İçsel Bir Bataklık

Öykü Seçkisi'nde okumak için: https://oykuseckisi.com/icsel-bir-bataklik/

image

Bir hayat var biliyorum… Oysaki “kuşlar boşluk boşluk uçtukça bir şey hızla duruyor.” . Henüz yaşam ağır bir döngüye girmek üzereyken, kırık bir ses yükselir. İçsel bir bataklık, donuk bir imgeye dönüşmekte. Halit her zaman olduğu gibi balkonunun soğuk ve iç çekişmeli yoğunluğuna bırakmaktaydı kendini. Birkaç adım evvele dönmek belki de bir yaşamın başlangıcı olacaktı.… (DEVAMI…)

1 Beğeni

Merhaba,

Geniş zaman, şimdiki zaman, geçmiş zaman; öyküde hepsinin birden kullanılması, dağınıklığa ve anlaşılmazlığa sebep olmuş.

Önce biraz kurgusal cümleler okuyoruz, Halit’in nerede olduğunu öğreniyoruz. Sonra yukarıdaki gibi soyut ve karakterin iç dünyasını ya da geçmişini, çevresini anlatan, anlaşılması için biraz çaba gerektiren cümleler geliyor ve öykü bir anda kurgusallıktan kopup bambaşka bir türe dönüşüyor.

Dil çok şiirsel, betimlemeler ağdalı. Bu bana hitap etmedi fakat bu tarzı seven insanlar var elbette, o yüzden bu eleştirimi dikkate almayabilirsiniz. Ama tavsiyem, kullanacağınız zaman kipini belirleyip mümkün mertebe onu terk etmemeniz; ve eğer kurgu yazacaksanız kurgudan, edebi bir metin yazacaksanız da edebi havadan, okuru öyküden koparacak kadar sapmamanız. Bunlar öykünüzü daha derli toplu ve anlaşılır kılacaktır.

yorumunuz için teşekkürler.

1 Beğeni