarak hikayeleri kötü çevirdiklerini düşünüyorum. Çok fazla yerli yersiz kısaltmalara gidilmiş hatta bazı yerler direk çevirilmemişti ki bu cümleleri dönüp dönüp baya bir okumama sebep olmuştu. Bir H.P. Lovecraft fanı olarak başımı ellerimin arasına alıp “ne yaptınız siz bu hikayelere ya?” dediğim çok oldu. Şu an en iyi tercihin yine belli başlı yerlerde daha iyi çeviriler yapılabileceğini düşünsemde Alfa’nın çıkardığı tüm hikayeler ve tüm romanlar olacağını düşünüyorum. Ufak tefek değiştirilebilecek yerler ile bile Ren çevirisinin kat kat üstünde bence.

Edit: Çeviriye dalıp ana soruya cevap vermeyi unutmuşum ah Ren çevirisi ah. En son baktığımda 6 kitap kutulu takım yapmış ve üstüne tek cilt şeklinde özel basım çıkarmışlardı. Bundan yola çıkarak tahmin ediyorum ki tüm hikayeleri çevirmişlerdir. Tabi Alfa’nın bütün romanlar 598, bütün hikayeleri 1026 sayfayken Ren’in tek basım özel cildi nasıl 800 sayfa bilemiyorum.

4 Beğeni

Ren tek cilt baskısı kitap isminde de geçtiği gibi “seçme eserler” tam olarak incelemedim ama tüm hikayeler yok gibi…

BKM’de kitap yorumları kısmında bir okur şu hikayeler var diye paylaşmıştı.

34 hikaye var. 1-Delilik Dağlarında 2-Dunwich Dehşeti 3-Charles Dexter Ward Vakası 4-Medusa’nın Saçları 5-Uzayın ötesinden gelen renk 6-Sakınılan Ev 7-Alonze Typer’ın Günlüğü 8-Şeytan Papaz 9-Mezarlıktaki Dehşet 10-Kasada 11-Büyücü Yaratığın Hazinesi 12-Ay bataklığı 13-gümüş anahtar 14-İki siyah şişe 15-Merhum Arthur Jermyn Ve Ailesi Hakkında Gerçekler 16- Simyacı 17-Soy 18-karanlığın ziyaretçisi 19-Pickmanın oteli 20-Duvarlardaki Fareler 21-Cthulhu’nun Çağrısı 22-Yig’İn Laneti 23-Son Test 24-Elektrikli İdam 25-Erich Zann’ın Müziği 26-Soğuk Hava 27-Kanatlı Ölüm 28-Tazı 29-Taş adam 30-Mezardan Çıkartılmış 31-Eşikteki Şey 32-Juan Romero’nun Değişimi 33-Ulthar’ın Kedileri 34-Adlandırılamayan

Mevcut baskılar içerisinde beğenilen bir çevirmen olması nedeniyle en mantıklı tercih bence de tekli ya da toplu baskılar ile Alfa olur.

5 Beğeni

Hiç Lovecraft okumamış birisi için hangi yayınevini önerirsiniz?

Forum üyelerinin geneli Hasan Fehmi Nemli çevirisini beğeniyoruz. Alfa baskıları Hasan Fehmi Nemli çevirisi.

Başlığı yukarı doğru okursanız bu konuda mesajlar var başlıkta.

8 Beğeni

Arkadaşlar, elbette Alfa, Ren yeni baskıları daha gösterişli, albenili kabul ediyorum ama elimdeki Dost Yayınevinin Hasan Fehmi Nemli çevirisiyle kaliteli saman kağıtla bastığı şu sâde kitaplarını nedense çok daha fazla seviyorum, keşke elimdeki şu kitapların baskıları yeniden yapılsa…

11 Beğeni

Merhaba. Dost’un editörlüğü nasıl, Alfa gibi yazım hataları mevcut mu?

1 Beğeni

Merhaba dickens, elimdeki Dost baskısında hiçbir yazım, noktalama hatası yok, kitap olması gerektiği gibi sade, kitap gibi kitap. Düz bir kitap olması belki bazılarınca iç acıcı olmayabilir ama ben bu düz ve sadeliği seviyorum. Üstelik kaliteli bir baskı. Tükenmiş ve tekrar baskı yapmamış olması üzücü…

2 Beğeni

Teşekkürler, bulursam bunu alırım.

Nadir’de baktım şimdi, 2. ve 3. ciltler tek başına olmayınca hemen 350-400’e çekmişler fiyatları, kime satacaklarsa. Yap üçünü Alfa’nın ikili setinden uyguna, kârını cebine at. Baskısı olmayan bir çeviri olsa hadi belki diyeceğim. Bizim insanımız ticaret yapmayı bilmiyor, görünen her zaman bu.

1 Beğeni

Sevgili dickens, sana özelden cevap verip mesaj yazdım, ulaştı mı?

Yüksek indirimler gelmiş. :money_mouth_face: Çevirileri nasıl acaba?

İyi değil. Seçme eserler derlemesini koleksiyon babında edinerek bir kaç öykü okudum lakin malesef Hasan Fehmi Bey çevirisinden sonra bunları okumak çok zor geliyor.

3 Beğeni

N11’den 25 lira kuponla romanları 30 liraya almıştım, tabii o arada Amazon hikayelerin indirimini azaltmış, biraz bekleyeceğim. Romanlar ilk basımda indeks yok, neyse ki sağda isimleri var ve sayıları az. Umarım hikayeler bu şekilde gelmez. Sonraki basımlarda düzeltildiğini okumuştum.

Şöyle bir şey yayınlanmış, hiçbiriniz de paylaşmıyorsunuz. Tesadüfen görmeseydim, belki de hiç bilmeyecektim. :frowning:

2 Beğeni

Yanılmıyosam yeni çıkan kitaplar başlığında paylaşılmıştı, orada görmüştüm ben. :slight_smile: Takip etmiyorsanız öneririm başlığı.

5 Beğeni

Üstat merhaba eline sağlık. Konuda olayı arattım her zamanki gibi sen çıktın.
Benim geçen sene aldığım kitapta 1. Baskı ve içindekiler kısmı yok.
Çok gereklimidir bu içindekiler sayfası. Bir hikaye derlemesi sonuçta.

1 Beğeni

Bende de yok. Bir ara kağıda yazıp kitabın arasına koyayım diye düşündüm ama sonra gerek görmedim.

2 Beğeni