İmkânsızı Başarmak: "Genç" James Potter'ı Sevmek Mümkün mü?

Fantastik Canavarlar sitesinde tamamını okumak için: https://fantastikcanavarlar.com/dusunseli/pottermore/imkansizi-basarmak-genc-james-potteri-sevmek-mumkun-mu/

image

Pottermore, her ay hayranları kendi aralarında ikiye ayıran karakterleri savunmaya çalışacak. İşte ilk yazı da genç James Potter‘la ilgili. Hep birlikte James Potter’ın savunulacak yönlerine (ya da tam tersi mi demeliyiz?) bakalım! Harry Potter’ın babası Hogwarts’da zorba bir öğrenciydi. Ama belki de bu onun suçu değildi… Asil, fedakar bir kahramana dönüşmesine rağmen, James Potter –… (DEVAMI…)

1 Beğeni

Mümkün değilmiş.
Çok güzel bir yazı da olsa, insan sevemeyince sevemiyor demek ki.

1 Beğeni

Snape çok sevdiğim bir karakter olsa da tercihim hep James’ten yanaydı benim. James fazla anlatılmadığı için yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. Evet yaptığı zorbalıklar çok çirkindi ama sonsuza kadar bir zorba olarak kalmadı. Sirius’un da dediği gibi, James büyüyünce düzeldi.

Ama özellikle internet aleminde gördüğüm kadarıyla Snape fanatikleri tarafından öyle anlatılıyor ki James adeta Voldemort’a taş çıkarıyor. Bu yapılanı oldukça haksız buluyorum.

2 Beğeni

James çok sevdiğim bir karakter ama evet Snape’e o kadar kötü davranması gerekmezdi. Ama düşününce ikisi de Lily’i seviyordu ve dalaşma bundandı.

1 Beğeni

Güzel yazıymış. Harry’nin 15 yaşında verdiği isyan geldi aklıma. Babasını mükemmel biri sandığı için gerçekleri öğrendiği zaman hayal kırıklığına uğramıştı. Aynı durum Dumbledore için de olmuştu. Harry Potter serisi buradan bize mesaj veriyor zaten. İnsanlar değişebilir. Yani Sirius’a katılıyorum. 15 yaşında birçok insanın budala olması gayet normal :smiley: Herkes 15 yaşında iken ordu kuran bi Harry gibi olamıyor. Ama Harry de mükemmel değil. Harry’nin Crucio büyüsünü yaptığını ve bundan zevk aldığını gördüğümüzde bunu seven hayranlar olduğu gibi şok olan pek çok hayran da vardı. J.K. Rowling’e bunu sordular. Cevabı da şöyle olmuştu: Harry bir aziz değil, hiçbir zaman da olmadı. Snape gibi o da bir ölümlü ve hataları var. Harry’nin en önemli kusuru öfkesi ve zaman zaman ortaya çıkan kibirliliği. Böyle zamanlarda Harry çok öfkeli oluyor buna göre davranıyor. Ayrıca olağanüstü durumlarda, şiddet dolu ve ölümcül bir rakipten birilerin koruma konusunda böyle davranması onun çok işine yarıyor.

3 Beğeni