Işık Tanrısı ve Argo

Roger Zelazny’nin şaheseri Işık Tanrısı’nın 2012 yapımı olan ve yaşanmış olaylardan esinlenilen Akademi, Altın Küre ve BAFTA Ödülleri fatihi Argo’da önemli bir yer tuttuğunu biliyor muydunuz? Aralarındaki bağlantıdan bihaber, ilginç bir tesadüfle dün kitabı bitirip, bugün de Argo’yu izledim. Hani bazı filmlerde ufak ayrıntıları, cameoları, triviaları fark edersiniz de o an çok sevimli, tatlı gelir ya işte öyle hissettim. Sürprizbozan olmasın diye daha fazla bir şey yazmayacağım ama benim gibi bunu fark eden birileri var mı diye merak ettim doğrusu ey Rıhtım ahalisi.

1 Beğeni

Işık Tanrısı :frowning: Okurken çok fazla zorlanmıştım, dayanamayıp bıraktım. Bir gün tekrar geri döneceğim ama Argo ile bağlantısını merak ettim, filmde konusu falan mı geçiyor?

Filme dair sürprizbozan vermekten çekindiğim için bir şey söylemek istemiyorum ama filmin CIA - Hollywood - İran İslam Devrimi üçgeniyle bağlantısı olduğunu belirtmek isterim.

Başlığı görünce “Işık Tanrısı’nda argo bir dil mi varmış?” diye düşünen sadece ben değilimdir :blush:

4 Beğeni

Spoiler’ı ver, bu işi huzur içinde çözelim :smiley:

Mis gibi Blur Spoiler seçeneği var. Buzlu cam efekti ile kapatabiliyorsun. Böylece isteyen bakar, isteyen bakmaz. Hayır, bu şekilde tartışamıyoruz da. Konu ilerlemiyor.

Öte yandan insan merak ediyor :smiley: Ben değil, bir arkadaşım.

3 Beğeni

Film çok hoş, izlenmeden geçilmemeli bence.

Film, İran İslam Devrimi gerçekleşirken İran’da kelimenin tam anlamıyla rehin kalan ve hatta ajan ilan edilen ABD Elçiliği çalışanlarının bu köktenci kaotik ülkeden kaçırılmasını konu alıyor. Kaçış planı da Işık Tanrısı sinema uyarlaması için uygun coğrafi koşulları sağlayacak İran topraklarını seçerek tam teşekküllü bir prodüksiyonla elçilik çalışanlarını film yapım ekibi maskesi altında uzun bir uğraşla dışarı çıkarmak. Hatta uyarlamanın sahne konsept çizimlerini bile Jack Kirby yapmış ki bunlar İranlı yetkilileri çok iyi uyutuyor. Argo’nun güzel yanı, operasyonu hiçbir adımını değiştirmeden beyazperdeye yansıtmış olması. Öyle işte.

1 Beğeni

İrandan kaçmak bu kadar zor muymuş ya :smiley:

79’da İslam gibi eli kanlı bir vahşilikten, bir Batılı olarak halkın arasında fener gibi parlarken, üstelik de ajan ilan edilmiş kişiler olarak aranıyorken kaçmak fazlasıyla zordur.