İthaki Yayınları Soru Hattı

Dünya Klasikleri Dizisinde Sherlock Holmes serisi tamamlanacak mı?

Tamamlanacak elbette.

Nedense gelecek bilimkurgu klâsiklerini tahmin edebildiğini sanıyorum, ama gene de sorayım: Olaf Stapledon ve onun meşhur eseri BK Klâsikleri’ne girer mi :rose:

Stapledon uzun süredir radarımızda.

2 Beğeni

Emre bey size öncelikle teşekür ederim, bizim gibi okuyucular için yayınevinden muhatap bulmak bile önemli bir şey, 2-3 ay öncede sorulmuştu yeniden soracağım sabrınıza sığınarak. unutulmuş diyarların 7. ve devamındaki kitaplarla ilgili bir gelişme var mı? tekrar teşekkürler ve kolay gelsin. (Sizi seviyoruz bizi yanlız bırakmayın bu sayfada lütfen :smiley: )

1 Beğeni

Gelişme var, evet. :slight_smile:

3 Beğeni

Biraz genel bir soru sorayım. Yeni çevrilecek fantastik serileri neye göre belirliyorsunuz? Örnek vereyim Barut Büyücüsü serisi. Mesela neye göre seçildi, hangi kriterlere göre? Meraktan soruyorum, sorgulamak gibi olmasın. Cevap için teşekkürler şimdiden.

3 Beğeni

Üç cisim problemi yeniden basılacak mı?

Bu yeniden çevrilme olayı ufaktan rahatsız ediyor. Benim elimde sizin bastığınız Cthulu’nun Çağırısı var daha okumaya fırsat bulamadığım. Çevirisi yetersiz miydi de yeniden çevriliyor eğer ki yetersizse neden ilk başta basıldı? Daha önceden de bastığınız birkaç kitabın yeniden çevrilerek basılacağını söylemiştiniz bu tarz bir şey elde olan kitabı yeni çevirisiyle değiştirme hissiyatı oluşturuyor ki bence bu hoş bir şey değil

3 Beğeni

Barut Büyücüsü özelinde konuşamam, zira ben geldiğimde Barut Büyücüsü zaten alınmıştı. Ama Genel olarak yeni trendleri takip ediyoruz fantastikte. Drizzt ve Ejderha Mızrağı dışında, eski tür fantastik serimiz çok az artık mesela. Çünkü modern fantastikler artık çok daha farklı kaygılara sahip, daha farklı bakış açılarına sahip kitaplar. Yazarlar da aynı şekilde.

En kısa haliyle şöyle diyebilirim. Kitabın popülerliği bir kriter. Okur sayısı az, haliyle ülkeye giren fantastik sayısı da az ve ilk tercih hakkı popüler serilerde. Ama sırf popüler diye bastığımız bir fantastik seri yok. Serinin güçlü olması gerek. Farklı bir bakış açısına sahip olması gerek. Türle yeni bir şeyler yapıyor olması gerek. Türkiye’deki fantastik kanonuna bir şeyler ekliyor olması gerek. Seçimlerimizi genel olarak bunlar şekillendiriyor açıkçası.

Basılacak.

Çevirilerin zaman geçtikçe yenilenmesi gayet normal bir şey. Şu an bir Lovecraft külliyatı oluşturuyoruz ve çevirilerine en çok güvendiğimiz isim Dost Körpe. O yüzden çevirilerimizi Dost Körpe çevirileriyle yeniliyoruz. Bazen de kitabı tekrar baskı için hazırlarken şimdiki standartlarımızı karşılamadığını fark ediyoruz ve elimizde doğru bir çevirmen varsa tekrar çevirme yoluna başvuruyoruz.

8 Beğeni

Şu an elimde olan Cthulhu’nun Çağrısı zaten Dost Körpe’nin çevirisi sanki başka birinin çevirisini yeniliyormuşsunuz gibi yazmışsınız.

Külliyat oluşturuyoruz yazdım. Cthulhu’nun Çağrısı özelinde konuşmuyordum. Diğer çevirileri yeniliyoruz ve eksikleri tamamlıyoruz. Dost Körpe aynı zamanda eski çevirilerini baştan ele alıyor.

1 Beğeni

Bir kaç ay önce sorulmuş ama belki yeni bir gelişme vardır diye sormak isterim.

Rüzgarın Adı 10th Anniversary Edition’ın basımı hakkında bir gelişme var mı? Daha çok bekleyecekmiyiz :slightly_smiling_face:

Bir aksilik çıkmazsa bu yazın çalışma programında var. Çıkışı bu yaz değil ama. Muhtemelen sonbaharda çıkar. Fuara doğru.

1 Beğeni

Merhaba.Thomas Pynchon çevireleriyle ilgili bir gelişme var mıdır? Tarihi belli olan çeviriler hangileri bilgi verme şansınız var mı?

World of Warcraft Chronicle hakkında ne düşünüyorsunuz?

Şundan bahsediyorum, üç cildi var Türkçe’ye çevrilmesini çok isterdim Türkiye’de seveni de çok Warcraft’ın.

Bunun dışında çevrilmeyen bir sürü Warcraft romanı da var, Artemis 3 tanesini çevirmişti ama siz lisans alıp bunları ve diğer basılmayanları basmayı düşünmez misiniz?

Ne yazık ki düşünmüyoruz.

Silmarillion 13. Baski gelmis simdi gordum tesekkurler. Ancak denildigi gibi bir kapak degisimi yok ayni beyaz kapak hala. Heralde degismeyecek veriyorum siparisi artik.

Henüz hazır değilmiş. Benim hatam. Muhtemelen bir sonraki baskıya, onun da 5-6 ayı var.

Adrian Tchaikovsky nin Children of Time kitabını basmayı düşündünüz mü hiç?