İthaki Yayınları Soru Hattı

Amerikan Tanrıları’nın ciltsizinin kapağı yapraklarından hallice ve mübalağa etmiyorum.

4 Beğeni

Benim de kitaplığımın büyük kısmı ithaki ve bahsettiğiniz kitapların çoğu da bende var @alper @kaanaskin93
Dağıtmadan nasıl okuycamm :sweat_smile: :persevere:
Istrancalı Abdülharis Paşa’yı yarıladım henüz bi sorun yaşamadım @fatihcetin

3 Beğeni

En temizi bitmemiş seriye başlamamak. Hiçbir yayınevine güven yok maalesef. Malum yayınevinin bir lejyon olayı var dillere destan. Bayramdan sonra aldığım kitapları iade edeceğim.

5 Beğeni

Dediğim gibi rahle alın ve masabaşında okuyun. Alışınca keyif ve odaklanma artıyor.

1 Beğeni

Bence kitaplara zam gelmesine rağmen aldığımız kitap elimizde dağılacaksa yayın evine saygı duymamak gerekiyor. Maliyet artınca zam yapılıyor. Zamda sorun yok ama kalite de düşüyorsa tüketici haklıdır bu durumda.

30 Beğeni

Doğru söze ne gerek.En haklı yorum sizin ki olmuş.

4 Beğeni

İthaki’nin bazı kitap kapaklarını ince basması olayını birkaç ay önce Üç Cisim Problemi ve Karanlık Orman’da fark etmiş ve bunu forumda yazmıştım. Emre bey de ilgileneceklerini belirtmişti. Ama sanırım İthaki’nin (veya Yayınevinin, bilemiyorum) bu tutumu devam ediyor

3 Beğeni

Arkadaşlar aynı sıkıntıdan muzdarip olduğunuz için tek tek cevap yanıt vermeyeceğim.

Geçen hafta sizlerden aldığımız şikâyetler üzerine matbaayla iletişime geçtik. Kitapların dağılması matbaanın yaptığı bir tutkallama hatasıyla alakalı. Bu hata giderildi. Bundan sonraki baskılarda sıkıntı çıkmayacağını söylediler.

İnce kapak kağıdı mevzusunda da gerekli uyarılar yapıldı. Bu tamamen bilgimiz dışında gerçekleşmiş bir durum. Biz ezelden beridir aynı kapak kağıdını talep ediyoruz. Burada bizim herhangi bir farklı kapak kağıdı talebimiz yok. Bu, muhtemelen matbaanın satın aldığı kağıtların kalitesiyle alakalı. Bu konuda da gelişmeler olacak ancak biraz zaman alabilir.

Şimdi dağılan ve bu durumdan ötürü mağdur olan arkadaşlar kitabın içinde bulunan Kadıköy’deki adresimize karşı ödemeli olarak gönderirseniz elimizdeki sağlam bir baskıyla değişimi yapacağız.

38 Beğeni

Tamam haklsımız belki ama benim kafama yatmayan bir şey var. Sonuçta bu bir iş sizin için yaptığınız işin kaliteli olması önceliğimiz. (Çeviriden matbaaya kadar) ama şimdi bu her hangi kitap matbaaya gittikten sonra kitabın baskı kalitesine bakan kimse olmuyor mu? Ya da bu kitapların kalite kontrolü yapılmıyor mu?

İthaki kalite kokan bir kurum. İşini güzel yapmaya çalışan ve yapan, aynı zamanda bünyesinde çok güzel şahsiyetler var ama bu son zamanlar da olan şikayetler ithaki gibi saygın bir kuruma zarar verir.

4 Beğeni

Ayrıca telafisi iyi niyeti suistimale varabilir. Kurum daha da zarar görür ve şikayetini ettiğimiz kalite düşüklüğüne çözümü daha da geciktirebilir.

Haziran ayında.

Şu an aynı bağlam içerisinde konuşmuyoruz. Ve cevabınızın, alıntıladığınız mesajla ve o mesajın ait olduğu konuyla alakasını da göremiyorum.

Öte yandan bahsettiğiniz mevzu şuna dayanıyor. İthaki’nin bir dönem grafiksel olarak zayıf olduğu bir gerçek. Bir dönem kaynak yoksunluğundan, bağlantı yoksunluğundan veyahut vizyon yoksunluğundan yapılmış yetersiz kapaklar mevcut. Serinin yeni kitabı çıktığında özellikle başarısız bir kapak yapmamızı mı tercih edersiniz yani? Bunu anlamıyorum.

Yaşlı Adamın Savaşı’ndaki durum ise çok daha farklı. O dönemki kapaklar benim gayet hoşuma gidiyor mesela. Ama o dönemki kapakları şu an kullanamıyoruz zira o kapakları yapan çalışma arkadaşımız uzun süredir bizimle çalışmıyor ve sanırım bu kapak tasarımını kullanmaya devam edemeyeceğimiz bir durum var. Haliyle Scalzi kitapları için yeni bir çözüm bulmamız gerekti. Biz de bu fırsattan istifade şahane orijinal kapaklara dönme kararı aldık.

15 Beğeni

Istrancalı Abdülharis Paşa’ya kadar önden ofise gelen kitapların hiçbirinde bu sıkıntıyla karşılaşmadık. Benim evimdeki nüshaların hiçbirinde dağılma yok mesela. Istrancalı Abdülharis Paşa’dan önce kitapların dağılmasıyla ilgili kulağımıza gelen bilgiler tek tüktü. Öte yandan anladığım kadarıyla sıkıntılı şekilde basılan kitapların üçte biri ya da dörtte biri defolu. Haliyle tüm nüshalarda var olan bir sıkıntı değil bu.

Ek olarak kitaplardaki bu tutkal sıkıntısı prova baskılarda yakalanacak bir tür sıkıntı değil.

Haliyle ortaya çıkan sonuç İthaki olarak istesek de önüne geçemeyeceğimiz, bugüne dek ilk kez yaşadığımız bir sıkıntıydı.

4 Beğeni

Şimdilik pek mümkün değil gibi rahle almam biraz daha dikkatli okusam iyi olur.

Haklısınız tedirgin olmakta umarım daha fazla yıpranma olmaz.

Emre bey, dediklerimin konuyla alakası şu: İnsanlar kitapların dış görünüşüne oldukça dikkat ediyorlar. İki kitabın tasarımı değişik olunca (her ne kadar kitap okunan bir şey olsa da) almak istemiyorlar. Örneğin siz Yaşlı Adamın Savaşı ve Enginlik serilerinde farkli kapaklar ile basimlar yaptınız ve bir süre sonra orijinal tasarıma döndünüz. Bu durumda okuyucular şunu yapacaklar: Orijinal kapaklı kitapları alip serinin devamının da o tasarımla çıkmasını bekleyecekler. Belki de siz bu süre zarfinda kitaplar satmiyor diye kitapları basmayı birakacaksiniz. İnsanlar kitapların tasarımına oldukça dikkat ediyorlar. Akilcelen Parlayan Sözleri ikiye bolecegiz dedi ve forumda bütün okuyucular kazan kaldırdı.

Mesajınızı Enginlik serisinden bahsettiğiniz için alıntıladim ve Yaşlı Adamın Savaşı serisi ile ornekledim.

1 Beğeni

İthaki işini biliyor da Dune çıkarmıyor bak gördün mü @alper hocam? Şimdi çıksaydı sayfalar dağılacaktı. Sorun düzeldiğine göre önümüzdeki ay çıkar. Hadi hayırlı olsun.

6 Beğeni

Çeşitli şekillerde Dune için Totem yapıyoruz :slight_smile:

Dune kaç harf
4
Önümüzdeki ay ne :
Temmuz
Püskevit var mı?
Olmaz mı
Şimdi bu üçünü birbiriyle toplarsak sonuç ne olur?
Temmuz ayında Çay ve Püskevit eşliğinde Dune okuyacağız. :slight_smile:

20 Beğeni

Kendi adıma, Yaşlı Adamın Savaşı kitabının son kapağını beğeniyorum.

4 Temmuz da benim doğum günüm, o gün çıkarsa kurban kesiyorum diyerek totemi güçlendiriyorum.

3 Beğeni

Tanrıların Tohumu sanki schoeller kağıda basılmış iken, Yakın eskiz kağıdı, aydınger kağıdı gibi kalıyor yanında.

1 Beğeni

Merak etmeyin, İthaki olarak insanların kitapların dış görünüşüne çok önem verdiğinin farkındayız ve buna uygun şekilde hareket ediyoruz. Hatta bu bağlamda kapakları yenilemek serinin Türkiye’deki okunurluğunu artırmak ve sürekliliğini uzatmak adına çok daha doğru bir hamle olmaz mı o zaman? Bence olur.

Öte yandan serinin satmamasını sadece tek bir sebebe dayandırıyorsunuz sürekli ki bu yanlış. Serinin ilk iki kitabın çıkış tarihleri 2013. Üçüncü ve yeni kapakla çıkan kitap 2016. Bu üç senede insanlar sizin öne sürdüğünüz sebepten mi almadılar yani kitabı? Bu kitaplarının istenilen satışı yakalamamasının birçok farklı sebebi var. Kapakların uyumsuzluğu çok sonradan ortaya çıkmış ve sizin öne sürdüğünüz kadar zararlı olmamış bir durum.

Ki zaten satışlar düşük diye seriyi basmayı bırakmadık. Devam ediyoruz. Bir aksilik çıkmazsa yeni Enginlik 1-2 aya çıkmış olacak. İnsanlar bu güzel serilere tekrar şans versin diye elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

14 Beğeni