İmkânsızı Başarmak: "Genç" James Potter'ı Sevmek Mümkün mü?

Fantastik Canavarlar sitesinde tamamını okumak için: İmkânsızı Başarmak: "Genç" James Potter'ı Sevmek Mümkün mü? – Fantastik Canavarlar

image

Pottermore, her ay hayranları kendi aralarında ikiye ayıran karakterleri savunmaya çalışacak. İşte ilk yazı da genç James Potter‘la ilgili. Hep birlikte James Potter’ın savunulacak yönlerine (ya da tam tersi mi demeliyiz?) bakalım! Harry Potter’ın babası Hogwarts’da zorba bir öğrenciydi. Ama belki de bu onun suçu değildi… Asil, fedakar bir kahramana dönüşmesine rağmen, James Potter –… (DEVAMI…)

2 Beğeni

Mümkün değilmiş.
Çok güzel bir yazı da olsa, insan sevemeyince sevemiyor demek ki.

2 Beğeni

Snape çok sevdiğim bir karakter olsa da tercihim hep James’ten yanaydı benim. James fazla anlatılmadığı için yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. Evet yaptığı zorbalıklar çok çirkindi ama sonsuza kadar bir zorba olarak kalmadı. Sirius’un da dediği gibi, James büyüyünce düzeldi.

Ama özellikle internet aleminde gördüğüm kadarıyla Snape fanatikleri tarafından öyle anlatılıyor ki James adeta Voldemort’a taş çıkarıyor. Bu yapılanı oldukça haksız buluyorum.

4 Beğeni

James çok sevdiğim bir karakter ama evet Snape’e o kadar kötü davranması gerekmezdi. Ama düşününce ikisi de Lily’i seviyordu ve dalaşma bundandı.

2 Beğeni

Güzel yazıymış. Harry’nin 15 yaşında verdiği isyan geldi aklıma. Babasını mükemmel biri sandığı için gerçekleri öğrendiği zaman hayal kırıklığına uğramıştı. Aynı durum Dumbledore için de olmuştu. Harry Potter serisi buradan bize mesaj veriyor zaten. İnsanlar değişebilir. Yani Sirius’a katılıyorum. 15 yaşında birçok insanın budala olması gayet normal :smiley: Herkes 15 yaşında iken ordu kuran bi Harry gibi olamıyor. Ama Harry de mükemmel değil. Harry’nin Crucio büyüsünü yaptığını ve bundan zevk aldığını gördüğümüzde bunu seven hayranlar olduğu gibi şok olan pek çok hayran da vardı. J.K. Rowling’e bunu sordular. Cevabı da şöyle olmuştu: Harry bir aziz değil, hiçbir zaman da olmadı. Snape gibi o da bir ölümlü ve hataları var. Harry’nin en önemli kusuru öfkesi ve zaman zaman ortaya çıkan kibirliliği. Böyle zamanlarda Harry çok öfkeli oluyor buna göre davranıyor. Ayrıca olağanüstü durumlarda, şiddet dolu ve ölümcül bir rakipten birilerin koruma konusunda böyle davranması onun çok işine yarıyor.

4 Beğeni

James zorba falan değildi Snape ile arasında tamamen karşılıklı bir atışma vardı ki Snape güçsüz biri değildi. Ayrıca eğer James olmasaydı Snape’te olmazdı yani bir nevi Snape hayatını James’e borçlu :smiley: Eğer James kötü biri olsaydı arkadaşı için hem azkabanı hem ölümü göze alıp animagus olmazdı,evden kaçan arkadaşını evine alıp kardeşim demezdi,servetini arkadaşına vermezdi,sevdiği kadın için değişip yine aynı kadın ve çocuğu için gözünü kırpmadan ölüme atlamazdı. James Snape ile atıştığında çocuktu, peki ya Snape sırf babası için bir çocuğa ve onun arkadaşlarına zorbalık yaptığında, masum bir çocuğun böcürtü olduğunda kaç yaşındaydı?

1 Beğeni

James zorbaydı.Karsılıkli atışma olamaz bu

Pek çok konuda pek keskin görüşler benimsememeye çalışırım; çok şükür bilirim ki doğru çoğu zaman doğrular iki ucun arasında bir yerdedir. Ama zorbalar konusunda tavrım net ya, evlat olsalar sevilmezler bence. “Sonradan değişti” falan da masal, ortamdaki güç dengesi değişmiştir o yüzden aklını başına devşirmek zorunda kalmıştır. İstisnalar olur tabi o ayrı, ama mesela bana deseler ki “senin zorbaların değişti şimdi hepsi birer aziz, birer erdem timsali” derim ki “gitsinler ötede değişsinler”.

James’in de bu kadar müsamaha görmesi bence genel olarak köklü saygın bir aileden olmasıyla alakalı bir durum :roll_eyes: Bir de ölü olmasıyla. :roll_eyes:

HP okurken James’ten az tiksinmedim evet. 7. Kitaptan önce de Snape’çiydim ben. :roll_eyes: