İthaki Yayınları Soru Hattı

Emre bey ramazan bayramınız kutlu ve sevdiklerinizle mutlu, huzurlu nice bayramlara dilerim ve herkezin bayramını en içten DİLEKLERİMLE kutlarım

Enginlik serisi ve ithakinin çıkardığı başka serilerden son zamanlarda çok çekinmeye başladım. Heleki bu seriler 6 ve üstü kitaplardan oluşuyorsa. Kitabın satışı düşük diye yeni baskısı yapılmıyor yada seriye devam edilmiyor. Evet ortada bir döner sermaye var sonuçta bu bir iş ama hiç haz almadığım pegasus bile serilerini yarım bırakmıyor (yada bana denk gelmedi). Bastığı kitaplardan fiyat konusu hariç şikayet edildiğini duymadım.

Şikayet hattı siz değilsiniz farkındayım ama sizde artık bu forumun içinden birisiniz. Burda herkesin derdini anlatacağı bir siz varsınız. Bu anlatılan sorunları üstünüze/altınıza iletildiği ortada :slight_smile:

Bu arada enginlik serisi gibi sizden çıkan serileri toplamak istiyorum ama yukarıda anlattığım korkularım yüzünden çok çekiniyorum

1 Beğeni

Açıkçası benim gördüğüm İthaki biraz ertelense de çıkarttığı serileri bitiriyor bir Dresden Dosyaları var galiba bitirmedikleri benim gördüğüm. Yukarıdaki açıklamaya göre Zaman Çarkı kar ettirmemesine rağmen tamamlanmış bir seri. Şu an devam edemedikleri Asimov, Drizzt ve Ejderha Mızrağı’nın sebepleri başka. Bana biraz haksızlık ediyormuşsunuz gibi geldi.

11 Beğeni

Bir an Zaman Çarkı’nın kar ettirememesini hayal edemedim.

6 Beğeni

Teşekkürler, sizin de bayramınızı kutlarım.

Bahsettiğiniz konuda ise ne yazık ki katılamıyorum. İthaki bastığı türler dolayısıyla kitap serileri odağında yayın yapan bir yayınevi. Evet, bazı kitaplar geç kalabiliyor ama yarım bıraktığımız serileri tamamladığımız serilerle kıyaslayınca eminim siz de çok ama çok az sayıda olduklarını göreceksiniz. Ki yarım bıraktığımız seriler için de geçerli nedenlerimiz mevcut, çoğunda bizim uzlaşıya varamadığımız meseleler var işin içinde.

Son iki seneye bakın mesela. Başladığımız fantastik kitapları gayet hızlı çıkardık. Mümkün olanların hepsini tamamladık. Bilimkurgu aynı şekilde. Burada farkında olmak gereken şey şu, İthaki’nin her zaman basma süreci içerisinde olduğu seriler olacak. Şu an basmaya devam ettiğimiz serilerin sayısı yirminin üzerinde bile olabilir, saymadım. Ve yayın programlarında kısıtlı boşluk oluyor, haliyle bazen bazı serilerin devam kitaplarının yayın programında yer bulmasında güçlük olabiliyor. Bazen çevirisi erken gelmiyor, bazen kapaklarla ilgili sıkıntılar çekiyoruz, bazen çevirisi üzerindeki çalışma süreci uzadıkça uzuyor, bazen kitapların editörünün bir sağlık sorunu çıkıyor. Gibi gibi. Emin olun devam etmediğimizi düşündüğünüz birçok seri için geri dönüş planları yapıyoruz.

Özellikle yeni başladığımız serilerde aklımızda bir yayın programı ve yayın aralığı her zaman oluyor, bunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Birinci kitap daha basılmadan benim yayın programımda serinin son kitabının hangi tarihte çıkmasının ideal olduğuna dair notum oluyor. Bunu fantastikler için söylüyorum. Bu sene başladığımız ve başlayacağımız tüm serilerde hem sizi hem de şirketi üzmeyecek bir yayın programımız mevcut zaten.

O yüzden lütfen çekinmeyin. Sizin hoşunuza giden, ilginizi çeken kitapları satın almanız, yayınevine bundan daha fazla yapın mesajı vermektir. Hızlı satılan serilerin daha hızlı çıktığı bir gerçek.

Zaman Çarkı serisi elbette kâr ettiriyor, zararına 15 kitaplık devasa bir seri basacak değiliz haliyle. Fakat satışlarının çok yavaş olduğu ve baskıların 2-3 senede bir bittiği de bir gerçek ne yazık ki.

20 Beğeni

Emre Bey bu cümleyi Zaman Çarkı için kurdu zannettim. Galiba Enginlik ya da başka bir seri için söylemiş. Ben de şaşırmıştım okuyunca :blush:

3 Beğeni

Ben de öyle anlamıştım işin aslı :smiley:

Dresden Dosyaları’nın telifi bitmiş.

Emre Bey bayrama özel bir kapak paylaşımı bekliyoruz.

4 Beğeni

Merhaba @irbis emre bey.İyi bayramlar.Neil Gaiman’ın 4 sayılık The Books of Magic çizgi romanını basma planınız varmı acaba?

7 Beğeni

Lütfen rica ediyoruz. Çeviriler biraz dikkat edin.

1 Beğeni

Merhaba Emre bey,
Öncelikle karşımızda muhattap bulmak güzel bir durum. Ben bu başlığa şans eseri denk geldim, iyi ki de denk gelmişim. Sırf soru sorabilmek için üye oldum :see_no_evil:
Bilimkurgu Klasikleri Serisi’nden Su Adamı uzun zamandır sitede (İlknokta) “Tükendi” olarak gözüküyor. Çok okumak istiyorum ama bir türlü bulamadım. (Nadir harici seçeneklerde bulamadım)
Tekrar basımı olacak mı ? Tarih verilemeyeceğinizi belirtmişsiniz ama gelip gelmeyeceğini söyleme şansınız var mıdır ?
Teşekkürler, iyi bayramlar.

Baskısı yapılır. D&R mağazalarına bakın isterseniz. Geçen günlerde gördüm bir mağazasında.

1 Beğeni

Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri hariç tüm kitapların basımı yapılacak demişti Emre Bey. Takip edin baskısı gelir. Ayrıca hemen almak isterseniz Hepsiburada’da mevcut.

1 Beğeni

Asimov, Drizzt veya Ejderha Mızrağı herhangi bir nedenden dolayı yarım kalırsa çok büyük amatörlük olur. Basım planı yaparlarken 1-2 sene sonrasını planlamıyorlar sanırım, sürekli bir problem çıkıyor.

3 Beğeni

Yarım kalan seriler konusunda İthaki’yi son savunacak kişi benim sanırım forumda(22/27 basılma oranlı Feist kitapları sağolsun). Lakin Asimov kitapları hak sahibinin saçma istekleri (orjinal kapağa itiraz edip kitap ile alakasız bir kapağa onay vermek gibi) yüzünden gecikiyor diye biliyorum. Ejderha Mızrağı ve Karaelf serileri ise hak sahibi Hasbro’nun akredite verdiği matbaalarda basılabiliyormuş sadece. Emre Bey ülkemizde Hasbro basabilen sadece 2 matbaanın olduğunu ve bunlardan birine hiç ulaşamadıklarını söylemişti. Tahminimce diğer matbaa bu sene Hasbro tarafından uygun bulunmadıysa elleri kolları bağlı beklemek durumunda İthaki. Buna amatörlük yerine şanssızlık demeyi tercih ederim.

10 Beğeni

Locke Lamora serisinin 3. Baskıyı yapmasının sebebide bu bence. Garip şekilde Barut Büyücüsü aynı başarıyı gösteremedi. Sebebide kitap isimleri olsa gerek Scoth Lynch kitap ismi koymakta çok başarılı.

O yüzden ZÇ serisinin kapaklarını yenilemek şart.

1 Beğeni

Barut büyücüsünün methini çok duydum. Ancak kapakları vasat gerçekten.

1 Beğeni

Ben seviyorum kapağını,Fansız ihtilalini hatırlatıyor bana. Kitaba gelirsek yazar kitabı yazarken bazı yerlerde çok acemilik etmiş.

Ben yukarıda ki yazıda kapağının iyi olduğunu söylemek istemiştim yanlış anladınız. :slight_smile::blush:

2 Beğeni

Bir tartışma başlatmak istemiyorum ama Barut Büyücüsü’nün kapakları Centilmen Piç’in kapaklarına bin basar bence. Daha derli, toplu, sade duruyor. Centilmen Piç’in ilk kitabının kapağında kocaman bir paragraf var !?

Ancak çoğu kişi de sizinle aynı fikirde; bu yüzden çok şaşırıp dile getirmek istedim :smiley: Bende kaçış edebiyatı okurunun gözü yok sanırım :confused:

2 Beğeni

Bir saniye, gözlerimi kavanozdan çıkarayım…

Bence kapak tasarımı biraz kişiye bağlı bir durum. Mesajınızdan anladığım kadarıyla siz sade kapaklardan hoşlanıyorsunuz ancak benim nazarımda sade kapak iyi kapak anlamına gelmiyor.

Ben şahsımca doğrudan kişi fotoğrafı olan kapaklardan haz etmiyorum. Çizim barındıran kapaklar gözümde - kavanozdakinde - daha kıymetli. Ayrıca sadeden ziyade kompakt kapakları tercih ederim.

2 Beğeni