İthaki Bilim Kurgu Klasikleri Okuma sırası

Arkadaşlar ithakinin bilim kurgu klasiklerini okuyacağım ama bu kitaplar set mi yoksa hepsi tekli kitapmı bilemiyorum. Hangi sırayla okumalıyım. Bildiğim tek serisi var dune serisi dört kitaplık ama ben hepsi bağımsız kitap diye biliyordum. Kafam karıştı tavsiye verir misiniz?

Dune serisi gibi seriler var içinde ama genelde tek olarak okuyabilirsiniz. Çıkış sorasına göre okumak bir yöntem olabilir mesela.

Dune serisinin kitaplarında açıklamalarda ikinci kitap başkasında dune serisinin dördüncü kitabı felan yazıyor kitabın kendi açıklama kısmında 4 3 1 2 diye okusam anlamsız olmaz mı. Aklımda yayınlanma tarihine göre okumak var ama çok saçma basmışlar seriyse kapağında belir ona göre okuyalım. Bir yandanda önemli olsa belirtirlerdi diyorum.

Niçin kafanız karıştı anlamadım. Dune, dune mesihi, dune çocukları, dune tanrı imparatoru şeklinde 4 kitap var seride. Gerisi çıkmadı.

Seri olan kitap olarak tek bildiğim dune serisiydi. Başka seri varsa bilmeden okurum yanlış olur diye takıntı yaptım. Kitap okuma alışkanlığı olan birisi değilim alışkanlık haline getirmek isyorum saçma bi neden yüzünden seriden soğumak istemedim çünkü seriyi çok sevdim Fahrenheit 451 i okuduktan sonra. Vakit ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

1 Beğeni

Çıkış sırasına göre okuyabilirsiniz. Ssdece Dune serisini ayırırsanız daha iyi olur. Özel bir okuma sırası isterseniz de şu birkaç kitabı önerebilirim; Ben, Robot, Maymunlar Gezegeni, Su Adamı, Bir Mars Destanı, Çocukluğun Sonu.

2 Beğeni

Başka seriler de var. Son çıkan kitap İşkencecinin Gölgesi de bir serinin ilk kitabı mesela.

Bilimkurgu Klasikleri içinde seriye dahil olmayan kitaplar;

Kıyamete Bir Milyar Yıl (Arkadi & Boris Strugatsky)
Maymunlar Gezegeni (Pierre Boulle)
Cesur Yeni Dünya (Aldous Huxley)
Çocukluğun Sonu (Arthur C. Clarke)
Dr. Moreau’nun Adası (H.G. Wells)
Işık Tanrısı (Roger Zelazny)
Yıkıma Giden Adam (Alfred Bester)
Yıldız Gemisi Askerleri (Robert A. Heinlein)
Sürgün Gezegeni (Ursula K. Le Guin)
Pazartesi Cumartesiden Başlar (Arkadi ve Boris Strugatski)
Arcturus’a Yolculuk (David Lindsay)
Zaman Makinesi (H.G.Wells)
Ben, Robot (Isaac Asimov)
Kaplan! Kaplan! (Alfred Bester)
Bitmeyen Savaş (Joe Haldeman)
Ay Zalim Bir Sevgilidir (Robert A. Heinlein)
Su Adamı (Aleksandr Belyaev)
Görünmez Adam (H.G.Wells)
Tanrı Olmak Zor İş (Arkadi ve Boris Strugatski)
Frankenstain (Mary Shelley)
Anlatış (Ursula K. Le Guin)
Resimli Adam (Ray Bradbury)
Yenilmez (Stanislaw Lem)
Dünyalar Savaşı (H.G.Wells)
Yüzyılın En iyi Bilimkurgu Öyküleri (Derlemesini yapan Orson Scott Card)
Uzayda Piknik (Arkadi ve Boris Strugatski)
Fahrenheit 451 (Ray Bradbury)
Uzaktan Kumandalı Kız (James Tiptree)
Yakma Zevki (Ray Bradbury)
İşte İnsan (Michael Moorcock)
Bir Mars Destanı (Stanley G. Weinbaum)
Bu Ölümsüz (Roger Zelazny)
Mars Yıllıkları (Ray Bradbury)
Kadınlar Ülkesi (Charlotte Perkins Gilman)
Yaban Diyarlarda Yabancı (Robert A. Heinlein)
Tanrıların Tohumu (H.G.Wells)
Andromeda Nebulası (İvan Yefremov)
Yakın (Octavia E. Butler)
Kumsalda (Nevil Shute)
Postacı (David Brin)
Biz (Yevgeniy İvanoviç Zamyatin)
Leibowitz İçin Bir İlahi (Walter M. Miller, JR.)

Bunlardan birini rastgele okuyabilirsiniz, iyi okumalar dilerim.

7 Beğeni

Çok teşekkür ederim. Vakit ayırıp yazdığınız için.

Bu tarz kitaplarda okumadan önce serinin kitabımı diye bakmak gerekiyor o zaman.

Tavsiyerinizi dikkate alacağım. Çok teşekkür ederim

1 Beğeni

Yayın evinide aryıp sordum merakımdan birde bu forumun bu kadar hareketli olduğunu bilmiyordum cevap geledeğinden emin değildim. Telefondaki görevli bana her kitabın bağımsız olduğunu eğerki seri olan bir kitap varsa tek kitap olarak basıldığını söyledi. Sizde olmasanız öğrenemeyeceğiz

Görevi neymiş merak ettim arkadaşın. Kurye falan mı acaba? Çünkü böyle bir şey yok.

Bu siteyi biliyorum. 1K kitap uygulamasından sonra buna pek alışamadım, ama bakarım yinede. Araştırma konusuna gelecek olursak doğrusu tabikide araştırmaktır. Fakat hem hızlı bir şekilde cevap almak istedim hemde bu kitapları uzun zamandır okumayı düşünüyorum yıldım artık nasıl okusam diye düşünmekten yıldım. Birde mobilim zor oluyor gerçekten bilgisayar alıcam yakın zamanda daha rahat olur. İçerledim yav :slight_smile: ilginiz için teşekkür ederim uygulamada gayet güzel gözüküyor. Kitap okumayı gerçekten seviyorum makine müh okuyorum dersler fena zorluyo akşama kadar okuldayım kitaba vakit kalmıyor ders aralarında okuyorum eve gelincede uyuyorum. Hafta sonu frlan daha rahat oluyor vakit açısından

1 Beğeni