İthaki Yayınları Karanlık Kitaplık Serisi

(Serhat) #1

İthaki Yayınları’nın editörü Alican Saygı Ortanca’nın paylaşmış olduğu yazıyı aynen aktarıyorum.

YENİ SERİ DUYURUSU vol. 1

Uzun zamandır aklımızda dönüp duran, yapsak mı yapmasak mı dediğimiz, her hafta üzerine kafa yorduğumuz ama hayata bir türlü geçiremediğimiz bir projeye başlamış olmanın inanılmaz gururu ve mutluluğu içerisindeyiz: Karanlık Kitaplık.

Peki nedir Karanlık Kitaplık? Aslında adından da anlaşılacağı üzere ağırlıklı olarak korku ve gotikten oluşan ama kara fantazinin yanı sıra uygun olduğunu düşündüğümüz kurgudışı kitapların da dahil olacağı bir seri.

Bu seriyi yaparkenki birincil amacımız yıllar içerisinde düzensiz ve dağınık olarak yayımladığımız eserleri bir araya getirmek. İlk iki kitap da bunun bir göstergesi. Bu kadar yoğun yayıncılık yaparken bazen bizim bile atladığımız ama yayımlarken çok keyif aldığımız eserlerin kaosta kaybolmasını önlemek istiyoruz. Ama tabii ki bu yalnızca eski eserleri yan yana koyacağız sonra da keyfimize bakacağız demek değil.

Daha önce hiç çevrilmemiş yazarlar, çevrilmiş yazarların çevrilmemiş kitapları, kuytuda kalmış başyapıtlar da serinin bir parçası olacak. Zaten yeni bir iş yaparken üzerine koymak, eskisinden daha iyisini yapmak taviz vermek istemediğimiz bir konu. Bu bağlamda Clive Barker, Robert Aickman ve Richard Matheson gibi üstatların daha önce hiç çevrilmemiş eserlerini yayımlayacağımızı da buradan müjdeleyelim.

Diğer bir amacımız da halihazırda yayımladığımız H. P. Lovecraft, William Hope Hodgson gibi ustaların eserlerini yayımlamaya devam etmek için (özellikle kendimize) motivasyon yaratmak. Kim bilir, belki bu sayede Clark Ashton Smith, Robert E. Howard, Algernon Blackwood da seride kendine yer edinir. Hatta bizim dönemimizin Karanlıkta 33 Yazar’ını bile yapacak gücü kendimizde buluruz.

Umuyoruz ki okurlar da bizim heyecanımızı paylaşır ve uzun yıllar devam eden, türe hizmet eden, çokça zaman sonra da üzerine konuşulacak, tartışılacak bir külliyat ortaya koyarız.

En başından beri bu heyecanı benimle paylaşan ve sürecin her adımında en az benim kadar emeği olan Emre ve Omer başta olmak üzere tasarım konusunda ne istediğimi benden daha iyi bilen Zohulcen’e (Hamdi), hadi çıkarın da okuyalım artık şu kitapları diyen Coşkun Abi’ye, kıvılcımını yangına dönüştürdüğümüz Ünal Bey’e sonsuz teşekkürler. Yokluğunu hissettiklerimize de buradan selam olsun.

Joseph Conrad’ın dediği gibi, “The horror! The horror!”

ÇIKAN KİTAPLAR

1. Uğursuz Bir Şey Geliyor Bu Yana - Ray Bradbury
  2. Uykulu Kuytu Söylencesi - Washington Irving
  3. Melezler - Stephen Graham Jones
  4. Dracula - Bram Stoker
  5. Yüce Tanrı Pan - Arthur Machen
  6. Nantucketlı Arthur Gordon Pym’in Öyküsü - Edgar Allan Poe
  7. Deliliğin Dağlarında - H.P. Lovecraft
  8. Cthulhu’nun Çağrısı - H.P. Lovecraft
  9. Yürek Burgusu - Henry James
  10. İtfaiyeci - Joe Hill
  11. Dokudünya - Clive Barker
  12. Mathilda - Mary Shelley
  13. Yasa Kitabı ve Yalanlar Kitabı - Aleister Crowley
  14. Üç Sahtekar - Arthur Machen
  15. Dr. Jekyll ile Bay Hyde - Robert Louis Stevenson

1 2 3 4 5

6 8 7 9 10

Dokud%C3%BCnya 12 13 14

EN SON ÇIKAN

15

Howard Phillips Lovecraft Kitaplığı
Okuma Rehberi kategorisi hakkında
İthaki Yayınları Soru Hattı
(Serhat) #2

Yeni seri duyurusu vol 1 diyerek, ufukta bizi bekleyen başka serilerin olduğunun habercisi gibi. @irbis varmı ufukta bizi bekleyen yeni seri. :slight_smile: Yaz mevsimine bomba gibi giriş bekliyoruz.

(Emre Aygün) #3

Var. Ama söylemem. Öte yandan biri çok yakında.

(kimyager_ferhat gürdoğan) #4

Okumaya yetişemiyorum :grin:

(Zeynep) #5

Yeni serinin kitaplarını heyecanla bekliyoruz…
Gotik temasının adı bile yeter :heart_eyes:

(Metal Storm) #6

Gormenghast üçlemeside bu seriye eklenebilir diye düşünüyorum.

(Türker ŞİRİN) #7

İthaki’nin fantastik klasikler serisi diye bir düşüncesi vardı. Muhtemelen yeni serilerden biri olabilir.

(Yasin) #8

İnşallah olur. Müthiş olur.

(Buğra Uğur Yap) #9

Harika seri, ellerinize sağlık. Lovecraft’ın tüm eserlerini bu seride görmeyi çok isterim.

(kimyager_ferhat gürdoğan) #10

Serinin yeni kitabı :clap:t6::clap:t6::clap:t6:

(Yasin) #11

İşte bu. Harika kitaplar, harika kapaklar, harika bir seri.:heart_eyes:

(M. Ihsan Tatari) #12

Alican Saygı Ortanca’dan küçük sürprizler…

Süper haber :heart_eyes: Bende ilknokta.com’da gördüm. 16,25 TL’den önsiparişe açılmış. 20 Temmuz çıkış tarihi oalrak belirtilmiş.

(Yasin) #14

Kapak muhteşem olmuş yalnız.

Harika olmuş, 20 Temmuz’u bekleyeceğiz :slight_smile:

(Serhat) #16

Kitap listeye eklendi. Seri bomba şekilde devam ediyor. Kapak konusunda bende hemfikirim. Harika olmuş.

(Erman Akman) #17

Süper kapak.Dracula ya çok yakışmış.

(kimyager_ferhat gürdoğan) #18

Kapak çok iyi yaaaa😃

(kimyager_ferhat gürdoğan) #19

Ne olabilir acaba tahmini olan :smiley:

(Yasin) #20

Ben de gördüm de tahmin edemedim. Ama oldukça heyecanlıyım:).