Howard Phillips Lovecraft Kitapları

1-Howard%20Phillips%20Lovecraft

BİYOGRAFİ

20 Ağustos 1890’da Rhode Island, Providence’de doğdu. Pazarlamacı olan babası Winfield Scott Lovecraft ve annesi Sarah Susan Phillips Lovecraft’ın tek çocuğuydu. Anne ve babası, ikisi de otuzlu yaşlarındayken evlenmişlerdi. 1893 yılında Lovecraft henüz 3 yaşındayken, babası Chicago’da bir iş gezisinde olduğu sırada kaldığı otel odasında ağır bir psikolojik rahatsızlık geçirdi. Providence’e geri getirilerek Butler Akıl Hastanesi’ne kaldırıldı. 1898 yılında bir sinir krizi sonucu geçirdiği felç yüzünden ölene dek burada kalacaktı. Babasının hastalığı ve ölümünün Lovecraft üzerinde oldukça büyük ve derin bir etkisi oldu.

Babasının ölümünden sonra annesi, iki teyzesi ve büyük babasıyla aynı evde yaşamaya devam eden Lovecraft, annesinin yoğun baskısı altında yetiştirildi. Annesi onu bir kız çocuğu gibi yetiştiriyor, dışarı çıkmasına izin vermiyordu. Zamanla bu, Lovecraft’ta psikolojik kaynaklı alerjiler gelişmesine neden oldu. Belli bir sıcaklıktan yüksek havada dışarı çıkamıyordu. Asosyal ve içe kapalı büyüyen Lovecraft ilk şiirlerini 6 yaşında yazmaya başladı. Büyükbabası tarafından desteklenen yazar, Arap mistizmine ve gotik korku öykülerine ilgi duymaya başladı. Yazdığı garip öyküler annesini endişelendiriyordu. Annesinin baskısı ve sürekli hastalanan Lovecraft 8 yaşına kadar okula gidemedi. Okula başladığı ilk sene de yine ara vermek zorunda kaldı. Zamanını evde okuyarak ve astroloji ve kimya üzerine araştırma yaparak geçirdi. 4 yıl sonra yeniden Hope Street Lisesi’ne yazıldı.

Büyükbabası 1904’te öldüğünde bu Lovecraft için büyük bir yıkım oldu, onun hayattaki tek arkadaşı ve destekçisiydi. Büyükbabası, arkasında birçok borçla fakirliğin kıyısında bir aile bıraktı. Aile, evlerinden ayrılıp çok daha küçük bir eve taşınmak zorunda kaldı. Doğduğu evden ayrılmak yazarı derinden etkiledi ve bu yüzden intihara kalkıştı. 1908’de liseden mezun olmadan hemen önce bir sinir krizi geçirdi ve diplomasını alamadı. Brown Üniversitesi’ne gitmek istiyordu fakat sağlık sorunları yüzünden başarılı olmadı.

1908-1913 yılları arasında birçok bilimkurgu öykü yazdı. Bu yıllarda insanlarla ilişkisi annesiyle sınırlıydı. Ancak bu The Argosy dergisine yazdığı mektupla değişti. Yazısıyla, UAPA adında bir amatör yayın derneğinin başkanı olan Edward F. Dass’ın dikkatini çekti. Daas, 1914’te Lovecraft’ı derneğe katılmaya davet etti. UAPA, yazarı birçok şiir ve deneme yazması konusunda teşvik etti. 1917 yılında Mezar ve Dagon başta olmak üzere birçok bilimkurgu ve polisiye öykü yazdı.

Bu yıllarda birçok mektup arkadaşı edindi. Yazdığı uzun ve edebi mektuplar, onu yüzyılın en büyük mektup yazarı yaptı. Mektup arkadaşları arasında Psychonun yazarı Robert Bloch, Clark Ashton Smith ve Barbar Conan 'ın yaratıcısı Robert E. Howard vardı. 1919’da geçirdiği depresyonun ardından Lovercraft’ın annesi de sinir krizi geçirerek Butler Akıl Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada kaldığı süre boyunca oğluna birçok mektup yazdı. 21 Mayıs1921’de idrar kesesi ameliyatında hayata gözlerini kapadı. Lovercraft bir kez daha büyük bir yıkımla karşı karşıya kaldı. Annesinin ölümünden birkaç hafta sonra, Boston’da amatör gazeteciler kongresine katıldı. Burada yahudi Ukrayna kökenli bir aileden gelen Sonia Greene ile tanıştı.

Sonia, Lovecraft’tan 8 yaş büyüktü. Buna rağmen çift 1924 yılında evlenerek New York’a taşındı. Yazarın teyzeleri bu evlilikten memnun kalmadı. Sonia’nın yahudi ve çalışan bir kadın olmasını onaylamıyorlardı. Lovercraft, New York’taki göz alıcı yaşamdan büyülenmişti ancak kısa sürede geçim sıkıntısı ve finansal problemlerle yüzleşmek zorunda kaldılar. Sonia, sahibi olduğu şapka dükkanını kaybetti, Lovecraft da bir türlü iş bulamıyordu. Bunun üzerine Sonia, çalışmak için Cleveland’a taşındı. Lovecraft, öykülerine konu olan Red Hook mahallesinde tek başına kalmıştı.

Yazarın en verimli dönemi, yaşamının son on yılında Providence’e döndükten sonra başladı. En bilinen kısa öyküsü Charles Dexter Ward Vakası ve Deliliğin Doruklarındayı bu dönemde yazdı. Alonzo Typer’ın Günlüğü, Tümsek, Kanatlı Ölüm gibi birçok hayalet öyküsünü edebiyat dünyasına tanıttı. En üretken olduğu bu yıllarda iyice yoksullaşan yazar hayatta kalan teyzesiyle küçük bir pansiyona taşınmak zorunda kaldı.

1936’da yazara bağırsak kanseri teşhisi kondu. Yetersiz beslenme yüzünden durumu iyice ağarlaşan Lovecraft, 15 Mart 1937 yılında Providence’de yaşama veda etti.

H.P. Lovecraft adı, 1926 yılında yazdığı korku romanı Cthulhu Mitosu’yla ölümsüzleşti. Bu roman, birçok filme, besteye ve çizgi romana esin kaynağı oldu. Günümüzde de yaşamını sürdüren aralarında Stephen King, Bentley Little, Joe R. Lansdale ve Neil Gaiman’ın bulunduğu birçok bilimkurgu yazarına esin kaynağı oldu.
Kaynak: Wikipedia)

Kitapları yayınevlerine göre ayırdım. Aynı kitaplar farklı yayınevlerinden çıkmış olabilir. Alacak arkadaşlar dikkat etsin.

Kitaplar kendi içerisinde çıkış sırasına göre sıralıdır.

ALFA YAYINLARI

1. Bilinmeyen Kadath’a Düş Yolculuğu (2015)
  2. Charles Dexter Ward Vakası (2015)
  3. Cthulhu’nun Çağrısı (2015)
  4. Delilik Dağlarında (2015)
  5. Dunwich Dehşeti (2015)
  6. Herbert West Diriltici (2015)
  7. İki Novella - Inssmouth Üzerindeki Gölge Zamanın Uçurumunda (2015)
  8. Bütün Romanları (2019)
  9. Bütün Hikayeleri (2019)

1 2 3 4 5

6 7 8 9

İTHAKİ YAYINLARI

1. H.P. Lovecraft’dan Üç Öykü (2001)
  2. Sarı Kral Öyküleri (Öykü Derlemesi) (2016)
  3. Innsmouth’un Üzerindeki Gölge (2017)
  4. Karanlıkta Fısıldayan (2017)
  5. Cthulhu’nun Çağrısı (2018)
  6. Deliliğin Dağlarında (2018)

%20Lovecraft'dan%20%C3%9C%C3%A7%20%C3%96yk%C3%BC 2016-Sar%C4%B1%20Kral%20%C3%96yk%C3%BCleri%20(%C3%96yk%C3%BC%20Derlmesi) 2017-Innsmouth'un%20%C3%9Czerindeki%20G%C3%B6lge%20(%C4%B0thaki) 2017-Karanl%C4%B1kta%20F%C4%B1s%C4%B1ldayan%20(%C4%B0thaki) 7 8

REN KİTAP

1. Zamanın Dışından Gelen Gölge
  2. Uyku Duvarının Ardında
  3. Mezarlıktaki Dehşet
  4. Denizler Kuruyana Kadar
  5. Delilik Dağlarında
  6. Cthulhunun Çağrısı

1 2 3 4 5 6

ALTIKIRKBEŞ YAYINLARI

1. Charles Dexter Ward Olayı (2000)
  2. Dagon (2000)
  3. Uyku Duvarının Ötesinde (2000)

2000-Charles%20Dexter%20Ward%20Olay%C4%B1 2000-Dagon 2000-Uyku%20Duvar%C4%B1n%C4%B1n%20%C3%96tesinde

DİĞER YAYINEVLERİ

1. Lanetin Uyanışı (2013) (Tutku Yayınevi)
  2. Laneti Uyandırma (2015) (Tutku Yayınevi)
  3. Erich Zann’ın Müziği (2016) (Gram Yayınları)
  4. Edebiyatta Doğaüstü Korku (2017) (Laputa Kitap)
  5. Tuzak - Küçük Karanlık Kitaplar (2018) (Laputa Kitap)

2013-Lanetin%20Uyan%C4%B1%C5%9F%C4%B1 2015-Laneti%20Uyand%C4%B1rma 2016-Erich%20Zann'%C4%B1n%20M%C3%BCzi%C4%9Fi 2017-Edebiyatta%20Do%C4%9Fa%C3%BCst%C3%BC%20Korku 2018-Tuzak%20-%20K%C3%BC%C3%A7%C3%BCk%20Karanl%C4%B1k%20Kitaplar

24 Beğeni

Ellerine sağlık.

Baskısı olmayan kitapları arasına Gotik Öyküler’i de ekleyebilirsin aslında. Bir de Dost Kitabevi’nden çıkmış olan 3 ciltlik toplu eserleri var.

2 Beğeni

Dost Kitapevi’nin baskılarını bilerek eklemedim. o seriyi Alfa 7 kitaba bölüp bastığı için. Kitaplar çok karışıktı aslında. Toparlamak bayağı uğraştırdı. Türkiye’de çok baskı yapılmamış. Ancak yurt dışında çok baskısı mevcut.

2 Beğeni

Alfa muhteşem gidiyor.

3 Beğeni

Alfa kitaplari beklentilerimi karşıladı. Biraz sırası karışık ama Harbert West: Diriltici ile başlamıştım okumaya. Yazarın ilk dönem öyküleri ile başlıyor. Kimden etkilenmiş, temel düşünce yapısı hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Zamanla kafasında yaratığı korkunç dünya sekillenmeye başlıyor. Hafif kırılma anlarını sezinliyorsunuz, biraz kırık olduğunu düşünüyorsunuz. Normal insanın bugün death metal (genel olarak yazarın bu kültüre etkisi azimsanamaz ) şarkı sözlerinde duyacağı o anormal ruh halini o dönem yazılarıyla dışarı dökmesi rahatsız edebiliyor.
Ayrica yine alfa yayinlarinin Delilik dağlarının içinde isimli biyografi kitabida seriyi okurken faydalı olabilir.

2 Beğeni

Bir yorum daha eklemeye geldim.

Laneti Uyandırma ve Lanetin Uyanışı isimli kitaplar saçma bir yayınevi tarafından saçma ismlerle basılan ama aslında bire bir aynı öykülerden oluşan kitaplar.

Bir de Üç Öykü, İthaki’den çıktı, onu bir üst sıraya kaydırmak gerek.

1 Beğeni

Yazarımızın 2 yeni kitabı İthaki Yayınları Karanlık Kitaplık Serisi içinde çıkıyor.

Cthulhu’nun Çağrısı - H.P. Lovecraft
Deliliğin Dağlarında - H.P. Lovecraft

Kitapları İthaki Yayınevi içerisine ekledim. Çıkış Tarihi güncel olduğu için listenin sonuna ekledim. Diğer kitaplar da güncellendikçe yeni kapakları ile ekleyeceğim.

7 8

2 Beğeni

Yazarın felsefi konularda yazdığı kitapların(metinlerin) çevirisi var mı?

1 Beğeni

https://scontent.fsaw1-6.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/41990907_2241941656077291_2081623004575432704_n.jpg?_nc_cat=0&oh=a531f60496fc1dc246602fc66c5ebca8&oe=5C230224

6 Beğeni

Alınır mı acaba, yayınevi nasıl?

1 Beğeni

Çeviriyi bilemem ama İthaki’nin kapağı çok daha iyi bence.

1 Beğeni

İthaki’nin böyle bütün eserleri topladığı kitap var mı?

1 Beğeni

Deliliğin Dağlarında yazarın kısa bir romanı, 100 küsür sayfa. İthaki yakın zamanda kitabı yenileyerek Karanlık Kitaplara dahil etti. Tüm eserlerin toplandığı bir kitap yok, mümkün değil zaten böyle bir şey. Ren Kitap tanıtımda yazarın 12 kitabını da yayımlayacaklarını duyurmuş, ayrı ayrı kitaplar olacak.

1 Beğeni

Ben toplu eserler zannettim, gereksiz o zaman

Arkadaşlar bilgilendirme olması için yazıyorum dost kitap evinden çıkmış toplu eserler 1-2-3 içerikleri

Toplu Eserler 1

Delilik Dağlarında
Charles Dexter Ward Vakası
Cadı Evindeki Düşler
Randolph Carter’ın İFadesi
Bilinmeyen Kadath’a Düş Yolculuğu
Gümüş Anahtar
Gümüş Anahtarın Açtığı Kapıların Ötesi

Toplu Eserler 2

Dagon
Mezar
Kutupyıldızı
Uyku Duvarının Ötesi
Sarnath’ın Ölüm Hükmü
Beyaz Gemi
Arthur Jermyn
Ulthar’ın Kedileri
Celephais
Öte Taraftan
Tapınak
Ağaç
Ay Bataklığı
Adsız Kent
Başka Tanrılar
Iranon’un Arayışı
Herbert West - Diriltici
Av Köpeği
Hypnos
Festival
Adlandırılmayan
Firavunlarla Birlikte Mahpus
O Adam
Red Hook’da Dehşet
Sisler İçinde Uçurumun Kıyısında Duran Tuhaf Ev
Eryx’in Duvarları İçinde
Kötü Rahip

ilk dönem öyküleri
Mağaradki Canavar
Simyacı
Şiir Sanatı Ve tanrılar
O sokak
Juan Romero’nun Değişimi

Dört Fragman
Azathoth
Torun
Kitap
Ayışığındaki Şey

Toplu Eserler 3

Yabancı
Duvarların İçindeki Sıçanlar
Pickman’in Modeli
Cthulhu’nun Çağrısı
Dunwich Dehşeti
Karanlıkta Fısıltıyla Konuşan Adam
Uzaydan Düşen Renk
Karalığın Hayaleti
Eşikteki Şey
Erich Zann’ın Müziği
Pusudaki Dehşet
Evdeki Resim
Innsmouth Üzerindeki Gölge
Zamandan Düşen Gölge

7 Beğeni

Ben bulamadım h. P lovecraft ren kitabın olanı. Link varmı? Tek cilt mi olacak yoksa ayrı ayrı basımmı yapılacak kitapların.

Dost’un 3 ciltte, Alfa’nın 7 ciltte yaptığını Ren 12 ciltte yapacak olay bu. Dost ve Alfa ne bastıysa Ren’de de onlar olacak, fazlası değil. İsteyen tercihini yapar.

İthaki’yi katmamamın nedeni şimdiye dek yazarın her yazdığını basmamış olmaları. Karanlık Kitaplık’a da hepsi eklenmez muhtemelen. Koleksiyon yapanlar İthaki’den de almaya devam edebilir ama şu an piyasadaki en iyi Lovecraft seti Alfa’da. Hepsi var en azından. Dost’u bulmak zor zaten.

1 Beğeni

Peki hocam Alfa baskısı okunur mu? Koleksiyon yapılır mı, kaliteli midir? Alfa’nın bastığı 7 kitap tam set midir?

Dost’un çevirilerini yapan Hasan Fehmi Nemli var Alfa’nın çevirilerinde de. Bu konuda yetkin biri değilim ama Nemli’nin çevirileri hakkında övgüler duymak mümkün.

Bazı Lovecraft öykülerini İthaki’den, bazılarını 6:45 baskılarından okumuştum. Alfa’dan da okudum bir şeyler ve gayet güzel akıcı. Öneririm yani. Ren’in çevirmeni kim olur bilmiyorum ama Alfa ve İthaki varken şu an gidip de oradan almam.

Bu arada Lovecraft’ı, Poe’dan daha çok seviyorum. Var mı benimle aynı fikirde olanlar? Cthulhu’nun Çağrısı ve Innsmouth Üzerindeki Gölge isimli öykülerini bir gece yarısı ürpererek okumuştum. Hala zaman zaman aklıma gelir ürperirim. Ama Poe’nun şu ana kadar okuduğum hiçbir öyküsünde bu durumu yaşamadım.

5 Beğeni

Alfanın çogu kitabı tükenmiş🙄