İngilizce Kitap Önerisi

Aramızda İngilizcesini geliştirmek isteyenler ya da okuduğu metin Ingilizceden çeviriyse kaynak metni okumak isteyenler elbet oluyor. Gelgelelim ekonomik olan seviyeli kitaplar çoğunlukla sadeleştiriliyor ve kurgusal sorunlar ortaya çıkabiliyor. Diğer yandan kısaltılmamış kitaplarsa ateş pahası olduğundan alamıyoruz, çünkü Türkiye’deki fiyatının 2-3 katını bulabiliyor. O sebeple aldığınız ve imlasıyla baskısına güvendiğiniz, eserde makaslanmanın olmadığı kitapları burada paylaşalım (buna alternatif olarak farklı başlıklarda Fransızca, Almanca, İtalyanca Kitap Önerileri de açılabilir isterseniz)

Fakat benim karşılaştığım bir sorun var; örneğin İngiliz bir yazar okuyorum fakat noktalama işaretleri Amerikan imla kurallarına göre yazılmış eser ki, böyle bir şey mümkün değil. O sebeple bunu fark ettiğim eserleri yazmaktan imtinayla kaçınıyor ve aynısını bilinçli siz forumdaşlardan da bekliyor ve ilk öneriyi yapıyorum:

Birkaç gün önce Mary Shelley (:kalp:)'nin The Last Man ve Frankenstein’ını aldım. Yayınevi olarak Wordsworth’ü tercih ettim çünkü;

1. Kitabın önsözünde belirttiği gibi öğrencilere hitap ettiğinden fiyatları inanılmaz hesaplı. İki kitabı toplamda 24₺’ye aldığını söylersem siz hesaplarsınız sanırım.
  2. Ucuz olması kalitesinden asla ödün verdiği anlamına gelmesin sakın. The Last Man’de toplam -giriş ve yazarın girişindekiler hariç- 220 adet dipnot var ve okumayı ciddi ölçüde kolaylaştırdığı gibi spoiler vererek okuma zevkimizi de baltalamıyor.
  3. Bunu D&R’dan satın alabilmiş olup yabancı sitelerden sipariş vermek suretiyle aylarca beklemekten de kurtuldum.

Sizin de önerileriniz varsa buralar şenlenir :krs:

3 Beğeni

Yurt dışındayken Tolkienden Unfinished tales ile Beren ile Luthien’i edinmiştim dil olarak bana yer yer ağır geldi Tolkien oldukça eski İngilizce terimler kullanabiliyor,pek çoğu ile ilk defa karışlaştığım pek çok ingilizce kelime ile karşılaşmıştım,fakat bence ingilizce geliştirmek için İngiliz dillbilimci olan birinin kitabını edinmekte oldukça yarar var.Beren ile Luthien’nin baskısı ise oldukça güzel ve kaliteli.

Onun dışında pek çok ingilizce çizgi romanıda dil geliştirmek için edinip okuduğum oluyor.

3 Beğeni

Geçen sene George Orwell’in şu iki derlemesini okudum:

İki kitap da orwell.ru’dan okunabilir. Birkaç yerde eski kullanımlara denk geliyorsunuz ama geri kanalı lokum gibi gidiyor.

Bir de Umberto Eco’nun Ur-Fascism isimli denemesini öneririm:

Orwell ve Eco gibi karmaşık konulara bu kadar yalın ve açıklayıcı bir şekilde ifade edebilen insanlara hayranım :slight_smile:

2 Beğeni

Çeviri yapabilecek kadar İngilizce bilen birinin Amerikan İngilizcesi ile İngiliz İngilizcesi arasındaki farklardan bihaber olması sık rastlanan bir durum.

1 Beğeni

:slight_smile: Ruth Rendell önerebilirim gerilim seviyorsanız.

2 Beğeni

Bence ingilizceyi geliştirmek için kitap okumak zor ve zahmetli bir yöntem. Bunun yerine ingilizce öğrenmek isteyen, ilgilendiği bir konu ile ilgili ingilizce makale, haber, websitelerini takip etse daha faydalı ve pratik bir yöntem olur. Ben de Dragons of Autumn Twilight’ı aynı hevesle alıp birkaç sayfa okuyabilmiştim. İngilizce öğrenmek = Kelime bilmek diyebilirim. Onun için de mesela astronomi ile ilgilenen biri Viki’den veya başka kaynaklardan ingilizcesini takip edip bilmediği kelimeleri Mate Translate gibi tarayıcı eklentileri yardımıyla çevirip kelime haznesini zenginleştirdikten sonra kitap okusa, okuduğundan daha çok zevk alır diye düşünüyorum.

3 Beğeni

Bu konuda Kindle çok yardımcı oluyor. Her kitaba ulaşma imkanı yaratıyor. E-kitap olduğu içinde fiyatı biraz daha uygun oluyor baskıya göre. İçerisinde İngilizce-İngilizce sözlük var inanılmaz faydalı. Ama ingilizcesi o kadar iyi olmayanlar içinde internetten kolayca bulunan İngilizce-Türkçe sözlük yüklenebiliyor. Bilinmeyen bir kelime ile karşılaşıldığında sözlüğü açmak veya telefondan aratmak yerine Kindle’da o kelimeye basılı tutmak çok büyük bir kolaylık yaratıyor tavsiye ederim.

Kitap olarak da Stephen King, Grange gibi yalın dil kullanan yazarların kitabını öneririm. Biraz daha gündelik ve gerçekçi diyaloglar isteniyorsa yeraltı edebiyatına bakılabilir. Kısa bir süre sonra kitabın İngilizce olduğunu fark etmezsiniz bile :grin:

5 Beğeni

Konuyu hortlatmış oluyorum ancak Stephen King’i rahatlıkla önerebilirim bu konuda. Kitaplarının orijinal dildeki baskılarını bazen indirimde Amazon , D&R gibi sitelerde uyguna bulabilirsiniz. Ya da sahaflarda da uyguna denk gelebilirsiniz ara sıra. Dili çok yalın bir dildir ve rahatlıkla okuyabilirsiniz. Kesinlikle ingilizce okumaya King kitaplarından başlanmalı.

2 Beğeni

Ben BKM kitaptan alışveriş yaptığım dönemlerde çokça bu tür kitaplar buluyordum. Her siparişime mutlaka 1-2 ekliyordum ama artık orayı da tercih edemiyorum. Gördüğünüzde burada satın alma linki de paylaşırsanız çok müteşekkir olurum:)

1 Beğeni