İthaki Yayınları Soru Hattı

(Kayra Ulukayın) #3697

Bence önemli olan boyu ya da kalınlığından ziyade işlevi. Yani kitap ne kadar düzgün bir editöryal süreç görür, çeviri ne kadar detaylı gözden geçirilirse o kadar iyi.

(Tayyip) #3698

Emre Bey fantastik kitap boyutunda demişti. Kara Prizma gibi filan olur sanırım Zaman Çarkı.

O zaman ben de bir soru sorayım.Önceki baskılar ilk üç kitap tek cilt diğerleri ayrı ayrı 7 cilt olarak çıkmış.Ama ilk üç kitabı oluşturan ciltte ;1-2-3. kitaplar tek cilt, 4-5-6. kitaplar tek cilt, 7-8-9-10. kitaplar tek cilt olarak çıkacak denmiş. Yayınevi sonradan fikir değiştirmiş olabilir tabi.

Şimdi çıkacak yeni baskılarda tüm seri 3 ciltten mi oluşacak yoksa önceki baskılar gibi her kitap ayrı mı olacak? Bence üç kitapta tüm seriyi çıkarmak daha güzel olabilir uğraşmamak açısından.Malum kitaplar ince zaten.

Evet bence de; eğer herkes yok şöyle iyiydi böyle olmalıydı neden böyle yapmadınız diye başlarsa, herkes kendi beğenilerini sıralamaya ve ortaya çıkan ürünü bir kulpundan eleştirmeye çabalıyor; bu da yayınevi çalışanlarının şevkini kırmaktan başka bir işe yaramaz. İyi bir çeviri ve baskı kalitesiyle gelse yeter deyip geçmek lazım.

(Hakan Özdemir) #3701

Bunu ben de merak ediyorum evet ama sanki ayrı ayrı çıkması daha iyi olur gibi geliyor bana

Ben hem ekonomik açıdan daha uygun olur hem de daha düzenli olur diye düşünüyorum ama ilk beş kitapla son beş kitap ayrı ayrı olduklarından bölünedebilir. Zaten altı aya kadar öğrenmiş oluruz ama @irbis şimdiden çıtlatsa fena olmaz.

(Emre Aygün) #3703

Farklı illüstrasyonlar olacak. Fiyatlarını daha uygun tutabilmek için yaptığımız bir hamle zaten bu.

Evet, öyle olacak. Bunu daha önceki mesajlarımda açıklamıştım. Şimdiki planda ciltlilerin baskısını durdurmak gibi bir planımız yok.

Yeni Zaman Çarkları şu an fanstastik kitaplarımızı hangi boyda basıyorsak o boyutta olacak arkadaşlar.

Eski zamanın planlarını bilmiyorum. Ne düşünmüşler ne yapmışlar. Şimdilik düşüncemiz eskiden bastığımız şekilde basmak. İlk cildi çıkardıktan sonra kalan kitapları toplu olarak mı basacağız, karar vermedik.

Şöyle bir sıkıntı var, eskiden teklif edilen baskı sisteminde. Amber serisi 5-5 iki döngüden oluşuyor. Haliyle ikinci bir toplu cilt yapılacaksa buna 6. kitabı eklemek mantıksız olur. Bunu henüz tamamen kararlaştırmadığımız için bir şey diyemiyorum.

(liena) #3704

Bahsi geçti mi bilmiyorum başlıkta yeri umarım burasıdır, Usta ile Margarita’da da çok fazla yazım hatası var. Bir de 26. Bölüm yerine de 22. Bölüm yazılmış dikkatimi çekti.

(Emre ) #3705

Son ekşisözlük lincinden sonra Boris Vian - Mezarlarınıza Tüküreceğim’i sansürlemek hakkında düşünceleriniz var mı?

(İshak Asımoğlu (Asimov)) #3706

Acaba emre bey bize bayram hediyesi olarak bıçağın kendisi kitabının ön ve arka kapağını paylaşır mı? Bizede şeker gibi hediye olur! @irbis

(Emre Aygün) #3707

Merhaba, tekrar kontrol edelim. Teşekkürler.

Sansüre karşıyız Penguen Kitap olarak. Zümrüt Apartmanı meselesiyle Boris Vian’ın uzaktan yakından bir ortak noktası bulunmuyor. O yüzden kesinlikle düşünmüyoruz.

Kesinlikle. Kitabın kendisi hazırlamakla uğraşmaktan kitabın arka kapağını ve tanıtım yazılarını yazmaya fırsat bulamadım. Onlar ayarlayayım, duyuracağız.

Hepimiz bir bayram hediyesi istesek… Denemeye değer bence.

(42. Mehmet) #3709

Merhaba @irbis, 2 sorum olacak,
Birincisi, Daryl Gregory’nin Biz gayet iyiyiz’inden sonra başka kitaplarını basmayı düşünüyor musunuz, özellikle Spoonbenders’ı.

İkincisi Dresden Dosyaları ilk beş kitap hali hazırda çevrilmiş. Ama sanıyorum ki seri 15 kitaptan oluşuyor. Seriye devam etmeyi düşünüyor musunuz ve ayrıca serinin 3. kitabının baskısı bulunmuyor, tekrar basılır mı ?

1.kitap tükenmeden 3.kitap nasıl tükenmiş?

(Cankut Değerli) #3711

Bildiğim kadarıyla İthaki Dresden’a devam etmeyecek.

(42. Mehmet) #3712

Aslında 5. kitabı 2015’te basmış. Oradan bile belli gibi düşünmedikleri ama ben yine de şansımı deniyeyim, dedim.

(Cankut Değerli) #3713

O zamandan beri forumda konuşuluyor zaten, hatta kitabın kendi başlığında falan da konuşuluyordu eski forumda. Etmesini ben de çok istiyorum aslında ama maalesef… Şu an bir hareket yok.

(42. Mehmet) #3714

Zaman Çarkının ilk 3 kitabı var ama yıllardır 4. kitapta sorun var. Onun gibi düşünün. Muhtemelen ilk kitaplar 100bin basılıyorken 3. kitap 20bin 30bin basılmış öyle olunca da tükenmiş. Rakamları salladım bu arada.

(42. Mehmet) #3715

Haziran 2018 'de sorulmuş aslında ama @irbis hala karar vermediklerini söylemiş. Daha sonra seri yeniden TV dizisi olabilir diye bir haber okumuştum öyle olunca yani bir umut …

(Emre Aygün) #3716

Başka Daryl Gregory kitabı basmayı düşünmüyoruz.

Dresden Dosyaları da ne yazık satan bir seri değil. Yoksa ben çok severim. Seriye dair ne varsa okumuştum birkaç ayda. Bu seriyi basmak çok güzel olurdu ama Türkiye’de urban fantasy satmıyor. En azından biz yaptığımızda satmıyordu. Kitaplar hâlâ tükenmedi. Bu gayet hızlı bir şekilde çıkardığımız halde böyle oldu.

Zaman Çarkı’nda yıllardır sorun yok. Abartmayın. Kitaplar tükeniyor, tükendikçe basılıyorlar. 15 ciltli kitap olunca her zaman baskısı tükenmiş bir kitap oluyor haliyle. Bu kaçınılmaz.

Daha çok ilk kitaplar 3000 basılmışken 3. kitap 1500 basılmıştır. Siz oradan hesap edin kitapların ne kadar satmadığını.