İthaki Yayınları Soru Hattı

House Of Cards, The Wolf Of Wall Street gibi başarılı yapımların kitaplarını çevirmeyi düşünüyor musunuz?

1 Beğeni

Basmayacaklar. Daha ònce ben sordum telif hakkı başka bir yayinevindeymiş.

duzeltme: Şeyma bunu zaten söylemiş.

2 Beğeni

İyi günler @irbis , ileride William Hope Hodgson - The Night Land’ı Karanlık kitaplık’ta görme şansımız var mı ?
Sorularımızı sabırla cevapladığın için çok çok teşekkürler :blush:

3 Beğeni

The Wolf Of Wall Street hali hazırda türkçeye çevrilmiş ve başka bir yayınevi tarafından satışa sunulmuş https://www.idefix.com/Kitap/Wall-Street-Kurdu-Para-Avcisi/Jordan-Belfort/Edebiyat/Roman/Dunya-Roman/urunno=0000000578146

Görüyorum ve arttırıyorum. @irbis Thomas ligotti ve Robert bloch karanlık kitaplığa eklenir mi?

2 Beğeni

Size öyle denk gelmiş sanırım bende aynı boyda hepsi.

5 Beğeni

Aslında 5 kitap. Bunlara ek bir de sigurd ve gudrun efsanesi var aynı tarz ve boyutta.

@Tobizume Benim anladığım kadarıyla soruyu soran arkadaş mevcut 19 cm olan boyut mu yoksa yeni basılan siyah kapaklı hobbit gibi 21 cm mi olacağını sormuş. Ve @Faust cevabını vermiş yukarıdaki gibi.

Bendeki baskılarda da bu 5 kitabın boyu aynı. Sizin elinizdeki kitapta baskı hatası var gibi görünüyor.

1 Beğeni

Şimdi anlaşıldı siyah kapaklı ifadesini görmemişim. Eski basımlar Lotr yanında güzel duruyordu hiç büyütmeselerdi keşke. Malesef bendeki kitap basım hatası. :sob:

1 Beğeni

Yüzüklerin efendisi zaten 21 cm değil bildiğiniz gibi. Benim gördüğüm Silmarillion ise ondan da kısaydı. Demek ki sizin eklediğiniz görseldeki ile aynı.

2 Beğeni

En son basılan siyah kapaklı Hobbit ebatında olması (13,5x21 cm) tercihimdir.

@Faust , siyah kapaklı olacağını okumuştum ama aynı ebatta olacağı bilgisini gözden kaçırmışım demek ki. Teşekkür ederim.

3 Beğeni

Evet yeni basım Hobbit ebatı daha iyi olabilir. (Benim “Silmarilon” sekizinci basım ve boyu yüzüklerin efendisinden çok kısa değil)

3 Beğeni

2020 :face_with_monocle:

7 Beğeni

Ben de benzer şekilde baskısı tükenmiş Gaiman’ları bekleyenlerdenim. Yukarıda, daha önce, anlaşma süreçleri tamamlandıkça Neil Gaiman kitaplarının yeniden basılacağından bahsedildi. Arayıp referans vermeye üşendim :smiley: ancak sanırım tüm Neil Gaiman kitapları yeni kapaklarla yeniden basılıyor.

Şubat ayında sorulmuş sorunun cevabını linkte bulabilirsiniz.

@irbis in cevabından hareketle konuya olumlu baktıklarını düşünüyorum. Yine de beklemekten başka çare yok gibi.

Merhabalar. Ken Liu’nun The Dandelion Dynasty serisi hakkında bir gelişme var mı?
Birde bu seriler içinden basmayı düşündüğünüz serileri var mı?

Nicholas Eames’in The Band
Josiah Bancroft’un The Books Of Babel
R.F. Kuang’ın The Poppy War

Bu hafta göreceksiniz.

Sırası geldiğinde Ork Kral’ı basacağız. İblisin Uyanışı serisini ise basmayı düşünmüyoruz.

Değil.

Basılacak.

Çünkü Yabancı’nın kitlesi ile İthaki’nin kitlesi çok farklı. Yabancı Yayınları’nın izlediği ekol de çok farklı. Genç yetişkin yayıncılığı ile yetişkin yayıncılığı arasındaki farktan bahsediyorum aslında. İthaki’de de Peregrine serisi ciltli mesela. Yanına koymayı planladığımız başka kitaplar da ciltli olacak.

1-2 aya.

Yabancı’nın kitaplarını okumamış biri gibi konuştunuz. Hani derler ya, kapağına bakıp kitabı yargılama.

Bazı planlarımız var ama önce Sandman’i bitirmeyi bekliyoruz bunları duyurmadan önce. Halihazırda ek kitaplardan birkaçı elimizde var zaten. Onları ana seri bittikten sonra basacağız.

Overture hem bir prequel hem de bir sequel. Ana Sandman serisi bittikten sonra yaşananları da anlatıyor.

Siz eleme yöntemiyle bir İthaki yayınları telif listesi mi çıkarmaya çalışıyorsunuz, merak ediyorum.

Sonbaharda.

Seriyi tamamladıktan sonra Cixin Liu’ya devam etmek istiyoruz.

James Herbert’ün hakları başka bir yayınevinde. Ramsey Campbell da yakın zamanda olmayacak.

Programımızda yok.

Evet, bundan sonra özel edisyonlar dışındaki tüm Tolkien kitapları 13,5x21 boyutunda olacak.

Düşünmüyoruz.

Temmuzda ikinci cilt çıkıyor. Ondan sonra aylık olarak devam edecek.

Good Omens da basılacak.

Düşünmüyoruz.

Kısmet diyelim.

Ligotti için yok, Bloch için de kısmet.

Ken Liu için şimdilik bir hareket yok.

Bu seriler içinde The Band’i basacağız. Diğerlerini de çok severim ama.

18 Beğeni

The Band şahane olur.

1 Beğeni

Aslında elimde İşbankası ve İthaki’den sonra en fazla Yabancı kitabı var. Özellikle Polisiye ve Psikolojik Gerilim kitaplarından pek çoğunu okudum ve severim ama onları ciltsiz basıyorlar. Ciltli basılanlarında bir kısmı mevcut elimde, bana pek hitap etmiyor diyelim. Önyargım biraz instagramdaki yabancı yayınları kitlesinden diyebilirim.

2 Beğeni

Satacağını bildikleri kitapları önce ciltli çıkartıyorlar, hayranlara çıkar çıkmaz pahalısını sattıktan sonra da ucuza ince kapaklısını çıkartıyorlar.

2 Beğeni

İşte Beklediğim Cevap :slight_smile:

2 Beğeni