İthaki Yayınları Soru Hattı

İthaki ne yapmak, nereye varmak istemektedir :slight_smile:

6 Beğeni

Aga 5 olucak o. (20 krktr)

1 Beğeni

Uzun Dünya iptal edilmedi. Emre Bey’e işin aslını sordum ve doğru olmadığını söyledi.

1 Beğeni

Eğer yeni çıkan serilerin ilk kitaplarını almazsak serinin devam kitaplarını biraz zor görürüz.Satış rakamları serinin devam hızını olumlu bir şekilde etkliyor.Şunu anlamak lazım İthaki’nin basamadığı Dune , Unutulmuş Diyarlar, Neil Gaiman gb. seriler yurtdışındaki telif sorunları yüzünden askıya alınıyor.İthaki bilmez mi çevirileri hızlandırıp serileri bitirmeyi.
İthaki sayesinde farklı onlarca seri gördük görüyoruz yapıcı eleştirilerin yanında yayınevinin hakkını teslim eden yorumlarda görsek fena olmaz yani.
Enginlikte satış rakamlarından nasibini alan talihsiz bir seri oldu örneğin.

4 Beğeni

Firefly dizisini çok sevdiğim için kitaplarının yayınlanmasına çok sevindim ama acaba hangi dağda kurt öldü de İthaki bu kitapları basıyor diye düşünmeden de edemedim.

1 Beğeni

Amber Yıllıkları,

Expanse,

Altın Pusula,

Destanlar Çağı,

6 Beğeni

Onlara kalsa her şey güllük gülistanlık ufak tefek hatalar var yoksa her seri hemen tamamlanacak.Her baskı yenilenecek,programda,kapak hazırlanıyor,son okumada,çeviri henüz ulaşmadı vsvs vs.Artık ithaki nin bu söylemleri kabak tadı vermeye başladı.

3 Beğeni

Bekleyeni kalmış mıdır bilmiyorum ama Vaiz 2, Mezarlık kitabı 2.
Ayrıca biliyoruz ki gelecekte Rama ve Hiçi destanı gibi serilere de başlayacaklar.

2 Beğeni

İlk önce benim ilk kitaplarını aldığım serileri bir tamamlayıp okuyayayım(Kara prizma, kadim kanunlar, destanlar çağı ) ondan sonra yeni serilerin ilk kitaplarını alırım :smiley: Benim kitaplığım devamı basılmamış serilerin ilk kitaplarıyla doldu taştı :smiley: Bu seriler tamamlanmadan yeni serilerin tamamlanıp tamanlanamayacağı konusunda kaygılanamayacağım kusura bakmayın :smiley:

3 Beğeni

Ben işlerin yayınevi tarafında nasıl yürüdüğünü izah ettim.Kendinize göre haklı olsanızda işler genellikle böyle yürüyor maalesef.Siz satın almayıp kaygılanmayabilirsiniz :grinning:

Kitaplığımın %70’ini oluşturup beni bazı serilerde hayalkırıklığına uğratan yayınevine tabii ki sitem edeceğim. Yapıcı bir şeyler yapmak istemesem kitap almam. Sonuçta bir müşteriyim ya alırım ya almam tek aksiyon bu. Güzel ve kötü eleştiri aldı diye kimse işini değiştirmez bu mecrada. Tek önemli olan rakam ve 1.ağızdan çıkan sözdür. Drizzt ve Dune serisini kaç sene önce ne yayınevleri çevirdi bastı sorun yoktu? Ya da ayda 1 kitap çıkacak dediler aldık yine 1 yıldır bekliyoruz. Olay ilk baskı bitmezse devamı zor gelire dönmesin. Ayrıca kendileri ne satmayan seriler bastı hakkını yemiyorum ama o kurum satıcı ben müşteriyim. Olaya o gözle bakmak lazım duygusal düşünülmesi yanlış.

10 Beğeni

Sanırım İthaki ofisinde bir çarkıfelek var ve bu hafta hangi seriye başlasak diye her pazartesi çeviriyorlar.

22 Beğeni

Yorumları gördükçe ithakinin neden foruma gelmek istemediğini anlyorum. Meğerse adamlar sürekli bilgi vererek düşman kazanmışlar. Başka yayınevleri başlıklarında bu kadar tepki görmedim ben baskıda denilip de sonra uzun süre ses çıkmayan serilerden. İthaki en azından bizden kaynaklı değil diyordu ne kadar doğrudur bilemem ama Emre Bey’in fuarda foruma dönmeyi düşünmüyoruz demesine hak verir gibi oldum.

Hepimiz tepki gösterelim diyoruz seriler bitmeden almayarak da, siz almazsanız biz almazsak nasıl bitecek bu seriler. Ulu bilge Levent Pekcan’ın bir sözüyle bitireyim “Hayatta iyi şeyler olmaz.” :smile:

7 Beğeni

İşini doğru yaparlarsa kim niye ses çıkarsın? En sevdiğim yayınevi kendileri ama seri basmakta zayıflar. Yok olmuyor diğer yayıncılara göre olmuyor.

4 Beğeni

Örnek vermek gerekirse,Pegasus yılbaşına katar çıkarmayı planlıyoruz fakat söz veremeyiz derken,ithaki tüyapa hazır diyor ve hazır olmuyor bunun üstüne yeni seri/projelere başlıyorlar ve doğal olarak okuyucu kendini kandırılmış hissediyor ve tepki gösteriyor.

9 Beğeni

İşlerin İthaki’de böyle yürümediği kesin onun farkındayım zaten. Alfa yayınları PKD serileri, Barok Döngüsü üçlemesi gibi örnekler var İthaki bunları örnek alsa keşke. Barok Döngüsü gibi bir ciltli basılan ve her cilti 1000 sayfa civarı olan bir üçleme 1 yılda tamamlandı. Sizin mantığınıza göre bu seri nasıl tamamlandı acaba böyle kısa bir sürede? :smiley:

2 Beğeni

Hepimiz tepki gösterelim diyoruz seriler bitmeden almayarak da, siz almazsanız biz almazsak nasıl bitecek bu seriler.

Seri tamamlayan yayın evleri nasıl tamamlıyor acaba… Yumurta tavuk ilişkisi bu. Tamamlanmayacağını bildiği seriye başlamak istemiyor insan.

10 Beğeni

Tam tersi bende kurumun açıklamalarına göre ilerledim.Duygusallıktan ziyade gerçekleri belirtip bazı konularda da takdir ettiğim noktaları belirttim.Okuyucu olarak duygusal yorumlar yapabilirim değil mi

1 Beğeni

Mesela şu da var; şu an elric serisini topluyorum ve acele ediyorum çünkü baskısı biterse sittin sene basılmayacak.Nasıl bu yayınevine güvenip seri alabilirim?

3 Beğeni

Pegasus’un da birkaç Witcher ve Doğruluk kılıcı tarihinde oynamalar olmuştu, World of Witcher gelmemesi var mesela. Doğruluk kılıcı için de senede 2 demişlerdi, o kadar düzenli gitmedi hiç. İthaki daha çok çeşit kitap bastığı için bize çok geliyor tamamlanmayanlar ama tamamlanan da bir çok seri var.

@Wind Şimdi adım ithaki savunucusuna da çıkmasın da Zaman Çarkını tamamlamak her babayiğitin harcı değildi.

@abkaen hocam işte siz almadıkça da bu serilerin tamamlanma oranı düşecek. Bir çıkarı yok bu durumun. Tam bir paradoks. Bir adım biz atacağız, bekleyeceğiz bir adım da onlardan gelsin.

4 Beğeni