Isaac Asimov Kitapları (İthaki Yayınları)

Yıllardır ülkedeki kitap yayıncılarıyla ilgili anladığım tek şey varsa o da herhangi bir şeyde niye diye sormamak. Niye orjinal kapak kullanılmadı, niye bu kadar kalitesiz, niye bu kitabı yedi kişi çevirmiş, niye bu serilerin devamı gelmiyor vs vs…
Çünkü hiçbir şeyi değiştirmiyor kolay kolay. Hatta bazen tam tersi etki yapıp daha da kötüleşiyor Akılçelen örneğindeki gibi… O yüzden okumayı çok istediğim bir kitap veya seri de olsa artık üstüne fazla düşünmüyorum veya farklı kitaplara yönleniyorum. Aksi türlüsü moral bozmaktan başka bir şey olmuyor.

7 Beğeni

Yeni Asimov kitabı basıldı sanıp heyecanlandım.

2 Beğeni

Ben Asimov’u daha çok beğeniyorum. Asmiov balon… :roll_eyes:

Sandıklar çalınmış başkanım. :smiley: Kesinlikle ben çalmadım. :buyucu:

Asimov’un kötü tarafı gidip orijinal dilinden almaya kalksam yine Vakıf Evreni kitapları tam değil. Forward to Foundation ve İmparatorluk serisinin güncel tasarımda kapakları yok. Seri olarak toplamak bize haram sanırım, gidip kör ola ola e-pub okuyacağım en sonunda

61r-LnGsRWL.SY498_BO1,204,203,200

9 Beğeni

Asimov ortak görüşle bilim-kurgu dalının ustasıdır Robert A. Heinlein ve Arthur C. Clarke ile birlikte yaşadığı dönemde “üç büyük” bilim kurgu yazarından biri olarak kabul edilmiştir.Aynı zamanda biyokimyacı olan isaac asimov’un dilimize kazandırılan eserlerini bilimkurgukulübü gayet iyi bir şekilde derlemiştir bende bu derlemeyi rıhtım sakinlerinin hizmetine sunmak istedim.

Isaac Asimov’un Türkçe Külliyatı

VAKIF SERİSİ

• Foundation: Vakıf, İthaki / İmparatorluk, Altın Kitaplar

• Foundation and Empire: Vakıf ve İmparatorluk, İthaki / Altın Galaksi, Altın Kitaplar

• Second Foundation: İkinci Vakıf, İthaki / Gizli Tanrılar, Altın Kitaplar

• Foundation’s Edge: Vakıf’ın Sınırı, İthaki / Galaksi Çöküyor, Altın Kitaplar

• Foundation and Earth: Vakıf ve Dünya, İthaki / Vakıf ve Dünya, İnkılap

• Forward the Foundation: Vakıf İleri, İthaki / Erişilmez İmparatorluk, Altın Kitaplar

• Prelude to Foundation: Vakıf Kurulurken, İthaki / İmparatorluk Kurulurken, Altın Kitaplar

ROBOT SERİSİ

• Caves of Steel: Çelik Mağaralar, Okat / Çelik Mağaralar, Baskan / Ölü Gezegen, Altın Kitaplar
  • The Naked Sun: Güneşin Tanrıları, Altın Kitaplar
  • The Robots of Dawn: Şafağın Robotları, Altın Kitaplar
  • Robots and Empire: Kurtarıcı, Altın Kitaplar

İMPARATORLUK SERİSİ

• The Stars, Like Dust: Asi Gezegen Tyrran, Baskan / Sonsuzun Tohumları, Altın Kitaplar / Toz Gibi Yıldızlar, İthaki
  • The Currents of Space: Kainat Fatihi, Çağlayan / Tanrılar ve İmparatorlar, Altın Kitaplar / Uzay Akımları, İthaki
  • Pebble in the Sky: Uğursuz Gezegen Galactica, Baskan / Zamandan Kaçış, Altın Kitaplar

KARADUL SERİSİ

• Puzzles of the Black Widowers: Karadul Bulmacaları, İnkılap

TEKİL ROMANLAR

• The End of Eternity: Evrenin Çanları, Altın Kitaplar / Sonsuzluğun Sonu, Cep Kitapları / Sonsuzluğun Sonu, MonokL
  • The Gods Themselves: İşte Tanrılar, Altın Kitaplar
  • Fantastic Voyage: Kan Damarlarında Yolculuk, Okat
  • Fantastic Voyage II: Destination Brain: Hedef Beyin, Altın Kitaplar
  • Nemesis: İntikam Tanrıçası, Altın Kitaplar

KISA ÖYKÜLER

POPÜLER BİLİM

• Exploring the Earth and the Cosmos: Yeryüzünün ve Evrenin Keşfi, Cep Kitapları
  • A Choice of Catastrophes: İnsanlığın Geleceği, Cep Kitapları
  • The Exploding Suns: The Secrets of the Supernovas: Patlayan Güneşler: Üstnovaların Taşıdığı Gizler, İnkılap
  • Out of the Everywhere: Bilinmeyen Tehlike, İnkılap
  • Extraterrestrial Civilization: Dünya Dışı Uygarlıklar, Cep Kitapları
  • Frontiers: Uzayın Sınırları, İnkılap
  • Asimov’s Guide to Science: Bilim Rehberi, E Yayınları
  • Isaac Asimov’s Guide to Earth and Space: Yeryüzü ve Uzay, İnkılap
  • Please Explain: Isaac Asimov Açıklıyor, Bilim ve Sanat Yayınları
  • Warum Krieg?: Niçin Savaş?, Ayraç Yayınları (Asimov’un son sözüyle)
  • Past, Present and Future: Dün, Bugün, Yarın, Güncel Yayıncılık
  • Asimov’s Chronology of Science & Discovery: Bilim ve Buluşlar Tarihi, İmge
  • Bilim ve Evren: Sorular – Cevaplar, Fen ve Sosyal Dizisi (Derleme)
  • Radyasyonun Genetik Tesirleri, Atom Enerjisi Komisyonu Yayınları (Derleme)

Kaynakça:Isaac Asimov'un Türkçe Külliyatı | Bilimkurgu Kulübü
.

Bilimkurgukulübü sitesi:https://www.bilimkurgukulubu.com/

Umarım işinize yarar.

images

23 Beğeni
4 Beğeni

resim

16 Beğeni

Heyecanlanmayın yeni kitap çıkmadı, sadece kaşık ve su ile mesajımı ilgili yerlere iletiyorum.

6 Beğeni

İyi ki gece 3 sularında yaptınız bunu Alper Bey. :smiley: :smiley: Ben bu saatte heyecanlandıysam yarın kim bilir neler olurdu gündüz vakti.

4 Beğeni

Az önce kitapları düzenlerken okusam mı diye düşündüm, sonra Vakıf serisinin çıkmayan 4 kitabı aklıma geldi, hevesim kaçtı.

4 Beğeni

Acaba? diye heyecanlanmadım desem yalan olur :slight_smile:

4 Beğeni

Bildirimi görünce bakıyorum yeni kitap haberlerine de bildirim düşmüş mü diye, düşmemişse heyecan yok. :smiley:

3 Beğeni

Google üzerinden ne kadar araştırma yapmama rağmen Asimov’un telif hakkıyla ilgili bir dava olduğuna dair yabancı bir kaynak bulamadım. Reddit dahil hiç bir yerde böyle bir bilgi yok. Yabancı kitap satış sitelerinde de yazarın farklı dillere çevrilmiş kitapları satışta.

Şöyle bir site buldum;

Siteyi inceleyebilirsiniz, yazar ve kitapları hakkında çeşitli bilgiler mevcut.

Benim ilgilendiğim bölümü ekran fotoğrafı olarak paylaşıyorum;

Yazarın telif haklarıyla ilgili görüşülmesi gereken kişilerin mail adresleri burada mevcut.

İyi seviyede ingilizce bilen arkadaşlar uygun bir dille yazarın telif hakkıyla ilgili bir dava olup olmadığını ve yazarın türkiyede basılmamasının sebebini sorabilirler mi?

Amerika’da yıllarca süren bir dava hakkında internette en ufak bilginin olmaması merakımı arttırıyor. Asimov gibi çok tutulan bir yazar ve globalde telif sorunu olduğu söyleniyor İthaki tarafından. Yazarın ailesinin daha çok telif ücreti kazanmak için dava açtığını ve davanın sürdüğünü tüm dünyada yazarın telif sorunu olduğunu belirtiyor yayınevi. Gelgelelim ne bir haber ne de bir söylenti bulmak mümkün değil yabancı kaynaklarda.

Haliyle yayınevinin aktardığı bilginin doğruluğunu teyit etme gereği doğdu.

18 Beğeni

İthaki’nin hiçbir sözüne güven olmaz ki zaten… Yine bir dizi veya sinema malumatı almışlardır, onu bekliyorlardır keyfen ve kâr amaçlı. Boşuna vakit kaybetmeyin bu yöntemle yani. İngilizcenizi en ileri seviyeye getirin ve orijinalini okuyun. Bu, İthaki’nin basmasından daha kısa sürecektir.

3 Beğeni

Amerikan baskıları da pek yakın tarihli değil gibi.

Vakıf’ı Apple TV+ dizi yapacaktı :sweat_smile: Foundation (TV series) - Wikipedia

Davadan bahsetmeden sorulsun bence sorulacaksa. Şirket sırrı sayılabilir böyle bilgiler. Yayınevinin sızdırması gibi bir durum oluşursa Türkiye’de bir daha Asimov bastırmayabilirler bile. Avrupalılar, Amerikalılar çok takıyor böyle şeylere.

Doğrusu İthaki’ye pek güven olmuyor. Aylarca Elric Ruh Hırsızı’nın basılacağını söylediler. Buna güvenerek devam kitaplarını aldık. Fakat geçen gün İnstagram’dan sordum basılmaz dediler. Ne bu şimdi? Madem basılmayacaktı, ne diye basılacak dediniz ki? Biz de buna güvenerek diğer kitapları aldık. Keza diğer serilerde de benzer veya biraz daha farklı durumlar var ve tüm bunlar İthaki’nin güvenilirliğini sarsıyor. Yazık. Asimov konusunda da söylediklerine çok güvenmiyorum şahsen.

2 Beğeni

Elric için ben beklemeye karar vermiştim. İlk kitabın basılacak dendiğini hatırlıyorum, o zaman güvenmemiştim iyi de yapmışım.

Basılamayan kitaplarda beni en çok yaralıyan Asimov külliyatı. İthaki böyle kitapları keyfine göre basmamazlık yapmaz. Bundan eminim, Vakıf kitabı 7. baskıyı bekliyor, çok iyi satış rakamları yakalamışlardı. Ayrıca yazarın kitapları kendi içinde seri olarak basma kararıda çok güzeldi. Komplo teorisi üretmeyim çünkü herhangi bir ticari şirketin böyle satan bir ürünü piyasaya sunmaması düşünülemez.

1 Beğeni