İnternet Trolleri ve Küfürleşme

İnternette her foruma mutlaka troller de uğruyor.
Açıkça yazayım: gençliğimde de bilgiliydim. Bilgilim nazik biçimde forumdaşlarıma sunmaya çalışıyorum(bu en basit yorumla arkadaşlık öğrendiklerimin karşılığı ), ve kanıtlayamayacağım, hakimde lehime kanaat uyandıramayacağım, hiç bir şey yazmıyorum. Almanca ve ingilizcede hakaret çok daha az almanlarda çok az gördün direk banlanıyorlar. Eskiden forumlar ve troller daha fazlaydı. Sanırım davalar da daha fazlaydı.
Trollerin güvendiği, cehaletleri, bildir kaldırılsın yada ne de olsa kimse uğraşmaz kumarı.
Ancak hakaret davalarında en azından 6-20 bin TL tazminat artı mahkeme artı avukat masrafları ödeyeceklerini bilmiyorlar.
Ve 6 bin lira için kimse dava açmaz diyen troller, kedisine saldırıp utanmadan hakaret eden lafın gelişi 200 trole dava açanın 3-5 yıl sürecinden sonra 1.2 milyon lira para kazanacağını ve icrayla tahsil edeceklerini(icra suçluya en azından artı bin lira demektir)görmezden geldikleri gibi Bir forumdan 40-50 kişinin açacağı dava sonucu en azından 250 bin lira tazminat artı davacı sayısı kadar mahkeme masrafı artı davacı sayısı kadar avukat ücreti ödeyeceklerini bilmiyorlar. Ben trollere düşük gelir sahiplerince mahkeme açılması taraftarıyım çünkü 60-80 saat mesai harcayıp en az 6 bin lira para kazanılıyor. :smiling_face_with_three_hearts:

Küfürü engelleyen, insanları bağlayan ve toplum düzenini sağlayan 'ahlak kuralları’dır. Ahlak kuralları doğrudan kişiyi ilgilendirir, bu yüzden gerçek yaşamda insanlar -her yerde- rahatça küfür edemezken, internet ortamında -isterlerse- diledikleri gibi küfredebilirler. Çünkü küfürün karşılığı olan tepki, gerçek hayatta kişilklerine gelirken, internet ortamında "profil"lerine gelecektir.

Çekirdeğine kadar sıkıp fikrin özünü çıkartırsam: Bu hesabın sahibi X’in küfür edince kaybedeceği bir saygınlığı ve ahlakı var o yüzden etmiyor. Ama bu hesabın yani Kayıp Rıhtım @swarf ının banlanmaktan başka kaybedebileceği hiçbir şeyi yok, o yüzden küfredebilir. Ama o da banlanmak istemiyor. Ancak İnci Sözlük veya Twitter swarf’ı kimsenin annesini affetmez.

Trollere çözüm ise denetimin artmasıdır. Ancak bu sefer de anonimliğin verdiği zararsız (veya az zararlı) özgürlüğün kıstlanacağını düşünüyorum.

Ben herkesle anlayacağı dilden konuşulması taraftarıyım. Gereksiz cıvık elitistliği bir kenara bırakıp kim hangi dilden anlıyorsa o dilden konuşmak size hem zaman kazandırır hem de direkt olarak çözüme götürür.

Ben Ankarada sokakta oynayarak büyümemden, üniversiteye kadar devlet okullarına ve düz liseye gitmemden kaynaklı olarak sosyal hayatımda ağzım çok bozuk fakat bu bir cafeye oturup bağıra çağıra ana avrat sövdüğüm, bu gibi forumlarda veya sosyal medyada küfürlü konuştuğum yada online oyunlarda tanımadığım insanlara küfrettiğim anlamına kesinlikle gelmiyor. Birinde kendi belirlediğiniz kendi sosyal çevrenizde iken diğerinde toplum içindesiniz. Bu ikisini karıştırmamak gerekli.

Kendi sosyal çevremde ağzımın bozuk olmasından rahatsız olan varsa benle ilişkisini kesecek, gidip başkasıyla konuşacak, bu kadar basit. Ben öyle yapıyorum. Böyle elitist, cıvık, yılışık konuşma tarzından hoşlanmıyorum ve o kişilerle konuşmuyorum. Herkes beni beğensin, herkes beni örnek göstersin diye insanların gönlünü hoş tutmak için başkalarının hoşuna gidecek kalıplara girmek şu sıralar kişisel gelişim kılıfı altında süper olumlu birşey olarak gösterilse dahi karaktersizliğin, omurgasızlığın önde gidenidir bana göre.

Öte yandan internet üzerinden (özellikle oyunlarda) edilen küfürler bize özgü değil. Ben yıllarca Ultima, Dark Age Of Camelot, World Of Warcraft vs. gibi MMO’lara binlerce saat gömdüm, bir o kadar Xbox Live topluluğumuzla yıllarca turnuvalara girdik çıktık, her milletten iletişime geçtiğim insan oldu ve bu durum dünyanın her noktasında hep bu şekildeydi. Özellikle İngiltere ve Rusya için durum bizden daha beter. Bunu bizdeki son yirmi yıl içinde siyasal islamın getirisi olan ahlaki çöküş ile ilişkilendirmek hata olur.

9 Beğeni

Cahillik, bilgisizlik, okumayan insan falan yazan da olmuş. Küfretmenin ilimle irfanla ne alakası var arkadaşlar? Yeri geldi mi tak diye çakarsın lafı. Şu sıralar Kadim Kanunlar’ı okuyorum mesela küfürler gırla gidiyor. Bu mantıkla bakarsak burada okumanın küfrün önüne geçeceğini savunan kişiler bu gibi serileri okumaz, yanından bile geçmez. Ne demek küfür ve edebiyatın, küfür ve sanatın iç içe olması?

Celal Şengör’ün mesela İlber Ortaylı hakkında bir videosu gündem oldu geçtiğimiz günlerde. Ortaylı için “dipsiz kuyu pez*venk” diyordu. Bu kelimenin anlamını bilmeyen yoktur herhalde. E bildiğim kadarıyla Celal Şengör okumuş, görmüş bir adam. Ne demek Türkiye’de bir bilim dalına mal olmuş birinin küfretmesi? Çok ayıp!

Kültür dediğimiz olgu da yıllar içerisinde değişim gösterir elbet. Küfür bir kültürü gerçekten yozlaştırır mı? Yoksa şekillendirir mi?

3 Beğeni

Sırf bu insanlar yüzünden bir sürü oyunu ve siteyi bırakmak zorunda kaldım açıkçası. Çünkü hiç hoşlanmıyorum. Son zamanlarda bu tür kişilere giderek daha çok dava açılması hoşuma gidiyor; ama bunlardan LetGo’da bile var. Adam ilan açtım diye bana küfür ediyor. Bu tür şeyleri yapan insanların genelde sosyo-kültürel olarak zayıf olduklarını ya da gerçekten çocuk olduklarını düşünüyorum. Her iki durumda da zarar görmeleri gerekiyor ki bir daha yapamasınlar. Birilerinin onlara yaptıklarının sonuçları olduğunu hatırlatması gerekiyor.

Ben buradaki tartışmaların çoğuna karışmadan, LetGo’da küfür eden, oyunda yenilince ana avrad düz giden, YouTube’da hiç tanımadığı kişilere küfür edenlerden bahsediyorum.

Bu kadar duyarı abartılı buluyorum. İnsanların çoğunun rahatsız olabileceği yerde edilen küfürü “Başkasının özgürlüğünün başladığı yerde seninki biter.” ilkesinden ötürü yanlış bir şey olarak görüyorum. Bununla birlikte anonimliğe güvenilerek edilen ve şahsa yönelik bir hedef belirtmeyen küfürleri ise bastırılmış öfkenin zararsız bir şekilde dışavurumu olarak görüyorum.

Özetle anonim online oyunlarda veya küfürün sıradan olduğu internet sitelerinde edilen küfürden alınan insan en basit tabiriyle ağlaktır. Bu insanlar hedef gösterilmeden ve amaçsızca edilen küfürden alınacak kadar hassas insanlardır.

Yukarıda yazdıklarım çocukları kapsamamaktadır.