İşi Bir Bilene Sor

Bu konuyu kafamıza takılan bir iş, konu, oyun, düşünce yada hayata dair herşey için yardım masası olarak açıyorum.
Bu konuyu açmanın sebebi ise, kafamıza takılan şeyleri bilenine danışmak.
Kendim hem bir örnek vereyim hemde başımdan geçen bir olayı anlatayım.
Ben sivil hayatta tapu işi yapıyorum. Geçen gün işini yaptığım bir amca, biraz uğraşınca bütün suçu bize attı. 10 yıldır işimi yalan bana ve 20 yıldır kurumda çalışan amirime. Bizim işimizi 10 yıllık noter çok daha iyi biliyormuş. Beyefendiye kibar dille ne anlattıysam nafile. Kibar konuştum nafile. Hakaret etti, ses yükseltmedim nafile. Sonunda işini halletti ve gitti.
Şimdi söylüyorum arkadaşlar. Tapu işini, tapu memuru ve amirindan başka kimse daha iyi bilemez. Çünkü bizler bu işte uzmanlaşmış insanlarız. İşimiz bu. Neredeyse bir avukat kadar çok birikimimiz var. Bizim işimizi ne noterler bizden daha iyi bilir ne de emlakçılar ne de kadastrocular.
İşin özeti kafanıza takılan tapuya her konuda ben hem yardımcı olurum, hemde dışarıdaki herhangi birisinden daha iyi bilirim.

Sizlerinde ben bu işi iyi bilirim dediğiniz yada “şu konuda bir bilen lazım.” dediğiniz bir konu var ise bu konuda buluşalım.

3 Beğeni

Gayrımenkul satış ve ipotek işlemlerinde noterlere de yetki verilecek bildiğim kadarıyla. Ben çok doğru bulmadım ama tapucular seviniyor iş yükümüz azalacak diye.

1 Beğeni

Ben noterlerin bu işi kotarmakta çok güçlük çekeceğini düşünüyorum. Çünkü araba alım satımına benzemez gayrimenkul alım satımı. Ama galiba 2017 yılından sonra edinilen gayrimenkuller ilk seferde satışa açılacak diye duydum. Bakalım etkisini göreceğiz. Bu durum vatandaşın işine kesinlikle yaramayacak. Çünkü noter çok daha fazla harç kesecek ve emlakçılarin bu durumu çok kötüye kullanacaklarini düşünüyorum. Zaten Türkiyenin çoğu müdürlüğünde basit alım satım işlemleri aynı gün içinde sonuçlanıyor.

2 Beğeni

Aynı fikirdeyim. Ben de birkaç firmanın ipotek işlerini yapıyorum avukat olarak. İşin içerisindeyim sayılır. Dediğin gibi işlemler zaten aynı gün sonuçlanıyor. Sanırım bu işten en güzel emlakçılar kazanıyor :slight_smile:

1 Beğeni

Normalde yüzde 4 olan tapu harçlari, iş noterlerede geçince daha da artacak. Henüz miktarı belli değil ama kasa onlar olacak sonuçta. Sonuçlarını çok merak ediyorum. Merkez bankasından bile daha çok para basıyor tapu müdürlükleri. Düşünsenize 1m satış gösterilen bir evden 40k harç kesiyor devlet ve bu harcın hepsi maliyeye gidiyor. Bunun gibi binlerce satış işlemi oluyor müdürlüklerde ve çok daha büyük satışlar cabası.

2 Beğeni

Evet, tapu müdürlükleri resmen para basıyorken işlerin noterlere verilmesi pek çok soru işaretini beraberinde getiriyor :slight_smile:

2 Beğeni

Noterler yıllardır satışlar için devlet kapısında dirsek çürütüyorlar. Sonunda istediklerini aldılar. Bu biraz da şuna benziyor. PTT özelleştirmesi gibi. Zaten olduğu yerde para kesen bir kurumu daha da iyileştireceğine, işten hiç anlamayan ve görevi sadece evrakları resmiyete döken bir kuruma bu işi vermek ne kadar sağlıkçı olacak göreceğiz. Bir tapu memuru olarak tek temennim işlerimizin biraz hafiflemesi olur herhalde. :joy:

2 Beğeni